4 Adımda Bebeğinizin Sağlığını ve Hijyenini Koruma Rehberi!

4 Adımda Bebeğinizin Sağlığını ve Hijyenini Koruma Rehberi!
27 Ocak 2022

Halı, oyuncaklar, kıyafetler… Gün içinde çok sayıda yüzeye dokunuyoruz ve bu yüzeylerdeki mikroplarla temas ediyoruz. Üstelik temas ettiğimiz bu mikropların çeşitli hastalıklara yol açabildiğini biliyoruz. Biz yetişkinler her ne kadar önlem almaya çalışsak da bebekler ve çocukların hijyen alışkanlığı henüz gelişmediği için bu mikroplara karşı çok daha savunmasız durumdalar.

Ancak hemen endişelenmeyin. Hastalıklara sebep olan mikropların nerelerde daha fazla yoğunlaştığını bilirseniz, bebeğinizin sağlığını korumanız da bir o kadar kolay olur. İşte, 4 adımda bebeğinizin sağlığını ve hijyenini koruyabilmeniz için bilmeniz gerekenler…

1. Kişisel Hijyen Alışkanlığını Olabildiğince Erken Kazandırın

Bebeğinizin sağlığını korumanın en temel yolu, büyüme sürecinde ona hijyen alışkanlığını olabildiğince erken kazandırmanızdır. İnce ve kaba motor becerileri gelişmeye başladığında dişini fırçalamayı, her sabah uyandığında yüzünü yıkamayı, parktan eve dönüldüğünde ellerin temizlenmesi gerektiğini öğreterek işe başlayabilirsiniz. Çocuğunuz bu alışkanlıkları ne kadar erken kazanırsa, hastalıklara yakalanma riski de o ölçüde azalır.

Hijyen alışkanlığı kazandırma sürecini eğlenceli hâle getirmeniz, bebeğinizin adaptasyonunu bir hayli kolaylaştıracaktır. Örneğin lavaboya sevimli çıkartmalar yapıştırabilir, sabunluk veya havlu gibi eşyaları dikkat çekici renklerden seçebilirsiniz. Tabii, bu süreçte sizin neler yaptığınız da oldukça önemli. Unutmayın, bebekler ve çocuklar yetişkinleri örnek alırlar. Siz kişisel hijyeninize ne kadar dikkat ederseniz, çocuğunuzun da bu alışkanlıkları kazanması uzun sürmeyecektir.

2. Oyuncakları Doğru Temizlediğinize Emin Olun

Oyuncaklar her ne kadar zararsız görünse de mikroplar açısından belki de en riskli nesneler olabilir. Özellikle de peluş oyuncaklar… Peluş oyuncaklar yalnızca mikropların birikme alanı değil, aynı zamanda bebeklerin alerjisini tetikleyebilecek tozları toplama konusunda da bir hayli riskli. Bu nedenle peluş oyuncakların düzenli temizliği, bebeklerin alerjene veya hastalık yapabilen bakterilere karşı maruz kalmaması adına ayrı bir öneme sahip.

Ancak bebek deterjanları, peluş veya kumaş oyuncakların hijyeni konusunda tek başına yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla tam anlamıyla hijyen sağlamak için antibakteriyel hijyen sağlayıcı da kullanmak gerekir. Bu noktada bizim önerimiz, bakterilerin %99,9’unu yok eden Lysol Antibakteriyel Hijyen Sağlayıcı. Çamaşır suyu içermediği için makinede yıkanabilen tüm bebek ürünlerinde güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca bilimsel ve dermatolojik olarak test edilip onaylandığı için bebeğinizin sağlığını güven içinde korumuş olursunuz.

4 Adımda Bebeğinizin Sağlığını ve Hijyenini Koruma Rehberi!

3. Kıyafet Hijyenine Ekstra Özen Gösterin

Emekleme dönemi, bebekler için önemli bir dönüm noktasıdır. Her anne baba, bu dönüm noktasına şahit olmayı sabırsızlıkla bekler. Ancak emekleme süreciyle birlikte bebek kıyafetlerinin hijyenine daha fazla dikkat edilmelidir. Zira bebekler emeklemeye başladıklarında, evin yüzeyindeki tüm toz ve bakterilerin kıyafetine bulaşması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca hemen hemen aynı döneme denk gelen ek gıda süreciyle birlikte kıyafetlerine dökülen ve gözden kaçan yemek artıkları, bakterilerin çoğalması için olanak yaratır. Tüm bunlar, aslında bebeklerin kıyafet hijyenine ekstra önem verilmesi gerektiğinin en büyük kanıtı. Peki ama, kıyafet hiijyeni konusunda nelere dikkat edilmeli?

Bebek kıyafetlerini yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, antibakteriyel etkinliği olan bir hijyen ürünü kullanmaktır.Lysol Antibakteriyel Hijyen Sağlayıcı, 20 derece soğuk suda bile bakterilerin %99,9’unu yok eder. Üstelik çamaşır suyu da içermediği için bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

4. Yatağındaki Gizli Tehlikelere Dikkat!

Bebekler, hem uyku hem de oyun için günlerinin büyük bir kısmını yatakta geçirir. Dolayısıyla yataklarının hijyeni, aslında sağlıklarını da doğrudan ilgilendirir. Bebeğin nevresim takımını, yastığını ve varsa peluş oyuncağını düzenli bir şekilde çamaşır makinesinde yıkayarak tehlike olmaktan çıkarabilirsiniz. Tabii, burada kullandığınız antibakteriyel hijyen sağlayıcı ürünü de oldukça önemli!

Lysol Antibakteriyel Hijyen Sağlayıcı ile Bebeğinizin Kıyafet ve Eşyalarını Bakterilerden Koruyun!

Kıyafet, kumaş veya peluş oyuncak gibi çamaşır makinesinde yıkanabilen her ürün için kullanabileceğiniz pediatristlerin 1 numaralı önerisi** Lysol Antibakteriyel Hijyen Sağlayıcı, bakterilerin %99,9'unu yok eder.*

Tanışmak için hemen tıklayın!

Bebeğinizin hassas cildine uyumu açısından dermatolojik olarak test edilip onaylanmıştır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ek durulama yapılması önerilir. 3 aydan küçük bebek eşyalarında kullanılması önerilmez.

4 Adımda Bebeğinizin Sağlığını ve Hijyenini Koruma Rehberi!


*Test edildiği mikroorganizmalar için ürün etiketine bakınız. **Pediatristlerle yapılan 2021 yılı bağımsız araştırma sonuçlarına göre. Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl