Hamilelikte Maydanoz Tüketimi Güvenli mi?

Hamilelikte Maydanoz Tüketimi Güvenli mi?
21 Ekim 2022

Hamilelikte maydanoz yemek aşırıya kaçılmadığı sürece güvenlidir. Ancak yüksek miktarlarda tüketmek rahim kasılmalarını tetikleyebilmektedir.

Hamilelikte maydanoz yemek, aşırıya kaçılmadığı sürece güvenlidir. Diğer bir deyişle yemekleri tatlandırmak için kullanılan maydanoz, gebelikte anne ve bebek için tehlikeli değildir. Ancak yüksek miktarlarda maydanoz tüketmek, içeriğindeki miristisin ve apiole adlı iki aktif bileşenden dolayı rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Bu da düşük ve erken doğum riski oluşturabilir. Bu nedenle gebelikte maydanoz tüketirken dikkatli olmak ve miktarını iyi ayarlamak gerekir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte maydanoz yemek ve gebelikte maydanoz çayı içmek ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Maydanoz Yenir mi?

Hamilelikte maydanoz yenir mi sorusuna geçmeden önce maydanozun nasıl bir bitki olduğunu tanımlamak gerekir. Maydanoz, dünya genelinde yemekleri tatlandırmak için yaygın olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. Kuru, toz, yaş veya çay gibi farklı formlarda kullanılabilen bu bitki, A, C, K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca iyi birer folik asit, demir ve kalsiyum kaynağıdır. Geleneksel tıpta ise idrar söktürücü veya iltihap giderici gibi özelliklere sahip olduğu düşünülerek yüzyıllarca kullanılmıştır. Tüm bu faydalarının yanı sıra yemeklere kattığı lezzetli tat ve renkli görüntüsü nedeniyle ülkemiz mutfağında da maydanoz sık sık tercih edilir. Peki, Türk mutfağında böylesine yaygın olarak kullanılan maydanoz gebelik döneminde anne ve bebek için güvenli midir?

Halk arasında maydanozun gebeliğe ciddi yan etkileri olabileceğine dair yaygın bir inanış mevcut. Zira maydanozun içinde bulunan miristisin ve apiole adlı iki aktif bileşenin rahim kasılmalarını tetikleyebileceği biliniyor. Ayrıca miristisinin plasenta aracılığı ile anne karnındaki bebeğe geçerek kalp atış hızını etkileyebileceği düşünülüyor. Ancak uzmanlar, günde birkaç tutam maydanozun hamilelikte anne adayı ve bebek için zararlı olmayacağını belirtiyor. Örnek vermek gerekirse, günlük yemeklerde kullanılan veya salatalara eklenen ortalama maydanoz miktarının bu olumsuz etkilere yol açmayacağı biliniyor. Dolayısıyla hamilelikte maydanoz tüketmenin sanıldığı kadar tehlikeli olmadığını ve porsiyona dikkat edildiği sürece güvenli olduğunu söylemek mümkün. Ancak hamilelikte maydanoz tüketiminde aşırıya kaçmanın rahim kasılmalarını tetikleyerek düşük veya erken doğuma neden olabileceği düşünülüyor. Bu bilgi henüz kesinlik kazanmasa da uzmanlar gebelikte maydanoz tüketimi konusunda aşırıya kaçılmaması gerektiği ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Hamilelikte Maydanoz Tüketimi Güvenli mi?

Hamilelikte Maydanozun Yan Etkileri Nelerdir?

Gebelikte az miktarlarda maydanoz yemek güvenlidir. Ancak porsiyon arttığında anne ve bebek için çeşitli riskler doğabilir. Kesin olmamakla birlikte, gebelikte fazla maydanoz tüketmenin olası yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Maydanoz yağı, miristisin ve apiole adı verilen iki aktif bileşen içerir. Yoğun miktarda bu bileşenlere maruz kalmanın rahim kasılmalarını tetikleyebileceği düşünülüyor. 
  • Miristisin, anne karnındaki bebeğe plasenta aracılığı ile ulaşabilir. Az miktarda tüketmek sorun olmasa da yoğun miktarda yemenin bebeğin kalp atım hızında değişikliklere neden olabileceği tahmin ediliyor.
  • Yüksek miktarda maydanoz yağına maruz kalmak, anne karnındaki bebeğin kanındaki hemoglobin sorunlarına yol açabileceği düşünülüyor.
  • Yoğun miktarda maydanoz yağı kullanmanın baş dönmesi, denge kaybı, böbrek sorunları ve nöbetlere neden olabileceği biliniyor.
  • Buna ek olarak emzirme döneminde ise süt üretimini azaltabileceğine dair çeşitli araştırmalar mevcut.
  • Günlük yemeklerin dışında maydanoz yağı kullanmak ve maydanoz çayı tüketmek gibi alışkanlıklarınız varsa, miristisin tüketimi potansiyel olarak artacaktır. Bu da yukarıda saydığımız risklerin yükselmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu alışkanlıklarınıza önlem amacıyla gebelik döneminde ara verebilirsiniz.
  • Buna ek olarak havuç, kişniş, rezene ve dereotu gibi bitkilere hassasiyetiniz varsa, hamilelikte maydanoz tüketmek alerjinizi tetikleyebilir.

Hamilelikte Maydanoz Yemek Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte maydanoz yemek direkt düşüğe veya erken doğuma neden olmaz. Bu etkinin ortaya çıkabilmesi için aşırı miktarda maydanoz tüketmek gerekir. Yukarıda da değindiğimiz gibi içeriğindeki miristisin ve apiole adlı bileşenlerin fazla alınması rahmi uyararak kasılmaların başlamasına sebebiyet verebilir. Ancak bu durumun, günlük yemeklerde tüketilen maydanoz miktarı ile ortaya çıkması beklenmez.

Hamilelikte Maydanoz Çayı İçilir mi?

Maydanoz çayı, maydanoz sapı ve yapraklarının suda demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır. Halk arasında idrar söktürücü olduğu düşünüldüğü için de sık sık tüketilir. Ancak hamilelikte maydanoz çayı içmek pek güvenli değildir. Zira yüksek miktarda miristisin gibi bileşikler içermesi rahim kasılmasını tetikleyebilir. Bu nedenle uzmanlar, gebelikte maydanoz çayı içilmesini önermemektedirler.

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.