Yaşasın! Düzenli Uyku Dönemi Başlıyor

Yaşasın! Düzenli Uyku Dönemi Başlıyor
01 Kasım 2016

Bu ayda bebekler gündüz uykuları konusunda daha düzenli davranabilirler. Biri sabah erken, diğeri ise öğleden sonra olmak üzere iki kez uyurlar. Yaşlarını tamamladıklarında tek gündüz uykusuna geçmek isteyebilirler. Bu geçiş için gece uykusuna erken yatırmanız gerekebilir.

Yaşasın! Düzenli Uyku Dönemi Başlıyor

Yenidoğan bebekleri için gece gündüz kavramı yoktur ve uyku düzeni oturtmak zordur. Güzel haber bebeğinizin 9 aylık olmasıyla geliyor; bu ay itibarıyla işler kolaylaşıyor. Büyüyen bebeğinizde daha önceki aylarda uyku düzeni konusunda yaptıklarınızdan sonuç almaya başlarsınız. Bu ayda bebekler gündüz uykuları konusunda daha düzenli davranabilirler. Biri sabah erken, diğeri ise öğleden sonra olmak üzere iki kez uyurlar. Yaşlarını tamamladıklarında tek gündüz uykusuna geçmek isteyebilirler. Bu geçiş için gece uykusuna erken yatırmanız gerekebilir. Artık ihtiyaç duymadığından eminseniz, tek uykuya geçişi için ona yardımcı olun. Gündüz uykusunun süresini arttırın ve gece daha erken yatırın. Bu zamanla oturacaktır.

*Uykuya geçişi kolaylaştıracak 10 öneri için buraya tıklayabilirsiniz.

Yaşasın! Düzenli Uyku Dönemi Başlıyor

Öğle uykusunun zamanını iyi ayarlamalısınız.

Eğer gece uykusuna geçmeden önce aşırı yorulmuş olursa, uykuya geçişi yine zor olacaktır. Öğle uykusu karnı tokken ve günün yaklaşık olarak ortasında olmalı ve akşam üzerinden önce tamamlanmalıdır.

KENDİ KENDİNE UYUMAYI ÖĞRENMELİ

Aynı şekilde bu dönem bebeklerin ayrılık duygusu konusunda endişelendikleri zamanlardır. Bu uyku düzenini etkileyebiliyor.

Birlikte uyumak yerine, yine ona kendi kendine uyumayı öğretmeye çalışmalısınız. Uyuyana kadar yanında bekleyebilir, ona masal okuyabilirsiniz. Uyku öncesi sakin aktiviteler yine bu geçişi kolaylaştırır. Kendinize bir düzen belirleyin ve ona olabildiğince sadık kalın. Bu aylardaki bebekler de rutini severler ve kendilerini neyin beklediğini bilmekten hoşlanırlar. Bu durum uyku düzeni için de aynı şekilde işler.

*Beyaz gürültü duyma sorunlarına yol açar mı?

Yaşasın! Düzenli Uyku Dönemi Başlıyor

Bebekler yeni edindikleri becerileri uykuda bile denerler.

Yürümeyi öğrenmeye çalıştığı bu aylarda, onu gecenin ortasında yatağında ayağa kalkmaya çalışıyorken bulabilirsiniz. Bu gece ortasında uyanmasına neden olur ve tekrar dalmakta zorlanır. Gündüz bu konuda iyice antrenman yapmasına izin vererek, gece gerek duymamasını sağlayabilirsiniz.

Bu dönemde gece beslenmesi sona erdiği için kesintisiz uyku başlamıştır ve bu yaklaşık olarak 11 ile 12 saat arası sürebilir.

Uyumadan önce karnının tok olduğundan emin olun. Geceleri sık uyanıyorsa, öncelikle yeterli beslenip beslenmediğini kontrol edin. Eğer bundan eminseniz, uyanıp durmasının nedeni sadece alışkanlık olabilir. Bu noktada uyku düzeni için çaba sarf etmeniz gerekecektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.