• gebe.com
  • /
  • Yaz Hamilelerine Uzmanlardan Uyarı: Yağdan ve Tuzdan Uzak Durun

Yaz Hamilelerine Uzmanlardan Uyarı: Yağdan ve Tuzdan Uzak Durun

Gebeliği yaz aylarına denk gelen anne adaylarının artan şikayetleri nedeniyle uzmanlar tarafından özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği belirtilir.

Yaz Hamilelerine Uzmanlardan Uyarı: Yağdan ve Tuzdan Uzak Durun

Yaz hamileleri beslenmesi ile ilgili uzmanlar, gebeliği yaz aylarına rastlayan anne adayları için bazı uyarılarda bulundular. Gebeliği sıcak yaz günlerine denk gelen anne adaylarının özellikle uykusuzluk, sıcak basması, vücut ısında artış nedeniyle ödem, nefes darlığı ve alerji gibi problemler yaşayabilecekleri ifade edilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, hamilelerin yaz aylarında artan şikayetlerinde beslenmenin etkili olduğunu ifade ederler. Yazın tatil yapacak olan anne adaylarının havuza girme ve güneşlenme konusunda da dikkatli olmalarını tavsiye ederler. Yaz aylarında anne adaylarının artan şikayetleri göz önüne alındığında bir takım önlemler alınması gerektiğini ifade eden uzmanlar, anne adaylarının beslenmesine, hijyenik koşullara, sıvı tüketimine ve güneş ışınlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamaktadırlar.  

Yaz Hamileleri Beslenme Listenizden Yağ Ve Tuzu Uzak Tutun

Hamileliğin ilk aylarında özellikle yaz hamilelerinin beslenmesine oldukça fazla dikkat etmesi gerektiğini belirten Kadın Doğum Uzmanları, yaz hamilelerinin beslenmeleride yağlı ve tuzlu yiyecekleri çok fazla tüketmemelerini önermektedirler.  Sıcakların istenmeyen bakterilerin üremesine neden olabileceğinden dolayı, az pişmiş ve buzdolabında uzun süre bekletilmiş yiyeceleri tüketmekten kaçınmalarını tavsiye edilir.   

yaz-hamilerinde-beslenme       

Her mevsim gebelerinde olduğu gibi yaz mevsimi gebelerininde bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğinin de altı çizilir. Yaz aylarında terlemenin çok olmasından dolayı anne adaylarının sıvı ve minerak kaybınım olması nedeniyle sıcak yaz günlerinde sıvı-su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekilirken, günlük sıvı tüketiminin 2,5 - 3 litre civarında olması gerektiği belirtilir.   

yaz-hamileleri-beslenme    

Yaz Günlerinde Enfeksiyonlara Dikkat Edin

Anne adaylarının yaz günlerinde dikkat etmesi gereken konular arasında enfeksiyonlarında olduğunu ifade ederler. Uzmanlar, yaz aylarında hamilelerin yüzme, yürüyüş gibi sporların en iyi yapacakları sporlar arasında yer aldığını ifade ederler. Olası enfeksiyonlara karşı, yüzülecek havuzun ve denizin hijyenik olması koşullarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekilir.   

Yaz hamileleri beslenme   

Çünkü, bazı genital enfeksiyonların su kesinin erken yırtılmasına ve erken doğuma neden olabileceği ifade edilmektedir. Yaz aylarında güneşe de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, özellile güneş ışınlarının dik geldiği 11. 00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkılması durumunda 50 faktör korumalı güneş koruyucu krem ve şapka kullanılması önerilir.   Hamilelikte Yüzme Denizde mi Havuzda mı Olmalı?

Seyahat Edecek Gebelere Öneriler

Gebelilkte tatil planlamasında herhangi bir sakınca olmadığını belirten uzmanlar, seyahat ederken bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederler. Buna göre, araç ile uzun yol yolculukları yapacak gebelerin, dolaşım sisteminin olumsuz etkilenmesi ihtimaline karşı iki saatte bir mola vererek yürümeleri  tavsiye edilir. Uçak yolculuğunu tercih eden gebelerin ise, yolculuğa çıkmadan önce muayene olmaları tavsiye edilir.   Tatile Gidecek Hamilelere Önemli Seyahat İpuçlarımalı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk