Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum
23 Ekim 2016

Sezaryen sonrası normal doğum her zaman uygulanabilen bir yöntem değildir. Bazı koşulların sağlanması ile sezaryen ardından normal doğum yapılabilir. Ancak bu yöntem henüz Türkiye'de uygulanmıyor.

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum

Sezaryen sonrası normal doğum her zaman uygulanabilen bir yöntem değildir. Bazı koşulların sağlanması ile sezaryen ardından normal doğum yapılabilir. Sezaryen ile doğum yapmış bir annenin daha sonraki hamileliğinde normal doğum ile bebeğini dünyaya getirmesine sezaryen sonrası normal doğum ismi verilir.

HENÜZ TÜRKİYE'DE UYGULANMIYOR

Sezaryen sonrası normal doğum Türkiye’de henüz uygulanmayan bir yöntem olsa da birçok ülkede uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemin güvenli olmadığı unutulmamalıdır.

Bundan dolayı da bir defa sezaryen ile doğum yapan kadınlar bundan sonraki hamileliklerinde de sezaryen doğum yapmaları gerektiği konusunda tavsiyeler alır. Bu sebeple sezaryenle başlayan doğumlar sezaryenle devam eder.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM HANGİ DURUMLARDA UYGUN OLMAMAKTADIR?

  • Anne adayı daha önceden sezaryen olmasını gerektiren bir sorun sebebiyle sezaryen olmuş ise ve bu sorun düzeltilmediyse yine sezaryen olması gerekir.
  • Daha önce uygulanan sezaryen doğumlarda rahim dikine (vertikal) kesilir. Bu aşamadan sonra normal doğum artık yapılamaz. Bunun sebebi de normal doğumun bu işlem sonrasında yırtılmaya yol açma riskidir. Ancak sezaryen doğumlarda oldukça nadir olarak rahim duvarına dikine kesi atılır. Genellikle transvers adı verilen yan kesiler uygulanır. Bahsettiğimiz kesiler cilde yapılmaz. Rahim duvarına yapılır. Cilt yan olarak kesilmiş olabilir ancak rahim duvarı dik kesilebilir. Bunu doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir.
  • Şayet annenin daha önceki gebeliğinde sezaryen yaptırması çatının elverişli olmamasından kaynaklı ise, annenin bu doğumunu normal yapması mümkün değildir.
  • Çoğul gebelik taşıyan anneler,
  • Yüksek tansiyon-hipertansiyon ve diyabetik olan anneler,
  • Rahimleri ile ilgili sezaryen haricinde bir operasyon geçirmiş olan anneler.

Sezaryen sonrası normal doğumun getirdiği en büyük risk rahmin yırtılması riskidir ve bu durum bazen yırtık alanın onarılması ile tamir olabilirken bazen rahmin tamamen alınmasını gerektirecek kadar ciddi olabilmektedir hatta fazla miktarda kanama ile annenin hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Yapılan çalışmalarda sezaryen sonrası vajinal doğum denemelerinin %60-80 oranında başarıyla sonuçlandığı gösterilse de önemli riskleri nedeniyle ülkemizde sıcak bakılmayan ve pek denenmeyen bir uygulamadır. Bazen anne adayları arasında sezaryenin üzerinden 5 veya 10 yıl geçerse artık normal doğumun risksiz olabileceği konusunda yanlış duyumlar olabilmektedir ancak bunun aslı yoktur ve sezaryenin üzerinden çok yıllar geçse bile bir şey değişmemektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.