7 Adımda Doğuma Psikolojik Hazırlık!

7 Adımda Doğuma Psikolojik Hazırlık!
12 Ekim 2020

Psikolog Burcu Dağlı Altınkaya, doğuma psikolojik hazırlık ile ilgili anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Hamilelik süresi boyunca anne ve baba adayını bir telaş kaplar. Bu telaş aslında bir takım bilinmeyenleri kendi içinde barındırdığı için yaşanır. Hamilelik nasıl geçecek, bebek sağlıklı olacak mı, anneye bir şey olacak mı, bebek yeterince anne karnında besleniyor mu, annenin sağlığı nasıl olacak, doğum nasıl olacak, zor geçecek mi, bebek sağlıklı doğacak mı, bebek sonrası dönem nasıl olacak vb. bir sürü soruyu anne ve baba adayları sorarlar.

Bu soruların yanıtını tam olarak bilemedikleri için telaş yaparlar, stres yaşarlar. Aslında bu durum normal bir durumdur. Her anne ve baba adayının yaşadığı bir duygusal süreçtir. Öncelikle şunu kabul etmek gerekir; hiç kimse anne karnında annelik ve babalığı öğrenerek doğmaz. Bunlar siz tecrübe ettikçe ve yaşadıkça öğreneceğiniz şeylerdir.

Doğuma Psikolojik Hazırlık

Yapılan araştırmalar gebelik öncesinde gebelik sürecinde kendilerini psikolojik olarak hazırlayan ebeveynlerin bu süreci daha kolay ve huzurlu atlattıkları ortaya çıkmıştır. Üstelik psikolojik hazırlıkla beraber bilinçli bir şekilde bu süreci yönetmek hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığı açısından da önemlidir. Psikolog Burcu Dağlı Altınkaya, doğuma psikolojik hazırlık ile ilgili anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Bebek için yapılabilecek psikolojik düzeyde hazırlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Yeni bebekleri olmuş ve bebek büyütme konusunda bilgi ve tecrübesi olan kişilerle konuşmaya çalışın. Onların hamilelik boyunca neler hissettiklerini, neler yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Onların tavsiyelerini almaya çalışın. Gerçi her hamilelik sürecinin kendi içinde farklılık arz eden tarafları vardır. Fakat Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Bebek bakımıyla ilgili ve hamilelik süreciyle ilgili genel geçer kabul edilen birçok bilgi ve tecrübe vardır. Bunları öğrenerek siz de uygulayabilirsiniz.

2. Eşinizle birlikte gerek hamilelik öncesi gerekse de hamilelik sürecinin nasıl olacağı konusunda konuşun. Bu süreçle ilgili birbirinizin kaygılarını ve korkularını öğrenin. Beklentilerinizi ortaya koyun. Mesela bebeğin bakımıyla sadece anne baba mı ilgilenecek yoksa diğer akrabalardan da destek alınacak mı?

3. Doğumun yaklaştığı günlerde bir takım hazırlıklar yapın. Mesela doğum çantanızı hazırlayın. Bunu son güne bırakmayın. Zamanında hazırlarsanız hiç değilse bir de doğum çantasını hazırlamak için bir stres yaşamazsınız.

4. Bir bebek sahibi olmak sıradan bir şey değildir. Bebek büyütmek kolay değildir. Her ne kadar bebek büyütmek önemli bir işse de kendi içinde zorlukları vardır. Bu zorlukların olduğunu kabul etmelisiniz. Bunları kabul ederseniz bebek yetiştirme gibi zor bir işi büyük bir sevgi ve şefkatle yapacaksınızdır. Aksi halde bebek büyütmek sizin için dayanılmaz bir hal alabilir. Dolayısıyla bebek yetiştirmenin zorluklarına kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız.

5. Gerek gebelik öncesinde gerekse de gebelik boyunca düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Doktor ziyaretlerinize eşinizi de götürün. Düzenli olarak yaptıracağınız doktor kontrolleriniz bu süreçte olabilecek bir takım rahatsızlıkların önceden tespit edilip müdahale edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde doktorunuzun da süreç boyunca tavsiyelerini almış olursunuz. Sağlıklı bir gebelik sizi rahat ettirecektir.

6. Annelik ve babalık konusunda her ne kadar diğer insanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanacak olsanız da yine de başka türlü de kendinizi geliştirmeye çalışın. Mesela bu konuda uzmanlar tarafından yazılmış kitapları ve yayınları okumaya gayret gösterin.

7.Doğum öncesi ve doğum sırasında gerekli nefes ve gevşeme egzersizlerini öğrenin ve sık sık tekrarlayın.

Doğuma hazırlık, gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerinde anne ve baba adaylarına bütünsel destek sağlar. Bu hazırlık süreci, bilgilendirmenin yanında annenin kendini keşfettiği bir süreçtir. Anne adayları doğuma hazırlanarak ebeveynliğe de hazırlık yaparlar.
Doğuma hazırlanmak, korkularınızı tanımanıza ve bunların doğum yolculuğunu engellemesini ortadan kaldırabilmeyi sağlar. Doğuma hazırlık, doğumun tıbbi bir durum olmadığını, gerektiğinde tıbbın desteğini nasıl alabileceğinizi, doğumun bir geçiş süreci olduğunu öğretir.
Doğum öncesi hamile kadınların hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini doğuma hazırlamaları, bebekleriyle buluştukları o özel anları daha keyifli hale getirmelerini de sağlar.

Doğumdan hemen önce  ve hemen ardından hastanede yapılması gereken bazı hazırlıklar da doğumun daha rahat ve huzurlu geçmesine; ilk anne-bebek bağının kurulmasına katkı sağlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

7 Adımda Doğuma Psikolojik Hazırlık!

Hastanede Yapılabilecek Hazırlıklar

1. Bulabileceğiniz erken gebelik kurslarına katılın. Hamilelik takibinde size bekleyenleri öğrenerek daha bilinçli bir aile olabilirsiniz.

2. Annenizle ya da yakınlarınızla nasıl doğduğunuzu konuşun, bu sizin yapacağınız doğumu da etkiler. Zor bir doğum hikayeniz varsa, bu konuda profesyonel bir çalışma size bu negative etkilenmelerden kurtaracaktır.

3. Beklenen doğum tarihinizi aileniz dahil herkese 2 hafta daha geç söyleyin. Bu tarih geldiğinde yoğun bir telefon trafiği ile gereksiz stress yaşamazsınız ;çünkü farkında olmadan size korkutabilirler.

4. Doğuma kalabalık gitmeyin. Yanınızda size yardımcı olacak kişinin sakin bir kişi olmasına özen gösterin.

5. Ebe hizmetlerinin aktif olarak kullanıldığı hastaneleri tercih edin çünkü doctor doğumun açılma süresinde sürekli sizinle olamaz.

6. Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye tıbbi bir gereklilik yoksa sürekli bağlı kalmayın. Bu size kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız.

7. Doğum için seçtiğiniz hastanenin sezaryen oranlarını ve rutin müdahalelerini öğrenin. Tercihleriniz varsa, bunları önceden doktorunuzla paylaşma sorumluluğu sizindir.

8. Doğum tercihlerinizi yaparken sorumluluk almayı da öğrenmeniz gerekir. Doktor-anne-baba üçlüsü olarak alınacak her kararda sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.

9. Normal doğum, doğal ve sağlıklıdır. Ancak gerekli durumlarda sezaryen doğum yapmak durumunda olabileceğiniz de unutmayın.

10. Doğum sonrası bebeğinizle mutlaka aynı odada kalın. Doğum sonrasındaki anne-bebek bağlanmasının bozulmaması için fazla ziyaretçinin odaya dolmasına izin vermeyin.

Bütün bunları yaptıysanız artık bedeninize ve bebeğinize güvenme zamanı gelmiştir. Doğum başladığında sadece içinize dönün ve geleni saygı ile kabul edin. Bebeğinizle iletişimi asla kesmeyin.

Doğum normal, doğal ve sağlıklı olandır. Sağlıklı doğum yolunda bedenin ve bebeğin size neler yapmanız gerektiğini, ihtiyaçlarını söyleyecektir.

Kendinizi akışa bırakın ve sezgilerinize güvenin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.