Bebekler İçin Yulaf Ezmeli Kahvaltı Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Yulaf Ezmeli Kahvaltı Tarifi (6 Ay ve Üzeri)
10 Mayıs 2024

Bebekler için yulaf ezmeli kahvaltı tarifi bu yazımızda.

Yulaf ezmesi demir, lif ve B vitaminleri başta olmak üzere çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen çoğu anne baba, bebeklerine yulaf ezmesini ne zaman ve nasıl yedirebileceğini merak ediyor. Bebekler iyice yumuşamış olması kaydıyla 6. aydan sonra yulaf ezmesi yiyebilir. Ancak her bebeğin gelişim süreci farklı olduğundan, bebeklere yulaf ezmesi yedirmeden önce doktora danışmak daha sağlıklı olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebekler için yulaf ezmeli kahvaltı tarifi verdik. Hazırsanız tarife geçelim!

Bebekler İçin Yulaf Ezmeli Kahvaltı (6 Ay ve Üzeri)

Yulaf ezmesi, bebekler için güzel bir kahvaltı olabilir. İçine ekleyeceğiniz haşlanmış yumurta sarısı veya meyve püreleri ile kahvaltıyı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. İşte, bebekler için yulaf ezmeli kahvaltı tarifi…

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • Yarım muz
  • 1 – 2 adet çekilmiş ceviz
  • İsteğe göre 1 çay kaşığı pekmez

Bebeklere Yulaf Ezmeli Kahvaltı Yapılışı

İlk olarak yulaf ezmesini suda iyice yumuşayana kadar haşlayın. Daha sonra muzu çatalla ezin. 1- 2 adet ceviz içini toz hale gelinceye kadar çekin. Tüm malzemeleri karıştırın. Eğer bebeğiniz ek gıdaya başlayalı kısa bir zaman olduysa karışımı blenderden geçirip pürüzsüz bir kıvam elde edin. Bebekler için yulaf ezmeli kahvaltı tarifimiz hazır! Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Yulaf Ezmeli Kahvaltı Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Yulaf Ezmeli Kahvaltı Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin alerji durumu, gelişim süreci ve sağlık koşulu aynı olmadığından, bebeğinize yulaf ezmeli kahvaltı yedirmeden önce doktorunuza danışın.
  • Tarifte ilk kez deneyeceğiniz bir malzeme varsa, o malzeme özelinde 2 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Hırıltı, şişlik, döküntü, kaşıntı veya kızarıklık gibi alerji semptomları gelişirse yulaf ezmeli kahvaltıya ara verip doktorunuza danışın.
  • Yulaf ezmesi, özünde gluten içermese de işlenme sırasında diğer tahıllardan veya farklı yollardan bulaş olabiliyor. Bu nedenle gluten hassasiyeti olan bebekler için ‘glutensiz’ sertifikası olan yulaf ezmesi tercih edilmeli.
  • Yulaf ezmesi, iyi haşlanmadığında bebeklerin damaklarına yapışabilir. Bu nedenle iyice haşlayıp yumuşadığına emin olmak gerekir. Hatta hafif sulu, lapa şekilde vermek daha güvenli olacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Yulaf Ezmeli Mama Tarifi

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.