Doğumdan Sonra Kasık Ağrısı ve Rahim Krampları Neden Olur?

Doğumdan Sonra Kasık Ağrısı ve Rahim Krampları Neden Olur?
26 Mart 2024

Doğum sonrası alt karın ağrısı ve rahim krampları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Doğumdan sonra halsiz ve yorgun olmayı beklerken, rahim krampları ve kasık ağrısı sizi şaşırtmış olabilir. Ancak doğum sonrası rahim krampları ve alt karın ağrısı oldukça yaygındır. Genellikle rahmin eski boyutuna dönmek için kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu ağrılar, bazen de kabızlık veya enfeksiyon sebebiyle gelişebilir. Dolayısıyla doğum sonrası muayenelerine düzenli olarak gitmek anne sağlığı için oldukça önemlidir. Bu muayenelerde rahmin boyutuna bakılır, enfeksiyon gelişip gelişmediği kontrol edilir, komplikasyon taraması yapılır ve genel sağlık incelenir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda doğumdan sonra kasık ağrısı ve rahim krampları ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Doğumdan Sonra Kasık Ağrısı ve Rahim Krampları Neden Olur?

Doğumdan sonra rahim krampları ve kasık ağrısı oldukça yaygındır. Zira rahim eski boyutuna dönmeye çalışırken kasılmalar gerçekleşir. Bu da o bölgede hassasiyet ve ağrı hissedilmesine yol açar. Ancak ateş, çok şiddetli kanama veya çok şiddetli ağrı normal değildir. Bu gibi eşlik eden rahatsız edici semptomların varlığında mutlaka muayene olmak gerekir. İşte, doğumdan sonra rahim ağrısı hissedilmesinin diğer olası nedenleri…

1. Rahmin Toparlanması

Doğumdan sonra rahim ağrısının en sık karşılaşılan nedeni rahmin toparlanmak ve eski boyutuna dönmek için kasılmasıdır. Adet kramplarına benzeyen bu ağrı, eşlik eden rahatsız edici başka bir semptom olmadığı sürece normaldir.

2. Kabızlık

Doğumdan sonra kasık ağrısı ve krampların bir diğer olası nedeni ise kabızlıktır. Düşük lifli beslenme, hormonal değişiklikler, dehidrasyon, stres, azalan fiziksel aktivite, hemoroid veya doğum nedeniyle perine/vajina bölgesinin yıpranması doğum sonrası kabızlığı tetikleyebilir. Bununla birlikte kullanılan ilaçlar da doğum sonrası kabızlığın potansiyel suçlusu olabilir. Özellikle anestezi ilaçları, ağrı kesiciler ve demir takviyeleri yan etki olarak kabızlığa yol açabilmektedir. İyi haber şu ki, doğum sonrası kabızlık lifli beslenme, bol su içme ve yürüyüş gibi basit aktiviteler ile kolayca kontrol altına alınabilir.

3. Sezaryen Yarasının İyileşmesi

Sezaryen doğumdan sonra kesi ve iç yaralar iyileşirken hafif bir rahatsızlık hissetmek yaygındır. Kesi çevresinde özellikle ilk birkaç gün ağrı sızı hissedilmesi normal karşılanır. Sezaryen doğum sonrası annelerin yapabileceği en iyi şey yeterince dinlenmek ve karna fazla baskı uygulanmasını önlemektir. Bu süreçte aile üyeleri ve eşten destek almaktan çekinilmemeli, olası komplikasyonları önlemek adına doktorun önerdiği aralıklarda muayeneye gidilmelidir.

4. Enfeksiyon

Nadir de olsa doğumdan sonra enfeksiyon gelişmesi mümkündür. Bu durum alt karın ağrısı ve kramplara neden olabilir. Ayrıca apandisit, endometriozis, idrar yolu enfeksiyonu ve daha birçok hastalık doğumdan sonra alt karında ağrı ve hassasiyete yol açabilir.

Doğumdan Sonra Kasık Ağrısı ve Rahim Krampları Neden Olur?

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Sonrası Aşırı Kanama Neden Olur?

Doğumdan Sonra Kasık Ağrısı ve Kramplar İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Doğumdan sonra rahmin boyutunu incelemek, enfeksiyon olup olmadığı kontrol etmek veya diğer olası komplikasyonların gelişip gelişmediğini görmek için anneler düzenli aralıklarla muayeneye çağırılır. Hiçbir şikâyet olmasa dahi bu muayenelere gidilmelidir. Muayene sırasında kontrollere ek olarak aile planlaması, kanamalar, adet döngüsünün ne zaman başlayabileceği gibi konularda doktor bilgilendirme yapacaktır. Aşağıdaki semptomların varlığında ise muayene zamanı beklenmeden doktora başvurulmalıdır:

 • Şiddetli kanama
 • Parlak kırmızı kanama
 • Ateş
 • Bulantı, kusma
 • Şiddetli ağrı
 • Geçmeyen ve gittikçe kötüleşen ağrı
 • Anormal vajinal veya rektal akıntı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes alma zorluğu

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Sezaryen Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah