Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?
25 Nisan 2019

Çocuklara mahremiyet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli? Tüm detaylar makalemizde!

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Günümüzde, cinsel eğitim ile mahremiyet eğitiminin aynı anlamda kullanıldığını sıkça görmekteyiz. Mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimin bir parçası olsa da oldukça kapsamlı bir konudur. Bu nedenle önce mahremiyet eğitimi ile cinsel eğitimi birbirinden ayırt edebilmek için tanımlarına bakalım. Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinsel kimliğini tanıması, cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesini kapsarken, mahremiyet eğitimi çocuğun özel bölgelerini tanıması, kendi özel alanını koruması ve başkalarının özel alanlarına saygı duyması ile ilgili bilgileri içermektedir.

Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Cinsel kimlik 3-6 yaş arasında şekillenmeye başlar. Çocuklar bu dönemde genellikle ebeveynlerine cinsellikle ilgili sorular sorar. Dolayısıyla cinsel eğitim bu yaşlarda verilmeye başlanabilir. Aynı şekilde mahremiyet eğitimi de cinsel eğitimle ilgili olduğundan, aynı dönemde mahremiyet eğitimi de verilebilir. Bu eğitimlerin verilmesi, çocuğun cinsel ve ruhsal anlamda korunması açısından önemlidir.

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

*Cinsel istismara karşı çocukları nasıl korumalıyız?

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Pedagoglar, mahremiyet eğitimi ile ilgili ebeveynlere aşağıdaki adımları önermektedir.

  • 1.Adım: Özel Alan Tanımı

Çocuğun mahremiyet kavramını öğrenmesi ve özel alanını koruyabilmesi için öncelikle özel alanın ne olduğunu çocuğa anlatmak gerekir. Vücudun mahrem bölgeleri ve bu bölgelere dokunulmaması gerektiği 3. yaştan itibaren çocuğa öğretilebilir. Bu bölgeleri anne-baba ve doktor dışında kimsenin görmemesi gerektiği belirtilir. Çocuk için anlatılan özel bölge tanımı anne-baba için de geçerlidir. Çocuk bu alanları görmek isterse izin verilmemeli, kişiye özel mahrem bölgeler olduğu vurgulanmalıdır. Çocuğun cinsel organ ile ilgili soruları kendi organı üzerinden veya kitaplar üzerinden cevaplanmalıdır. Bu şekilde öğretildiğinde, çocuk kendi mahrem bölgelerini korumayı ve başkalarının mahrem bölgesine dokunmaması gerektiğini öğrenecektir.

  • 2. Adım: Odaya İzin Alarak Girmek

Çocuğunuza, 4-5 yaşından sonra odanıza girerken izin alması gerektiğini öğretebilirsiniz. Bu odanın özel alan olduğunu, kendi odasının da onun özel alanı olduğunu söyleyebilirsiniz. Siz de çocuğunuzun odasına girerken kapısını çalarak girmeye dikkat ederseniz, bu konuda ona iyi bir model olursunuz.

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

  • 3. Adım: Tuvalet Kapısının Kapalı Olması Gerektiğini Öğretme

Çocukların ortalama 2 yaşında tuvalet eğitimine başlaması, 5 yaşında ise tuvalet temizliğini kendi kendine yapması beklenir. Bu süreçte ebeveynler çocuklarına eğitim verirken tuvalette yalnız olunması gerektiğini ve başkalarının göreceği şekilde tuvaletin yapılmaması gerektiğini öğretebilir. Ebeveynlerin bu kurala uyması, çocuğun tuvalet mahremiyetini öğrenmesini daha da kolaylaştırır. Eğer lazımlık kullanılıyorsa,  lazımlık ortak alanlarda durmamalı, tuvalet veya banyoda tutulmalıdır. 

  • 4. Adım: Çocuğun Özel Alanlarına Saygı Duymak

Çocuğun altını herkesin içinde değiştirmemek, kıyafetini değiştirirken başka odaya götürmek de çocuğun mahremiyetine duyulan saygıyı gösterir ve mahremiyet kavramını öğrenmesini kolaylaştırır. 7 yaşından sonra çocukların banyoda özel bölge temizliğini kendilerinin yapması öğretilmeli ve teşvik edilmelidir. Belli bir yaştan sonra kardeşleri aynı anda banyo yaptırmamak, yaptırılsa dahi iç çamaşırları ile yaptırmak, mahremiyet eğitimi açısından önemlidir.

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

  • 5. Adım: Çocuğun Cinsel Organını Sevgi Objesi Yapmamak

Küçük çocukları cinsel organlarına dokunarak veya konu ederek sevmek doğru bir yaklaşım değildir. Bu durum hem çocuğun özel alanının ihlalidir hem de onda başkalarının özel alanını kullanarak şaka yapabileceği inancını geliştirebilir. Ayrıca çocuğun cinsel organını konu ederek sevmek, çocuğu cinsel istismara karşı etkisiz bırakabilir. Çocuk istismarcı biri tarafından böyle bir durumla karşılaştığında , bunu normal bir eylem gibi algılayabilir.

Mahremiyet eğitimi alan çocuklar kendi özel alanlarını bilir, bu alanı korur ve başkalarının özel alanlarına saygı duyar. Cinsel istismarın arttığı şu günlerde, mahremiyet eğitimi vermenin önemi daha da artmaktadır. Eğer mahremiyet eğitimi konusunda zorlanıyorsanız, pedagoglardan yardım alabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.