Bebekler İçin Lif İçeriği Yüksek 5 Besin!

Bebekler İçin Lif İçeriği Yüksek 5 Besin!
19 Temmuz 2023

Bebeklerde kabızlığın önlenmesi için lif içeriği zengin besinler tüketilmesi oldukça önemlidir.

Lif, dışkıya hacim kazandıran ve bağırsaklardan geçişini kolaylaştıran temel bir besindir. Ayrıca iyi bakteriler olan probiyotiklerin gelişimini destekleyen ve bağırsak sağlığını koruyan doğal bir prebiyotik görevi görürler. Bu nedenle bebeklere yaşlarına uygun lifli gıdalar yedirilmesi, başta kabızlık olmak üzere pek çok sorun için önlem olacaktır. Peki, bebeklere hangi lifli gıdalar yedirilebilir? Lifli gıdaların bebekler için faydaları nelerdir? Gelin tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Bebeklerde Lif Tüketimi Neden Önemli?

Yapılan araştırmalar, yaşamın ilk yıllarında sağlıklı bir kolon mikroflorası oluşturmanın oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Lifli besinler ise prebiyotik yapıları sayesinde bebeklerin bağırsak mikrobiyomunu geliştirmek için en sağlıklı seçenekler arasında yer alıyor. Ayrıca lifli besinler dışkının bağırsaklardan geçişini kolaylaştırdığı için bebeklerde kabızlığın önlenmesine de büyük ölçüde yardımcı oluyor. Bu nedenle uzmanlar, ek gıdaya geçen bebeklerin günlük lif alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Peki, bebekler günde ne kadar lif tüketmeli? Bir yaşından küçük bebekler için konuyla ilgili belli bir kılavuz bulunmamaktadır. Ancak beslenme uzmanları, 2 yaş altı çocuklar için günlük 5 gram lifin yeterli olabileceğini düşünüyor.

Bebekler İçin Lif İçeriği Yüksek Besinler

Bir bebek için dengeli ve lif açısından zengin bir diyet, aşağıdaki besin gruplarına giren yiyecekleri içerir.

1. Tahıllar

Bebeğiniz katı yiyeceklerle beslenmeye başladıysa tahılları diyetine dahil edebilirsiniz. Bu hem öğünlerini çeşitlendirecek hem de lif alımını artıracaktır. Yulaf ezmesi, esmer pirinç, arpa, tam buğday ve mısır deneyebileceğiniz tahıllar arasında yer alıyor.

2. Sebzeler

Bebekler katı yiyeceklere başlarken hemen hemen tüm sebzeleri tüketebilirler. Bebeğinizin yaşına göre sebzeleri buharda pişirip püre haline getirdikten sonra servis edebileceğiniz gibi haşlayıp parmak gıda olarak da verebilirsiniz. Tatlı patates, havuç, kabak ve ıspanak gibi sebzeler alerji riski düşük ve lezzetlidir. Bu nedenle başlangıçta bebeğinize bu besinleri hazırlayabilirsiniz. Brokoli, lahana veya kuşkonmaz gibi sebzeler ise gaz yapabileceğinden dikkatli tüketilmesinde fayda var.

3. Meyveler

Lif içeriği en yüksek besin gruplarından biri de meyvelerdir. Bebeğinizin diyetine günde 1 adet meyve ekleyerek bağırsak sağlığını destekleyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizin yaşına uygun seçimler yapmaya dikkat edin. Örneğin elma, armut veya şeftali gibi meyvelerin alerji riski düşüktür ve ek gıdaya yeni başlayan bebekler için uygundur. 1 yaşından sonra ise doktorun onayıyla hemen hemen tüm meyveleri tüketebilirler.

4. Kuru Meyveler

Kuru meyveler de bebekler için sağlıklı bir lif kaynağıdır. Ancak 1 yaşından küçük bebekler için boğulma riski doğurabileceğinden çok küçük parçalara ayrılarak veya pişirip püre haline getirerek yedirilmelidir. Yüksek lifli kuru meyvelerden bazıları incir, hurma, kuru erik ve kayısıdır.

5. Bakliyatlar

Bakliyatlar iyi bir protein kaynağı olmalarının yanı sıra demir, potasyum ve folat açısından zengindir. Ayrıca kaliteli lif kaynakları olarak kabul edilirler. Siz de bebeğinizin beslenmesine nohut, mercimek, barbunya fasulyesi ve bezelye gibi besinler dahil ederek lif alımını destekleyebilirsiniz. Ancak gaz yapma ihtimalleri olduğundan dikkatli ve ölçülü tüketilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Bebekler İçin Lif İçeriği Yüksek 5 Besin!

Bebekler İçin Lifli Besinlerin Faydaları

Diyet lifinin yetişkinler kadar bebekler için de faydaları bulunuyor. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse:

 • Sindirim sağlığını destekler
 • Bağırsak mikroflorasını düzenler
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Emilimi destekler
 • İştahı artırır

Bebeklere Lifli Besinler Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse vereceğiniz her besin için mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bebeğinizin beslenmesinde çeşitlilik ve ölçülülüğe dikkat edin.
 • Sebze ve meyveleri soymayarak lif kaybını en aza indirebilirsiniz.
 • Lif alımı ile birlikte su alımı da önemlidir. Zira yüksek lif, düşük su alımı kabızlığa veya ishale yol açabilir. Bu nedenle bebeğinizin günlük su alımına dikkat edin.
 • Aşırı lif alımı gaz ve kramp gibi etkilere yol açabileceğinden besinleri ölçülü bir şekilde verin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

6 Aylık Bebekler İçin Birbirinden Besleyici 10 Püre Tarifi

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.