Ağrısız Doğum (Epidural) Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Ağrısız Doğum (Epidural) Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?
25 Nisan 2017

Hangi kadın ağrısız ve sancısız bir doğum yapmak istemez ki? Hem de doğumdan sonra hiçbir şey olmamış gibi hemen ayağa kalkarak! Ağrısız doğum yöntemi ile doğum korkuları geçmişte kalacak gibi görünüyor. Gelin, enine boyuna ağrısız doğum yöntemi neymiş birlikte inceleyelim.

Ağrısız doğum geçmişte her anne adayının hayalini süslüyordu. Şimdi ise çoktan uygulanmaya başladı. Doğum yapmak, her gebe kadını biraz da olsa düşündüren bir durum. Hele ki ilk doğumunuz ise, canınızın yanacağından biraz endişe duyabilirsiniz. Sonuçta daha önce yaşamadığınız bir durum ve çevredekilerin abartılarından etkilenebilirsiniz. Fakat gün geçtikçe tıp alanı kendini yeniliyor ve ağrısız, acısız müdahaleler geliştiriliyor. Bu gelişmelerden biri ağrısız doğum da denilen epidural doğumdur. Bu yöntemde anne adayı uyanık ve çevresinde olan bitenden haberdar oluyor. Fakat ağrı hissetmiyor. Her zaman en sağlıklı doğum yönteminin normal doğum olduğunu belirterek, son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve halk arasında prenses doğum olarak da bilinen ağrısız doğum nedir, yakından göz atalım.     Ağrısız Doğum (Epidural) Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?    

Ağrısız Doğum (Epidural) Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Ağrısız doğum yönteminde, ince kateter yardımıyla belden epidural saha adı verilen bölgeye lokal anestezik madde verilir. Anne adayının güvenliği için işlem ameliyathanede gerçekleştirilir. Anne, yan yatarak veya dik oturur pozisyonda işlem gerçekleştiriliyor. Anestezi doktoru işlem yapacağı bölgeyi belirliyor ve steril hale getiriliyor. Cildi uyuşturmak için bir iğne yapılıyor. Bu iğne, epidural iğnenin girildiği zaman oluşacak ağrıyı hafifletmesi için yapılıyor. Daha sonra epidural sahaya kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Bu aşamada annenin birkaç dakika hareketsiz durması gerekir. 15 dakika sonra anne kasılmaları hissetse de ağrıları hissetmemeye başlar. İhtiyaç duyuldukça doz arttırılabilir.  

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Ağrısız doğumun en büyük avantajı, duyulan acı hissini yok etmesidir. Bununla beraber anne için daha birçok avantajı bulunmaktadır. Ağrısız doğum yöntemi ile doğumu yapılan anneler, doğumdan sonra yürüyebilir, herhangi bir sersemlik hissetmez. Ağrısız doğumda anestezi doğru ve uygun uygulandığı takdirde doğumu hızlandırır. Doğumdan sonra anne kendini hemen toparlayabildiği için bebeğiyle iletişimini hemen kurabilir.


Ağrısız Doğum (Epidural) Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?    

Ağrısız Doğum Hangi Anne Adaylarında Uygulanamaz?

Her operasyonda olduğu gibi ağrısız doğum yönteminde de işlemin uygulanamayacağı anne adayları mevcut. Aktif kanaması bulunan, belirli nedenlerden dolayı tansiyonu düşmüş olan, sıvı kaybı bulunan, işlemin yapılacağı bölgede enfeksiyon veya yanığı bulunan ve çeşitli nörolojik rahatsızlığı olan anne adaylarına ağrısız doğum yöntemi uygulanması tavsiye edilmiyor.

Ağrısız Doğumun Riskleri Nelerdir?

En sık görülen yan etkisi tansiyon düşüklüğüdür. Bunu önlemek için işlem öncesinde yeterli sıvı takviyesi yapılır. Bunun yanında hamileliğinde fazla kilo almış anne adaylarında işlemin gerçekleştirilmesi biraz güçleşebilir. Her cerrahi müdahalede olan enfeksiyon riski, ağrısız doğum yönteminde de gerçekleşebilir. Bunun yanında baş ağrısı, bu doğum yöntemi sonrasında ortaya çıkabilir ve yeterli istirahatle kısa sürede geçer. Çok nadir de olsa idrar yapmada güçlük olabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.