• gebe.com
  • /
  • Bebek Yağı ile Bebeğine Masaj Yapan Ebeveynlere Bilim İnsanlarının Söyleyecekleri Var!

Bebek Yağı ile Bebeğine Masaj Yapan Ebeveynlere Bilim İnsanlarının Söyleyecekleri Var!

Bebeğinize bebek yağları ile masaj yapıyorsanız, tekrar düşünmenizde fayda var... Yapılan araştırmalar, bebek yağlarının ciltte egzama gibi çeşitli deri hastalıklarına sebebiyet verdiğini ortaya çıkarttı!

Bebek Yağı ile Bebeğine Masaj Yapan Ebeveynlere Bilim İnsanlarının Söyleyecekleri Var!
'Bebek yağı zararlı mı ?' sorusunun cevabı, bilim insanlarının yaptığı çalışma ise cevap buldu. Yapılan son çalışmalar, bebek yağı ile masaj yapmanın oldukça riskli olduğunu ortaya çıkarttı. Araştırmacılar, en doğal yağların bile bebeklerin cildine zarar verdiğini ifade ederek bebek yağı ile masajın egzama gibi deri hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığını açıkladı. Bebeklere masajın faydaları oldukça fazla olduğu için masajdan vazgeçilmemesi gerektiği ifade edilirken, yağ yerine su tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.  

Bebek Yağı Zararlı mı?

  bebek yağı zararlı mı   Son zamanlarda iyice popülerleşen bebek masajları, hem bebeğin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlıyor hem de annesi ile bağ kurmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda bebeğin kan dolaşımı ve gaz sancısı için de bire bir olduğu biliniyor. Fakat, bebeğinize masaj yaparken piyasadaki bebek yağlarını kullanıyorsanız bir kez daha düşünmelisiniz. Manchester Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, bebek yağı ile bebeğine masaj yapan ebeveynlerin büyük risk aldığını ortaya çıkarttı. Bebek yağlarının içinde, bebeğin derisini tahriş edecek pek çok maddenin olduğu açıklandı. Bunun da egzama ve benzeri çeşitli deri hastalıklarına neden olabileceği ifade edildi. Oldukça hassas bir cilt yapısına sahip olan bebeklere, bebek yağı ile masaj yapılmaması konusunda ebeveynler uyarıldı. Piyasada satılan ve en doğal olduğu düşünülen ürünlerin dahi kullanılmaması gerektiğinin altını çizildi ve en sağlıklı masajın su ile olacağı vurgulandı.   bebek yağı ile masaj  

'Bebek Yağı Yerine Su ile Masaj Yapın'

  Konuyla ilgili bir diğer çalışma ise İngiltere'deki Royal Ebelik Yüksek Okulu'nda (Royal College of Midwives) yapıldı. Çalışmanın başındaki isim Dr. Alison Cooke, yaptığı çalışmalar ile bu tip yağların cilde ciddi zararlar verdiğini gösteren kanıtlar elde ettiğini, ancak bu yağların yetişkinler tarafından da kullanıldığını ifade etti. En kısa sürede bebek yağı ile bebeklere masaj yapma alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Bebek yağı yerine su ile masaj yapılmasının daha doğru olduğunu belirtti.  

Bebek Yağları Cildi Neden Tehdit Ediyor?

Bebek yağlarının çoğunun mineral yağlardan yapıldığı biliniyor. Mineral yağlar ise petrolün işlenmesi ile elde ediliyor. Mineral yağlar, cilt tarafından emilmediği için bebek yağı sürüldüğünde cilt sürekli nemli kalıyor hissediliyor. Ancak çoğu uzman, bebek yağlarının gözenekleri tıkadığını ve bu nedenle vücudun toksinleri atmasının zorlaştığını ifade ediyor.   Bebeğiniz için evde hazırlayabileceğiniz pişik kremi tarifine buraya tıklayarak, doğal şampuan yapımına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Hacer 1. Taş, kaya. 2. İsmail Peygamber’in annesinin adı.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.