4 Adımda Keçi Sütü Bazlı Bebek Mamalarını Daha Yakından Tanıyalım!

4 Adımda Keçi Sütü Bazlı Bebek Mamalarını Daha Yakından Tanıyalım!
10 Ekim 2021

Anne sütü protein, vitamin ve yağ gibi bebeklerin ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm besin öğelerini içeren mucizevi bir besindir. Besleyiciliğinin yanında, içerdiği koruyucu maddeler sayesinde bebekleri enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca bebeklerin anneleriyle ilk güven bağını kurabilmelerinin en iyi yolu emzirmektir. Tüm bunlar gözetildiğinde sağlık otoriteleri bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelerini, 6. aydan sonra ise anne sütü destekli ek gıdaya geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ancak gerek çeşitli sağlık problemleri gerekse stres gibi faktörler, anne sütü üretimi ile ilgili bir takım problemler yaşanmasına neden olabiliyor. Böylesi anlarda eğer bebeğin kilo alımında ve gaita/idrar sayısında bir sorun saptanırsa doktor kontrolünde formül mamaya geçilebiliyor.

Formül mamaların birçok farklı türü olsa da uzun zamandır keçi sütü ile ilgili yapılan araştırmalar, keçi sütü bazlı bebek mamalarına olan ilgiyi artırmış durumda. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, gün geçtikçe daha fazla ilgi gören keçi sütü ve keçi sütü bazlı formül mamaları yakından inceleyelim istedik. Hazırsanız hemen başlayalım!

1. Keçi Sütü Bazlı Formül Mama Nedir?

Formül mamalar içerik olarak anne sütünden ilham alınarak üretilen ve yalnızca anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda doktor tavsiyesiyle kullanılması gereken  alternatif bir besin seçeneğidir. Formül mamaları birbirinden ayıran birçok etmen olsa da bunlar arasındaki en önemli faktör, içerdikleri protein türüdür.

Formül mamalar incelendiğinde çoğunun inek sütü proteini içerdiğini görüyoruz. Ancak sınırlı sayıda keçi sütlü formülasyona sahip bebek mamaları da mevcut. Buradan da anlaşılacağı üzere aslında keçi sütlü formülasyona sahip mamaların en belirgin farkı, içeriğinde keçi sütü proteini kullanılmasıdır. Keçi sütünün hem prebiyotikler açısından zengin olup bağışıklık sistemini desteklemesi [1] hem de alerji riskinin düşük olması[2] keçi sütü bazlı bebek mamalarının en ayırıcı özellikleri. Ayrıca yapılan araştırmalar, içerik bakımından anne sütüne en çok benzeyen sütün keçi sütü olduğunu ortaya koyuyor.[3]  Bilimsel olarak elde edilen tüm bu bilgiler ışığında ise keçi sütüne olan ilgi gün geçtikçe artıyor.

2. Keçi Sütü İhtiva Eden Bebek Sütünün Diğerlerinden Farkı Nedir?

Keçi sütünün en önemli özelliği, inek ve koyun gibi diğer hayvanların sütlerine kıyasla daha fazla prebiyotik içermesidir.[1] Hatta bu oran öylesine yüksektir ki, yapılan araştırmalar keçi sütünün inek ve koyun sütünden neredeyse 300 kat daha fazla prebiyotik içerdiğini ortaya koyuyor. Prebiyotikler ise bilindiği gibi dengeli bir bağırsak florasının, güçlü bir bağışıklık sisteminin, kısacası sağlıklı bir bedenin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Keçi sütünün bir diğer önemli farkı ise inek sütüne göre hipoalerjenik olmasıdır. [2] Yapılan çalışmalar, alerjilerden sorumlu olan alfa s1 kazein maddesinin inek sütlerine göre keçi sütlerinde daha az olduğunu gösteriyor. Böylece alerji ihtimali tamamen ortadan kalkmasa da inek sütüne kıyasla alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinin daha düşük olduğu biliniyor.

Ayrıca keçi sütünün içerdiği yağ globülleri daha küçük çapta olduğu için sütte daha homojen bir şekilde dağılıyor. Bu da aslında bebekler tarafından daha kolay sindirilmesine yardımcı oluyor.

4 Adımda Keçi Sütü Bazlı Bebek Mamalarını Daha Yakından Tanıyalım!

3. Keçi Sütü Mamasına Başlayabilmek İçin Bebeğin Kaç Aylık Olması Gerekiyor?

Bebekler için en ideal besin hiç kuşkusuz ki anne sütüdür. Ancak anne sütünün eksikliği söz konusu olduğunda, yerine tercih edilebilecek en uygun alternatif bebek mamalarıdır. Zira bebeklerin sindirim sistemi, yaşamın ilk aylarda katı gıdayı tolere edebilecek kadar gelişmiş değildir. Peki, keçi sütü formülasyonuna sahip bebek mamalarına ne zaman başlanabilir?

Doktorun mama kullanımını gerekli gördüğü her dönemde keçi sütlü formülasyona sahip bebek mamalarına başlanabilir. Ancak bebeğin metabolik hastalıkları varsa, hangi mamanın kullanılacağı konusunda mutlaka doktorun önerisi dikkate alınmalıdır. Zira bazı hastalıklara sahip olan bebeklerin özel mamalar kullanması gerekebilmektedir.

4. Keçi Sütü Bazlı Mamalar Nasıl Hazırlanır?

Keçi sütü içeren bebek mamaları, hemen hemen diğer mamalar ile benzer bir şekilde hazırlanır;

  • Mamayı hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Daha sonra içme suyunu yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıp soğumaya bırakın.
  • Ardından sterilize edilmiş biberona her 30 cc su için 1 ölçek keçi sütü maması ilave edip çalkalayın. Besleyiciliğini artırması için mamayı olması gerekenden fazla koymayın. Bu durum bebeğinizin kabız olmasına sebep olabilir.
  • Bebeğinizi beslemeden önce mamanın sıcaklığını kontrol edin. Beslenme sonrasında kalan mamayı bir sonraki öğünde kullanmayın, her öğün taze bir mama hazırlayın.
  • Her ihtimale karşı mamayı hazırlamadan önce ambalajında yazan kullanma talimatını mutlaka okuyun.

BabyGoat ile tanışmak için buraya tıklayın!

4 Adımda Keçi Sütü Bazlı Bebek Mamalarını Daha Yakından Tanıyalım!

Kaynak

[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33141570/

[2]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28100852/

[3]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29153153/

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.