• gebe.com
  • /
  • Üçüz Bebeğe Hamile Olan Anne Adayları Nasıl Doğum Yaparlar?

Üçüz Bebeğe Hamile Olan Anne Adayları Nasıl Doğum Yaparlar?

Üçüz gebeliklerde doğum şekli daha çok ilk bebeğin gelişine bağlı olarak değişse de tercih edilen doğum şeklinin sezaryen doğum olduğu belirtilir.

Üçüz Bebeğe Hamile Olan Anne Adayları Nasıl Doğum Yaparlar?

Üçüz Gebelikte Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

Gebelik döneminde anne adayları genellikle tek bir bebeğe odaklanmalarına karşın bazı durumlarda bebek tek başına olmaz ve en az bir yol arkadaşı bulunur. Anne karnında en az iki bebeğin bulunması durumuna çoğul gebelik adı verilir. Birden fazla bebeğin olduğu gebeliklerde ikiz bebek görülme olasılığı yüksekken, yaklaşık sekiz bin doğumda bir üçüz gebelik görülme ihtimalinin olduğu belirtilir. Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının üçüz gebelik yaşama şansının artacağı belirtilir. Üçüz gebeliklerde doğum şeklinin normal gebeliklere oranla biraz daha farklı olduğunu ifade eden uzmanlar, çoğul gebeliği olan anne adaylarının da erken doğum olasılığıyla nedeniyle doğum için her zaman hazırlıklı olmalarını tavsiye ederler. Bu nedenle birden fazla bebek dünyaya getirecek olan gebelerin doğum yapacakları hastaneyi seçerken mutlaka prematüre bakım hizmeti olan hastaneleri göz önünde bulundurmalarının son derece önemli olduğuna dikkat çekerler. Üçüz gebeliklerde doğum şeklinin, rahme en yakın olan bebeğin baş ile geldiği (düz geldiği) durumlarda normal doğumun mümkün olabileceği ifade edilirken, üçüz gebeliklerin pek çoğunun sezaryen doğumu gerektirmesinden dolayı doğum yönteminin genellikle sezaryen olduğu belirtilir. 

üçüz gebelik

Üçüz Gebeliklerde Doğum Şekli

Üçüz gebeliklerde hamilelik süresinin tekli gebeliklerde görüldüğü gibi kırk (40) hafta sürmeyeceğini ifade eden uzmanlar, üçüz hamilelerin genelde gebeliğin 32. hafta ile 36. haftaları arasında doğumun gerçekleşeceği belirtilir. Bununla beraber anne adaylarının her an erken doğum olasılığına karşı hazırlıklı olmaları istenir. Üçüz gebeliklerde doğum şeklinin daha çok ilk bebeğin dünyaya geliş şekline göre değişebileceği belirtilirken, uygulanacak doğum şeklinin tercihen sezaryen doğum olacağı belirtirler.

Doğum Şekline Karar Verme

Anne adaylarının bebeklerini nasıl doğuracaklarını doktorlarıyla birlikte karar vermeleri gerektiğine dikkat çekilirken, Türkiye’de, ikiz ve çoğul gebeliklerde doğum şekli olarak genelde sezaryen tekniği tavsiye edilir. Epidural anestezi ile doğum yönteminin anne adayı için uygun olup olmadığına doktorun karar vermesinin daha doğru olacağı, verilen kararda bebeğin doğum pozisyonun seçim yapmada etkili olduğu ifade edilir.  


  Üçüz gebelikte doğum ne zaman gerçekleşir          

Üçüz Gebelikle İlgili Bilinmesi Gerekenler

- İkizlerin yaklaşık olarak yüzde 10'unun, üçüz gebeliklerin ise yüzde 30'nun 31. haftadan itibaren doğmaya başladığı belirtilirken, bu oranın tek gebeliklerde yüzde 1 olduğu ifade edilir.

- Gebeliğin 32. haftasında üçüz bebeklerin pek çoğunun artık doğduğu ifade edilir. Bebeklerin doğumundan sonra bir süre mutlaka bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır.

- Gebeliğin 33. haftasında sağlıklı ikiz bebekler için ortalama doğum ağırlığının 2,275 gr, üçüz bebekler için 1, 800 gr, dördüz bebekler için ise, 1,360 gr olduğu belirtilir.

- Tek bebeklerin yüzde 4'ünün gebeliğin 34. haftasında doğduğu belirtilirken, ikiz bebeklerin yüzde 35'i, üçüz bebeklerin yüzde 80'inin bu haftada doğduğu belirtilir.

- Normal doğumda ikiz bebeklerin her birinin diğerinden genellikle 1 saat ara ile dünyaya geldikleri (bu sürenin bazen uzadığı) belirtilirken, bebeklerin sezaryen yöntemiyle doğduklarında anne adayına verilen anesteziden etkilenmemeleri için hemen peş peşe doğdukları ifade edilir.

 *Sezaryen Doğum Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Gerçekleşir? Detaylar için tıklayın...    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.