Bebeğiniz İçin En Doğru Bezi Bulmanıza Yardımcı Olacak 4 İpucu!

Bebeğiniz İçin En Doğru Bezi Bulmanıza Yardımcı Olacak 4 İpucu!
15 Kasım 2021

Her ebeveyn bebeği için kullanacağı ürünleri satın alırken detaylı bir araştırma yapar. Kıyafetlerinden şampuanına kadar kullanılacak tüm ürünlerin doğal ve kaliteli olması çoğu anne ve baba için önemli bir detaydır. Hele ki bütün gün bebeğin cildine temas eden bebek bezi gibi ürünler, biz ebeveynler için çok daha derin ve titiz bir araştırma gerektiriyor. Zira bebeklerin cildinin hassas ve toleransının düşük olması, yanlış bir ürün kullanımıyla birçok cilt problemini tetikleyebiliyor. 


Peki, bir bezin sağlıklı ve güvenli olduğunu nasıl anlarız? Gelin birlikte inceleyelim.

1. İçeriği Temiz mi?

Bebeklerin cildi yetişkinlere kıyasla çok daha hassastır. Çünkü ciltlerinin koruyucu bariyeri henüz gelişme aşamasındadır. Bu da bebeklerin cildine doğrudan temas eden ürünlerin neden temiz ve güvenli olması gerektiğini aslında açıkça ortaya koyuyor. Özellikle bebek bezinde parfüm, klor, paraben veya nonifenol gibi tahriş edici veya alerjiyi tetikleyebilen maddelerin olmaması, bebeğin cilt sağlığı açısından oldukça önemli.

2. Cildini Nemlendiriyor mu?

Bebeklerin cildi kurumaya ve pul pul dökülmeye oldukça müsaittir. Bu nedenle atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları bebeklik döneminde daha sık görülür. Bunu önlemenin yolu ise bebeğin cildini özellikle banyodan sonra sık sık nemlendirmekten geçiyor. Ancak çoğu nemlendirici krem bez bölgesinde kullanılamıyor. Bunun yerine E vitamini, ipek proteini ve aloe vera gibi bitkisel özler barındıran bebek bezlerini tercih etmek, minik yavrunuzun cilt sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz İçin En Doğru Bezi Bulmanıza Yardımcı Olacak 4 İpucu!

3. Dokusu Yumuşak mı?

Sentetik ve sert dokulu bezler sıvıyı içine hapsetme konusunda oldukça yetersizdir. Ayrıca bu tarz bezlerin kullanımı, sürtünmenin de etkisiyle tahrişi kaçınılmaz kılar. Oysa yukarıda da değindiğimiz gibi bebeklerin cildi adeta bir ipek kadar hassastır. Bu yüzden kullanılacak olan bezin dokusu da en az bebeğinizin cildi kadar yumuşak ve narin olmalıdır. 

4. Profesyonel Testlerden Geçti mi?

Biz ebeveynler her ne kadar bezin ambalajında belirtilen içerikleri kontrol edip, deneyimlerimize göre emici olup olmadığını anlayabilsek de işin bir de profesyonel boyutu var. Yani satın alacağınız bebek bezinin uluslararası arenada kabul görmüş kuruluşların testlerinden geçmiş olması çok ama çok değerli. Örneğin tekstil ürünlerinin ve üretimlerinin güvenliğini sorgulayan Oeko – Tex, yüzden fazla parametre ile ürünlerdeki zararlı ve kimyasal maddelerin varlığını tespit eden en önemli kuruluşlardan biri. Türkiye’de ise Oeko – Tex sertifikasına sahip tek bir bebek bezi bulunuyor; Önlem Botanika!

Bağımsız laboratuvarlarda yapılan yüzlerce test sonucunda zararlı maddeler içermediği kanıtlanan Önlem Botanika, 5 botanik özden oluşan (papatya, aloe vera, zeytinyağı, ipek proteini, E vitamini) içeriği ile bebeklerin cildini korurken aynı zamanda nazik bir şekilde nemlendiriyor.


Türkiye’nin Oeko-Tex sertifikasına sahip ilk ve tek bebek bezi Önlem Botanika ile tanışmak için buraya tıklayın!

Bebeğiniz İçin En Doğru Bezi Bulmanıza Yardımcı Olacak 4 İpucu!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.