Bebeğiniz Son Zamanlarda Huysuzlaşmaya mı? Sebebi Büyüme Atağı Olabilir

Bebeğiniz Son Zamanlarda Huysuzlaşmaya mı? Sebebi Büyüme Atağı Olabilir
27 Haziran 2017

Büyüme atağı nedir, ne zaman ortaya çıkar? İşte bebeklerde büyüme atağı hakkında tüm merak edilenler...

Büyüme atağı nedir, daha önce hiç duymuş muydunuz? Bebeğiniz hiç bir sebep yokken birden ağlamaya başlıyor, keyifsizleşir ve emmek istemiyor... Ateşine bakıyorsunuz ve hiç bir hastalık belirtisi görmüyorsunuz... Peki bu huysuzluğun sebebi ne? Nedir onu bu kadar hırçın ve agresif yapan? Cevabı büyüme atağı olabilir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren hızla büyümeye ve gelişmeye başlar. Daha 1 yaşına gelmeden kilosu doğumunun 3 katına çıkar, boyu uzar, yeme ve çiğneme gibi kabiliyetler edinmeye başlar. Bebeğinizin o minik bedeni ise bir anda bu büyüme belirtilerine adapte olamayabilir. Anlayacağınız, bebeğiniz ortada hiç bir neden yokken huysuzlaşıyorsa, sebebi büyüme atağı olabilir.  

 Bebeğiniz Son Zamanlarda Huysuzlaşmaya mı? Sebebi Büyüme Atağı Olabilir  

Büyüme Atağı Ne Zaman Olur ve Ne Kadar Sürer?

Her bebeğin büyüme evresi farklıdır. Dolayısıyla büyüme atakları bebeğin her döneminde görülebilir. Fakat bazı uzmanlar, büyüme ataklarının belli dönemlerde oluştuğu kanaatindedir. Bu zamanlar;

  • 2 haftalıkken
  • 3 haftalıkken
  • 6 haftalıkken
  • 3 aylıkken ve
  • 6 aylıkken

Büyüme Atağı Nasıl Anlaşılır?

Uyku

Çoğu bebek, büyüme atağı esnasında daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Gece uykusu neredeyse deliksiz olur, gün içinde de dinlenme uykuları artar. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar, büyüme atağı dönemindeki bebeklerin daha fazla enerji depolamak için böyle bir davranış geliştirdiği görüşündedir. Bazı bebeklerde ise tam tersi bir durumla karşılaşılabilir. Büyüme atağı döneminde bebek daha az uyuyabilir, gece sık sık uyanabilir. Fakat bu konuda yapılan araştırma, büyüme atağı döneminde olan bebeklerin günde ortalama 4.5 saat daha fazla uyuduğunu ortaya koymuştur.

Davranışlarda Değişiklik

Büyüme atağı döneminde olan bebeğin davranışlarında da çeşitli değişimler meydana gelir. Bebeğiniz daha fazla kucağa çıkmak isteyebilir, basit şeylere huysuzlanabilir. Hatta en sakin olması gereken uykuya dalma esnasında bile yüzü ağlamaklı bir hÖ¢l alabilir. Bunun nedeni olarak, büyüme atağı sırasında bebeğinizin daha fazla enerji harcıyor olması ve bunun sonucunda daha fazla yoruluyor olması gösterilir.

İştah Artması

çok nadir durumlarda iştah azalması görülse de büyüme atağı döneminde bebeklerde genellikle iştah artışı olduğu gözlemlenmiştir. Bebeğiniz daha sık emmek isteyebilir, katı gıdaya geçtiyse daha çok yemeye ihtiyaç duyabilir.  

Bebeğiniz Son Zamanlarda Huysuzlaşmaya mı? Sebebi Büyüme Atağı Olabilir    

Büyüme Atağı mı Yoksa Başka Bir Hastalık mı?

Büyüme atakları bebekleri uykulu ve huzursuz yapabilir ama asla ateşe ve halsizliğe neden olmaz. Bu durum, bebeğinizin başka bir hastalığının habercisi olabilir. Diş çıkartma veya bebeğinizin rutinindeki değişimler de bebeğinizin huysuz ve doyumsuz olmasına neden olabilir. Eğer bebeğinizin beslenme alışkanlıkları, uyku durumu ve davranışları aniden değiştiyse ve bu durum sizi endişelendiriyorsa, doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Büyüme Atağı Sırasında Ebeveynler Ne Yapabilir?

  • Büyüme atağı döneminde bebeğinizi iyi izlemelisiniz. Neye ihtiyacı olduğunu gözlemlemeli ve ihtiyacı olan şeyi ona vermelisiniz. Daha fazla mama, daha fazla uyku, daha fazla ilgi ve kucak...
  • Bebeğiniz, büyüme atağı döneminde daha fazla acıkacağından, sizin de vücudunuzun bu sürece uyum sağlaması ve daha fazla süt üretmeye başlaması birkaç günü alabilir. Endişelenmeyin ve vücudunuzun nasıl adapte olduğunu izleyin.
  • Bebeğinizin sürekli gergin ve huysuz olması, sizin de yorulmanıza neden olabilir. Bu aşamada önemli olan şey eş desteğidir. Eşinizden yardım alın ve siz de dinlenmek için kendinize biraz zaman ayırın.

  Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa kolik olabilir. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.