Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Yoksa Ultrasona Göre mi Olur?

Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Yoksa Ultrasona Göre mi Olur?
20 Kasım 2017

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının en fazla merak ettikleri konular arasında doğum ne zaman gerçekleşecek sorusu yer alır.

Normal Doğum Son Adet Tarihine Göre mi, Ultrasona Göre mi Olur ?

Bebek bekleyen anne adaylarının doğumun yaklaşmasına az bir süre kala en çok merak ettikleri sorular arasında doğumun ne zaman gerçekleşeceği gelir. Birçok internet sitesinde tahmini doğum tarihi hesaplama araçları mevcut olsa da anne adaylarının aklına normal doğum son adet tarihine göre mi yoksa ultrasona göre mi olur sorusu mutlaka takılır. Uzmanlar, kadınlarda yumurtlamanın olduğu tarihin yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlendiğini ve bu tarihte döllenme olduğunun kabul edildiğini söylerler. Bazen de embriyonun döllenme zamanının yumurtanın atılma zamanına doğru olduğunu, yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olabileceğini belirtirler.

Son Adet Tarihi (SAT) İle Ölçümlerde İki Haftalık Fark Oluşabilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, anne adayları tarafından en çok sorulan sorulardan birisi olan doğum ne zaman sorusuna tam olarak bir zaman söyleyemeseler de yaklaşık bir doğum zamanı verirler. Yumurtlamanın olduğu tarih yaklaşık olarak SAT (son adet tarihi) göre belirlenir ve söz konusu tarih embriyonun döllendiği tarih olarak kabul edilir ve tahmini doğum zamanı buna göre hesaplanır. Bununla beraber, döllenmenin yumurtlamadan iki hafta sonra olabileceği görüşü de mevcuttur. Bu durumda da SAT ile belirlenen doğum zamanı ile yumurtlamadan sonraki döllenme arasında yaklaşık olarak 2 haftalık bir zaman farkı ortaya çıkar. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında doğum zamanı tahmini yaklaşık olarak ultrason ölçümlerine göre belirlenir.

Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir? En Erken ve Geç Doğum Zamanı Detaylı bilgi için tıklayın...  

Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Yoksa Ultrasona Göre mi Olur?  

Doğumu Neyin Tetiklediği Hala Bilinmemektedir

Doğumu neyin tetiklediğinin hala bilinmediğini söyleyen uzman doktorlar, bebeklerin bazen 7 aylık, bazen de 9 aylık doğduklarını söylerler. Bu sebeple tahmini doğum tarihi her ne olursa olsun gebeliğin 28. haftasından itibaren her an bebeğin gelişinin beklenmesi gerektiğinin altı çizilir. Bu nedenle hamileliğin 28. haftadan sonra her an doğumun gerçekleşme ihtimaline karşı doğum çantası hazırlığıyla birlikte diğer tüm hazırlıkların yapılmasını tavsiye edilir.   

Doğum Çantası En Erken Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanır? Ayrıntılar için tıklayın...  

SAT'a Ya da Ultrasona Göre Yaklaşık Bir Tarih Olarak Verilir

Doğum zamanı son adet tarihine göre veya ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık bir tarih olarak söylenir. Uzmanlar belirtilen tarihten 1 hafta önceki veya 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceğini belirtirler ve hazırlıkların buna göre yapılmasını isterler. Sonuç olarak; doğum zamanını belirlemek, gerek SAT gerekse de ultrason ölçümlerine göre de olsa ortaya net bir tarih çıkmaz ve yapılan hesaplamalarda bebeğin doğacağı gün yaklaşık olarak bir tarih olarak verilir. Bu nedenle doktorların öncelikleri, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır.

Ultrason Ölçümüyle Yapılan SAT Baz Alınır

Doğum zamanı tespit edilirken, gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.   

Tahmini Doğum Tarihinizi Hesaplamak İçin Tıklayın.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.