Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!

Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!
07 Aralık 2017

Çocuk parası en genel tanımıyla devlet tarafından memurlara maaşa ek çocuk parası, SGK'lı çalışanlara AGi içerisinde yapılan destek ödemesidir.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası; çocuk sahibi olan çalışanlara devlet tarafından maaşlara ilave edilen yardım tutarı olarak tanımlanmaktadır. Bu yardım çalışanlara AGİ (Asgari Geçim İndirimi) 'ye dahil edilerek ödenirken, memur maaşlarına çocuk yardımı olarak yansıtılır. Devlet tarafından çocuk sahibi çalışanlara ödenen bu yardımın belli bir süresi vardır. Peki, Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir, başvurusu nasıl yapılır? Çocuk yardımı ile 2017 -2018 AGi Çocuk Yardımı Miktarı ile ilgili ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz. 

Çocuk Parası Nedir? 

Çocuk parası en genel tanımıyla devlet tarafından devlet memurlarına çocuk parası - SGK'lı çalışanlara AGi (Asgari Geçim İndirimi) isminde yapılan bir destek ödemesi şeklidir. Bu ödemenin miktarı; çalışan kişinin eşinin çalışıp çalışmamasına ve sahip olduğu çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. 

Çocuk Parası Ne Kadar? 

Devlet tarafından Asgari Geçim İndiriminin içerisinde  (AGİ) ödenen çocuk parası çalışan işçinin gelir durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte AGİ 2017 ödemeleri şöyledir. 


Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!


2017 Asgari Geçim İndirimi Ücretleri

 

2017 AGİ - Asgari Geçim İndirimi Ücretleri
 
Eşi Çalışmayan
 
Ödenecek AGi Miktarı

Eşi Çalışanlar
Ödenecek AGi Miktarı
Bekar
133 TL


Evli ve eşi çalışmayan
160 TL
Evli ve eşi çalışan
133 TL
Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu
180 TL
Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu
153 TL
Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu
200 TL
Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu
173 TL
Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu
213 TL
Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu
187 TL

* Not:  AGİ Miktarları çalışanın aldığı maaşa göre değişmektedir. 2018 AGi miktarı Asgari Ücret artışına göre  değişecektir. 


Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!


 Devlet Memurlarına Ödenen Çocuk Yardımı Miktarı


Devlet memurları maaşlarına memur aile yardımı miktarına çocuk yardımı olarak eklenen tutar Ağustos ayında yapılan toplu iş sözleşmelerinde yükseldi. Memurlar halen; çalışamayan eşleri için 219 TL alıyor, çocuk yardımı tutarı ise, 0-6 yaş için 51,36, 6 yaş üstü için 28,68 lira olarak uygulanıyor. 


Devlet Memurları Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği
Çocuk Yardımı Ödeneği
24,02 TL'den - 25,68 TL ye
Çocuk Yardımı Ödeneği 2 Çocuk
48 TL'den 51 TL'ye
Çocuk Yardımı Ödeneği 3 Çocuk
72 TL'den 74  TL'ye
Çocuk Yardımı Ödeneği 4 Çocuk
96,08'den 102,7 TL'ye
Çocuk Yardımı Ödeneği 5 çocuk
120,1 TL'den 128 TL'ye

* Not: Çocuk yardımı ödeneği maaşa göre değişiklik gösterebilir. 


Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet Memurları Çocuk Parası Başvurusu

Çocuk parası başvurusu yapmak için, devlet memurları çalıştıkları kurumlardaki idari işler veya sosyal işler müdürlüğüne; dilekçeyle çocuğun doğumunu bildirmeleri gerekiyor. Bu tarz dilekçeler ilgili müdürlüklerde mevcut olup genellikle matbu formunda bulunuyor. Bu nedenle herhangi bir dilekçe metni hazırlamaya gerek olmadan ilgili müdürlüğe giderek başvuru yapılabiliyor. 

SGK'lı Çalışanların Çocuk Yardımı Başvurusu

Çocuk yardımı başvurusu yapacak olan SGK'lı (Sosyal Güvenlik Kurumu) çalışanlar başvurularını, iş yerlerinde bulunan İnsan Kaynakları Departmanına (yoksa personel işleri ile ilgilenen kişi ya da departmanına) başvuruda bulunarak yapabilecekler. Buradaki görevliler tarafından bilgilendirilecek çalışanlar, gerekli belgeleri temin ederek başvurularını tamamlayabilecekler. 

En Son Ne Zamana Kadar Başvurmak Gerekli?


Çocuk yardımı başvuru zamanı ile ilgili herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Çocuk yardımı parasının geriye dönük ödenmemesinden dolayı aileler ne kadar geç başvuruda bulunurlarsa o kadar geç para almaya başlıyorlar. Bu nedenle herhangi bir hak kaybı yaşamamak için söz konusu başvuruyu bebek doğar doğmaz yapmak avantaj sağlıyor.


Çocuk Parası Almak İçin Başvuruyu Bir An Önce Yapın!Çocuk Parası Yardımı Ne Zamana  Kaç Yaşına Gelene Kadar Yatar?


Çocuk parası yardımı, kız çocukları evlene veya işe başlayana kadar yapılıyor. Erkek çocuklar için ise, ilgili kanunda / yönetmelikte çocuk parasının ödenme yaşı üst sınır 25 yaş olarak belirtiliyor. Bununla birlikte erkek çocukların çalışmaya başlamasıyla herhangi bir yaş sınırına bakılmaksızın bu ödeme kesiliyor.


Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Detaylı bilgi için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.