Türk Gelenekleri Hamileleri Obez Yapıyor!

Türk Gelenekleri Hamileleri Obez Yapıyor!
06 Aralık 2017

Uzmanlar, gebelik döneminde Türk kültürü ve geleneklerine göre, yapılan yemek yeme baskısının anne adaylarında obeziteyi artırdığını belirtiyor.

Türk Gelenekleri Hamileleri Obez Yapıyor!

Obezitenin çocukluk çağından itibaren artığını gösteren çalışmalar, bunun en büyük nedenlerden birisinin annelerin hamilelik döneminde başlayan beslenme sorunları olduğunu gösteriyor. Uzmanlar ise, Türk Kültürü ve geleneklerine göre, hamilelere yapılan yemek yeme baskısının obeziteyi artırdığını ifade ediyorlar. 

Obezite Daha Çok Kadınlarda Görülüyor

Yapılan çalışmaların, obezitenin (aşırı kilonun) erkeklerden çok kadınlarda görüldüğünü ve daha çok gebeleri tehdit ettiğini gösterdiği belirtiliyor. Bunun nedeni olarak da anne adayının fazla kilosunun sadece kendisini değil doğacak bebeği de ilgilendirdiği gösterilirken, özellikle bağlı şeker fazlalığının hem bebek hem de anne adayı için büyük bir risk taşıdığı ifade ediliyor. 


Türk Gelenekleri Hamileleri Obez Yapıyor!


Türk Halkı Yedirmeyi Seviyor

Beslenme alışkanlıklarında geleneklerin etkisine değinen uzmanlar, Türk halkı olarak yedirmeyi sevdiğimizi ve bu konuda da oldukça fazla ısrarcı olunabildiğini ifade ediyorlar. Özellikle konu gebeler ise, bu ısrarların daha da fazlalaştığı belirtiliyor. Gebelik döneminde anne adaylarının her ay ortalama 1 kilo almalarını önerilirken, hamilelik döneminde anne adayının 30 kilo almasına karşın bebeğin 1.5 kg doğduğunu, yani tüm bu kiloların hepsini anne adayının almış olduğunu ifade ediyorlar.

"5-6 Porsiyon Meyve Yedirmeye Çalışanlara Kulak Asmayın!"

Anne adaylarında hamilelikleri döneminde nasıl beslenmeleri konusunda tavsiyelerde beslenme uzmanları, hamilelikte aşırı kilo almamak için günde 5-6 porsiyon meyve yedirmeye çalışanlara kulak asılmaması gerektiğini, zira bu tutumun  bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğini dile getiriyorlar.  

Hamilelikte Hangi Hafta Kaç Kilo Alınmalı? Detaylar için tıklayın...


Hamilelikte Aşırı Kilo Almamak için 10 Basit Öneri için  tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.