Cep Telefonundan Gebelik Testi

Cep Telefonundan Gebelik Testi
11 Ocak 2017

Geliştirilen teknoloji sayesinde akıllı cep telefonları ile gebelik, diyabet ve zehirlenme gibi çeşitli durumlar anında tespit edilebilecek.

Cep Telefonundan Gebelik Testi

Alman bilim insanlarının geliştirmiş olduğu teknoloji kolaylık sağlayacağa benziyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde akıllı cep telefonları ile gebelik, diyabet ve zehirlenme gibi çeşitli durumlar anında tespit edilebilecek. Almanya Hanover Üniversitesi Optik Teknolojiler Merkezi’ndeki bilim insanları, ağırlıklı olarak biomoleküler alanında kullanılan Yüzey Plazmon Rezonans Sisemi’yi akıllı cep telefonlarına taşıdı. Elektronik bir teknik olan SPR sistemi, optik değişim sayesinde biyolojik etkileşimlerin gerçek zamanlı ve yüksek doğruluk oranıyla belirlenebilmesini sağlıyor.  

Kamera ve flaş ışığı kullanılacak

Akıllı cep telefonlarının kamera ve flaşına bağlı ve kendi fiber optik sensörleri olan prototip, telefona yüklü bir uygulama ile çalışıyor ve de sensörden gelen bilgi anlık olarak ekrana yansıyor. Bilim insanları, cep telefonlarının kamera ve flaş ışığını kullanarak geliştirmiş oldukları ilk örnekte, hedef madde olan gliserini başarılı bir şekilde tespit ettiler. Bu teknoloji kullanılmaya başlandığında zaman; gebelik, diyabet ve zehirlenme gibi çeşitli durumlar anında akıllı cep telefonundan tespit edilebilecek.

Doktor sonuçları işleyerek teşhis koyabilecek

Gelecekte kullanıcılar, akıllı cep telefonlarına takacakları bu modül ile kendilerine ait kan, tükürük, ürin ve ter gibi sıvıları test edebilecek ve bunlara ilişkin bilgileri dijital olarak oluşturabilecek. Riskli durumlarda sonuçlar anlık olarak doktora gönderilebilecek. Doktor, hastasına ulaşmadan sonuçları inceleyip teşhis koyabilecek. Modülün GPS ile entegresi sağlanarak, test sonuçlarına göre gerekirse telefon kişiyi en yakın eczane veya hastaneye yönlendirecek veya ambulans çağıracak. Ticari olarak piyasaya sürülmesi belki zaman alacak ancak ürünle birlikte hasta, muayene için gün almadan bazı konularda kendi testlerini kendi yapabilecek hatta doktoruna gönderip hastaneye hiç uğramadan ilaç dahi yazdırabilecek.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl