Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı

Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı
14 Eylül 2017

Emzirmenin bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlaması yanında anneye de hem ruhsal hem de fiziksel açıdan pek çok faydası vadır.

Bebeklerini Emziren Anneler Daha Sağlıklı Oluyor

Anne sütünün bebekler için ideal bir besin olduğunu belirten uzmanlar, bebeklerini emziren annelerin daha sağlıklı olduklarını belirtiyor. Bebeğini emzirmeye karar vermenin annenin kişisel tercihi olduğunu, bununla beraber birçok kurum ve otoritenin annelerin bebeklerini emzirmelerini kuvvetle tavsiye ettiklerine dikkat çekilir. Bununla beraber anne sütünün bebeğin büyümesi için ihtiyacı olan protein, vitamin ve yağların bir karışımı olmasının yanında bebeğin bakteri ve virüslerle savaşmasına yardım eden zengin antikorları taşıdığını da belirtilir. Emzirmenin bebek açısından pek çok faydasının olması yanında anne açısından hem duygusal hem de fiziksel faydasının olduğunu bu nedenle de "bebeklerini emziren anneler daha sağlıklı oluyor." hatırlatması yapılır.

Anne Sütü Alan Bebeler Doktora Daha Az İhtiyaç Duyuyor

Annesinin emzirdiği bebeklerin alerjik hastalıklara yakalanma riskinin azalmasının yanında özellikle ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerde; solunum yolu, kulak ve sindirim sistemi gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılıklarının daha az olduğu böylece de doktora ve hastane bakımına daha az ihtiyaç duyduklarına dikkat çekiliyor.

Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı

Emziren Anne Duygusal ve Fiziksel Açıdan Fayda Sağlıyor

Vücutta süt yapımının aktif ve metabolik bir işlem olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun annenin günlük 200-500 ekstradan kalori harcaması anlamına geldiğini, bir biberon dolusu sütün oluşabilmesi için harcanan kalorinin yaklaşık bir saat bisiklet binmeye ya da havuzda yüzmeye eş değer olduğunu belirtiyorlar. Bunun sonucunda da emziren annelerin doğal olarak, doğum sonrası kilolarından çok daha kolay kurtulduklarına dikkat çekiyorlar. Söz konusu durumun özellikle gebelik şekeri olan anneler için çok önemli olduğu, bunun nedeni olarak da annenin doğumdan sonra ideal kilosuna ulaşmasının ilerleyen yıllarda kalıcı şeker hastalığına yakalanma olasılığını azaltacağı gösterilir.  

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Emzirmenin anneye diğer bir faydasının da ileride kalp krizi geçirme olasılığını azaltması olduğu belirtilir. Anne sütünde bulunan önemli maddelerden birisinin kalsiyum olduğu, yapılan çalışmaların emziren annelerin emzirmelerinin bitiminden sonra kemik dansitesinin kısa sürede gebelikteki seviyesine ulaştığını hatta geçtiğini gösterdiği ifade edilir. Bu durumun da daha güçlü kemikler ve kemik erimesi riskinde azalma anlamana geldiği belirtilir.   

Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı  

Bebeklerini Emziren Anneler de Kansızlık Daha Az Görülür

Emzirme eylemi sırasında meme başının uyarılmasının rahim kasılmalarını artırdığı, böylece rahmin doğum sonrasında normal boyutuna daha hızlı döndüğü ifade edilir. Oluşan rahim kasılmaları sayesinde de doğum sonrası kan kaybının daha az olduğu bu şekilde de annede kansızlık ya da buna bağlı halsizlik gibi durumların daha az görüldüğü ifade edilir.

Üreme Sistemi Kanserleri Daha Az Görülür

Yapılan pek çok çalışmanın emziren kadınlarda üreme sistemine ait kanserlere rastlama olasılığının daha az olduğunu doğruladığı belirtilir. Araştırmaların çıkan sonuçlarında bebeklerini 6 ay -24 ay arasında emziren annelerin yaşam boyu meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 11-25 oranında azaldığının görüldüğü belirtilir.

Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı  

Anne Bebek Arasındaki İnanılmaz Bağı Oluşturur

Emzirme hissinin kelimelerle anlatılamayacak eşsiz bir deneyim olduğunu belirten uzmanlar, anne ve bebek arasında oluşan o inanılmaz bağın oluşumunu kolaylaştırdığını belirtirler. Anne bebek arasında oluşan bu bağın kuvvetlenmesi anneyi hem duygusal hem fiziksel anlamda güçlü kıldığı, endişe ve kaygılardan uzak, özgüvenli ve pozitif ruj haline bürünmesini sağlayarak doğum sonrasında yaşanma ihtimali olan doğum sonrası depresyonunun yaşanma olasılığını da azalttığı ifade ediliyor.

Annenin Kendine Güveni Artar

Bebeklerini emziren anneler daha az hastalanan ve daha az ağlayan bebeğe sahip olmalarının yanı sıra anne sütünün her zaman temiz, kullanıma hazır olması nedeniyle zaman ve para kaybına neden olmadığı, annenin kendine olan güvenin artmasıyla hemen her yerde endişe duyulmadan rahatlıkla bebeklerini besleyebilecekleri belirtilir.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.