Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?
24 Şubat 2021

Birçok anne baba için bebeklerinin ilk gülücüğünü görmek tarifsiz bir mutluluktur. Peki, bu mutluluğu ne zaman tadacaksınız?

Bebekler ne zaman gülmeye başlar sorusu, özellikle bebeğini kucağına yeni almış annelerin merak ettiği bir konudur. Çünkü birçok anne baba için bebeklerinin ilk gülücüğünü görmek tarifsiz bir mutluluktur. Yapılan çalışmalar, bebeklerin aslında anne karnında gülümsemeye başladığını ortaya koyuyor. Hatta ileri düzey ultrason görüntülerinde bebeklerin gülümsediği anlar yakalanabiliyor. Ancak bu gülümsemeler bilinçli değil, reflekse bağlı gülümsemelerdir. Refleks gülümseler, doğumdan sonraki 1 – 2 ay boyunca devam eder, daha sonra ise bebekler duyarlı ve istemli bir şekilde gülümsemeye başlarlar. Aşağıda, ay ay bebeklerin gülme gelişimlerine yer verdik. Fakat her bebeğin gelişim aşamalarının farklı olabileceği ve aşağıda belirttiğimiz zaman aralıklarında ufak sapmalar yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Bebekler ne zaman bilinçli gülmeye başlar? Bebekleri güldüren şeyler neler? İşte, konuyla ilgili merak edilen her şey!

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Gülmek, bebeklerin ilk sosyal davranışlarından biridir. Ayrıca duygusal gelişimlerinin de somut bir göstergesidir. Her anne babanın görmek için sabırsızlandığı bu ana, aslında doğumdan hemen sonra bile tanıklık edilebilir. Yapılan araştırmalar, bebeklerin anne karnında gülümseye başladığını ortaya koyuyor. Fakat bu gülümseler, tıpkı bebeğin irkildiğinde kolunu bacağını çekmesi gibi tamamen reflekse bağlı olarak gelişiyor. Doğumdan ortalama 2 ay sonra ise duyarlı gülümseme dönemi başlıyor. İşte, bebekler ne zaman gülümsemeye başlar sorusunun cevabını arayanlar için bebeklerde gülme gelişimi…

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Yenidoğan Bebeklerde Reflekse Bağlı Gülümseme (0-6 Hafta)

Bebekler doğdukları andan itibaren gülümseyebilirler. Hatta çoğu anne baba, doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinin uykudayken gülümsediğine tanıklık etmiştir. Ancak bu dönemdeki gülmeler tamamen reflekse bağlı olarak gelişir. Tıpkı uykusunda irkilip elini kolunu oynatması gibi ilk haftalarda refleks olarak gülümseyebilir.

Bunu da Okuyun: 1 Aylık Bebek Gelişimi

Duyarlı Gülümseme Dönemi (6-8 Hafta)

Reflekse bağlı gülümsemeler, doğumdan 1,5 – 2 ay sonra yerini istemli hareketlere bırakır. Gün geçtikçe dünyaya alışan ve gelişmeye devam eden bebekler, kendilerine keyif veren şeylere bu dönemde gülümsemeye başlarlar. Renkli oyuncaklara, çıngıraklara ve hatta sizin yüzünüze bile gülümseyerek tepki verebilirler. Sesleri daha iyi algılar ve ayırt ederler. Hatta uzun süre sessiz bir ortamda kaldıklarında huzursuz olabilirler. Bu dönemde bebekle konuşmak onun dil becerileri ve zihinsel gelişimi için önemlidir. Ancak ani seslerden irkilebilirler, kendisiyle yumuşak tonda konuşulduğunda ise buna gülerek tepki verirler.

Bunu da Okuyun: 2 Aylık Bebek Gelişimi

Farkında Olunan Gülümseme Evresi (6. Ay)

5. – 6. ay civarı bebekler daha belirgin ve bilinçli bir şekilde gülmeye başlar. Özellikle sürekli kendisiyle ilgilenen anne ve babasını gördüklerinde gülerek tepki verebilirler. Bu dönemde bebekler çevresinde olup bitenlere karşı daha duyarlı ve ilgilidir. Tekrarlayan hecelerden oluşan ba-ba gibi kelimeleri bilinçli olmadan söyleyebilirler. İlk emekleme çabaları da bu dönemde başlayabilir. Ancak genelde geriye doğru emeklemeye başlarlar. İlgi görmek istediklerinde ise anlamsız sesler çıkarıp, el veya kollarını oynatabilirler. İstediği ilgiyi gördüklerinde de memnuniyetlerini gülerek ifade ederler.

Bunu da Okuyun: 6 Aylık Bebek Gelişimi

Mizah Anlayışının Gelişmesi (12. Ay)

12 aylık bebekler, kelimeleri ilk kez doğru bir şekilde telaffuz edebilirler. Bu kelimeler genellikle anne veya baba gibi sık duyduğu kelimeler olur. Ancak konuşabildiğinden çok daha fazlasını anlarlar. Bir şey istediklerinde onu parmaklarıyla gösterebilirler, kucağa alınmak istediklerinde kollarını yukarı kaldırırlar. Kısacası bu dönemde jest ve mimiklerini kullanarak kendilerini kolayca ifade edebilirler. Bebeklerin bu dönemde dil gelişimiyle birlikte mizah anlayışları da gelişir. Enteresan sesler, taklitler, komik yüz ifadeleri onları güldürecektir.

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Bebekler Nelere Güler?

Her ebeveynin isteği, bebeğinin sağlıklı ve mutlu olmasıdır. Bu yüzden çoğu anne baba, bebeklerini güldürmenin yollarını arayıp, onun mutluluğuna tanık olmak isterler. Peki ama bebekler nelerden hoşlanır? Dünyadaki hemen hemen her şey, bebekler için merak uyandırıcıdır. Bilmedikleri şeyleri keşfetmek, onlar için heyecan ve mutluluk vericidir. Özellikle 2-3 aylık bebekler için renkli ve ses çıkaran oyuncaklar fazlasıyla eğlencelidir. Yine bu dönemde anne veya babasının yüzünü izlemek bile bebeklere keyif verir. İlerleyen aylarda ise enteresan sesler, taklitler, değişik mimikler bebekleri güldüren şeyler arasındadır. Başlarda banyodan korkan bebekler, zamanla suya alışırlar ve hiç çıkmak istemezler. Özellikle 6. aydan sonra suda oynamak, bebekler için epey keyifli bir aktiviteye dönüşür. Bebeğiniz daha da büyüyüp yürümeye başladığında ise birlikte müzik açıp dans etmeniz, onu fazlasıyla neşelendirecektir.

Bunu da Okuyun: 1 Yaşındaki Bebekler İçin Oyun ve Aktivite Önerileri

Ne Zaman Doktora Danışmalıyım?

Her bebeğin gelişimi kendisine özeldir. Bir bebek 10.ayda yürüyebileceği gibi başka bir bebek 1,5 yaşında yürüyebilir. Aynı şekilde bebeklerin gülme aşamaları da farklı olabilir. Bunun için hemen endişelenmemeli ve gelişim sürecinde ufak sapmalar olabileceğini unutmamalısınız. Fakat 4. ay olmasına rağmen bebeğinizle hiç iletişim kuramıyorsanız, endişelerinizi bebeğinizin doktoruyla paylaşmalısınız.

Bebekler ne zaman gülmeye başlar sorusunu yanıtladığımıza göre, yukarıda bahsettiğimiz aktivitelerden yaşına uygun olanı hemen deneyebilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah