Bebeğin Yarı Kırkı Nasıl Çıkarılır?

Bebeğin Yarı Kırkı Nasıl Çıkarılır?
05 Nisan 2022

Bilimsel ve dinsel bir temeli olmayan yarı kırk merasimi nedir?

Yarı kırk uçurma, eski Şaman Türklerinden kaldığı düşünülen bir gelenektir. Aslında 40 uçurma merasimi ile aynı adımları içerir. Tek farkları uygulandıkları zaman dilimidir. Yarı kırk uçurma bebeğin 20. gününde, kırk uçurma ise 40. gününde yapılır. Tamamen geleneksel bir ritüel olan yarı kırk banyosu, herhangi bir bilimsellik veya dinsel bir temel içermemektedir. Dolayısıyla dinimizde yarı kırk ile ilgili herhangi bir zorunluluk olmadığı söylenebilir. Peki, bebeğin yarı kırk uçurma banyosu nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, yarı kırk banyosunda kullanılan malzemeler ve yarı kırk banyosunun nasıl yapıldığını detaylıca anlattık. Keyifli okumalar!

Yarı Kırk Nedir?

Yarık kırk, aslında 40 uçurma ile aynı adımları içerir. Tek farkları uygulandıkları zaman dilimidir. Yarı kırk yenidoğan bebeğin 20. gününde, kırk uçurma ise 40. gününde yapılır. Eski Şaman Türklerinden kalma bir gelenek olduğu düşünülen bu merasimlerin bilimsel veya dinsel bir temeli bulunmamaktadır. Dolayısıyla dinimizde yarı kırk ile ilgili herhangi bir zorunluluk yoktur. Tamamen geleneği devam ettirmek isteyen annelerin uyguladığı bir merasim olarak düşünülebilir.

Bebeğin Yarı Kırkı Nasıl Çıkarılır?

Yarı kırk banyosu için öncelikle bir kırklama annesi seçilir. Kırklama annesi olarak seçilen kişi okunmuş suya bereket ve sağlık gibi şeyleri sembolize eden 20 adet obje yerleştirir. Daha sonra objeler çıkarılır ve 20 dua okunarak su ayrı bir kaba alınır. Ardından bebek hazırlanan su ile yıkanır. Her kültürde farklı uygulamalar olsa da genellikle yarı kırk banyosunda anne ve bebeğin birlikte yıkanması önerilir. Ancak bazı yörelerde hazırlanan su ile yalnızca bebeğin 20 tas su ile yıkandığı görülmektedir.

Yarı kırk banyosundan sonra ev ziyaretleri başlar. Ziyarete gidilen evlerde anneye sütünün bol olması için su ikram edilir. Ayrıca bebeğin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak hediyeler verilir.

Bebeğin Yarı Kırkı Nasıl Çıkarılır?

Yarı Kırk Banyosunda Kullanılan Objeler

20 banyosu olarak da bilinen yarı kırk banyosunda bebeğin yıkanacağı suya sağlık ve bereket gibi şeyleri sembolize eden çeşitli objeler yerleştirilir. Seçilen objeler kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Yarı kırk banyosundan önce objeler iyice dezenfekte edilmeden suya konmamalıdır. Ayrıca objeler sudayken bebeğin yıkanması sağlığı için tehlikeli olacağından, suyun süzülerek kullanılması önerilmektedir.

Yarı kırk banyosunda kullanılan malzemeler şunlardır:

Altın veya Gümüş

Yarı kırk banyosu için en çok tercih edilen objelerden biri, altın veya gümüştür. Böylece o suyla yıkanan bebeğin bol bereketli bir hayatı olacağına inanılır.

Yüzük

Çoğu kültürde kırk banyosu için kullanılan bir diğer malzeme ise yüzüktür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, kullanılacak olan yüzüğün anneye ait olması gerektiğidir.

Bozuk Para

Bebeğin bereketli bir hayatı olması için yarı kırk banyosunda suya atılan malzemelerden biri de bozuk paradır. Ancak hijyen açısından bozuk paranın iyice dezenfekte edilmesi gerekir. Ya da bebek yıkandıktan sonra kalan suya bozuk para konabilir.

Kurutulmuş Çiçek

Bazı kültürlerde bebeğin hayatı boyunca güzel kokması için yarı kırk banyo suyuna kurutulmuş çiçek atılır. Daha çok gül yaprakları tercih edilse de diğer çiçekler de kullanılabilir.

Nazar Boncuğu

Bebeği nazardan ve kötü gözden koruyacağı düşünüldüğü için yarı kırk suyuna nazar boncuğu da konabilmektedir.

Taş

Yarı kırk suyu için kullanılan objelerden bir diğeri de taştır. Bunun nedeni, bebeğin hayatı boyunca taş gibi sağlam olacağına inanılmasıdır. Yarı kırk banyosu için 20 adet, kırk banyosu için ise 40 adet taş kullanılır.

Pirinç

Bebeğin 20 banyosunda en çok kullanılan malzemelerden biri de pirinçtir. Zira pirinç, çoğu kültürde bolluk ve bereketi sembolize eder. Ancak pirincin sağlık açısından küçük bir keseye konması ve o şekilde suda bekletilmesi önerilmektedir. Aksi halde gözden kaçan bir pirinç tanesinin soluk borusuna kaçma riski bulunmaktadır.

Yarı Kırk Uçurma Sonrası Ne Olur?

Yarı kırk uçurma banyosunun eski Şaman Türklerinden kalan bir gelenek olduğu düşünülmektedir. Günümüzde hala uygulansa da bu ritüelin bilimsel veya dinsel bir temeli yoktur. Dolayısıyla dinimizde yarı kırk ile ilgili herhangi bir zorunluluk da bulunmamaktadır.

Yarı kırk uçurma banyosu sonrası bebeğin kötülüklerden uzak duracağına, bol bereketli bir hayat yaşayacağına, sağlıklı ve sağlam bir bünyeye sahip olacağına inanılmaktadır.

Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.