Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?
16 Şubat 2021

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur, nasıl geçer? Sizler için araştırdık.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı çoğu kadının yaşadığı bir şikâyettir. Bu durumun birçok sebebi olsa da genellikle relaksin hormonunun artması ve büyüyen bebeğin bölgeye baskı yapmasına bağlı olarak geliştiği görülmektedir. Özellikle hamileliğin ikinci dönemi olarak bilinen 4. – 6. aylar arasında artan kuyruk sokumu ağrısı, bazen de bel fıtığı gibi daha ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle şikâyetler hissedildiğinde öncelikle muayene olunması gerekmektedir. Ciddi seçenekler ekarte edildikten sonra, günlük yaşamda uygulanabilecek bazı önerilerle şikâyetler hafifletilebilmektedir. Çoğu zaman doğumun ardından hormonların eski seviyesine inmesi ve bebeğin baskısının ortadan kalkmasıyla birlikte bu ağrı da ortadan kalkar. Peki, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer? Hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı yaşayanlar için tüm merak edilenleri derledik.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Hamilelerin önemli bir kısmı, kuyruk sokumunda ağrı hisseder. Hatta hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı çekenler bu hissi daha çok bıçak gibi keskin ve ani hareketlerden sonra beliren batma şeklinde tanımlar. Bu ağrının şiddeti her kadında farklı olmakla birlikte, şikâyetler daha çok gebeliğin 4. – 6. aylarında başlar ve ilerleyen zamanlarda daha da artış gösterebilir. Bu durumun en önemli sebebi ise hormonal dengenin değişmesi ve bebeğin büyüdükçe bölgeye baskı yapmasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere genellikle gebeliğe bağlı gelişmektedir ve tehlikeli bir durum değildir. Ancak bazen bel fıtığı gibi hastalıkların da hamilelikte kuyruk sokumu ağrısına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle muayene olmak ve ağrının kaynağını bulmak gerekir. Şimdi, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerini daha detaylı inceleyelim;

1. Hormonlar

Gebelikte kuyruk sokumu ağrısının en önemli sebebi artan relaksin hormonudur. Bu hormon doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için bağlarda gevşemeye neden olur. Bunun sonucunda vücut ağırlığı bağlardan ve kaslardan ziyade kemiklerin üzerinde daha fazla yük oluşturarak kemiklerde ağrı veya batma hissi olarak tanımlanan şikâyetlere sebep olabilir.

2. Bebeğin Baskısı

Karın – leğen bölgesinde yumurtalar, idrar torbası, bağırsak, kas gibi birçok anatomik yapı bulunur. Gebelik döneminde buna bir de bebeğin eklenmesi, o bölgede baskı oluşturarak kuyruk sokumu ağrısına neden olabilmektedir.

3. Diğer Sebepler

Bu iki temel sebebin dışında uzun süre sağlıksız bir pozisyonda oturmak, o bölgeye darbe almak, aşırı kilo almak, sinir sıkışması, omurga problemleri, tümör, çatlak veya levator sendromu gibi birçok durum hamilelikte kuyruk sokumu ağrısına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısını Artıran Bazı Durumlar

Genellikle hamilelikte yaşanan hormonal ve fiziksel değişimin sebep olduğu kuyruk sokumu ağrısı, aşağıdaki durumlarda daha da şiddetlenebilmektedir;

 • Ağır kaldırma,
 • Kabızlık,
 • Daha önce yaşanan zor doğum,
 • Daha önce kırılan kemiklerin yanlış kaynaması,
 • Uzun süre ayakta kalma veya omurga sağlığını tehdit pozisyonlarda oturma,
 • Fazla kilo alımı.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer gebeliğin normal seyrinden kaynaklanan bir ağrı söz konusuysa, evde uygulanabilecek doğal yöntemler ile rahatlama sağlanabilir. Doğumdan kısa bir süre sonra da ağrının tamamen geçmesi beklenir. Ancak altında bel fıtığı gibi ciddi bir problem yatıyorsa, o hastalığa yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir diyenler için birkaç öneri;

 • Egzersiz, ağrının hafifletilmesi konusunda oldukça faydalıdır. Fizyoterapist veya spor eğitmeni eşliğinde egzersiz yapabilirsiniz.
 • Ağrıyan bölgeye buz torbası veya sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
 • Organik yağlarla masaj yapmak da ağrıyı hafifletecektir.
 • Bu süreçte yüksek topuklu ayakkabılardan kesinlikle uzak durmalısınız. Ayağı destekleyen spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.
 • Ani hareketler yapmamalı, özellikle öne doğru eğilmekten kaçınmalısınız. Yerden bir şey almanız gerektiğinde bunu çömelerek yapmalısınız.
 • Kabızlık ağrının şiddetini daha da artırabileceğinden, kabızlığı önlemek için lifli besinler tüketebilir ve sıvı alımını artırabilirsiniz.
 • Uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Eğer çalışıyorsanız ofiste kısa aralıklarla yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Doktorunuz öneriyorsa karın destek kemerlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği kilonun üstüne çıkmamalı, gerekiyorsa bir diyetisyenden yardım almalısınız.
 • Eğer ağrı çok rahatsız ediyorsa doktorunuzun önerisiyle blokaj iğnesi yapılabilir. Toplam 15 dakika süren bu tedavide, geçici bir süreliğine sinirler uyuşturulur ve ağrının tamamen ortadan kaybolması sağlanır. Ancak blokaj iğnelerinin de alerjik reaksiyon gibi yan etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Gebelikte çok sık karşılaşılan kuyruk sokumu ağrısı nadiren ilk aylarda görülebilir. Ama en çok hamileliğin 2. döneminde (4. – 6.) başladığı biliniyor. Kilo alımının artması, hormon salınımının yükselmesi ve bebeğin büyümesiyle birlikte son aylarda daha da şiddetlenebiliyor. Doğum yaptıktan sonra vücut ağırlığının azalması ve hormonların eski seviyelerine inmesiyle birlikte kuyruk sokumu ağrısının geçmesi beklenir. Ancak nadir durumlarda ağrı kalıcı olabiliyor ve fizik tedavi ihtiyacı doğabiliyor.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet Belirtisi midir?

Halk arasında, çok uzun yıllardır çeşitli gebelik belirtilerinin bebeğin cinsiyeti ile ilgili olabileceğine inanılıyor. Tıbbın gelişmediği dönemlerde ortaya çıkan bu inanışlar günümüzde hala devam ediyor. Aynı bağ, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ile de bağlaştırılmış ve bebek erkek olduğunda kuyruk sokumunda, kız olduğunda kasıkta ağrı hissedildiğine dair bir hurafe ortaya atılmıştır. Ancak şunu net bir şekilde ifade etmek gerekir ki hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ve cinsiyet arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır. Bu tarz söylemlere toplumda geniş kitleler tarafından inanılsa da konuyla alakalı yapılan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Normal Doğum İçin Engel mi?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının doğum yöntemini etkileyip etkilemeyeceği, tamamen ağrının sebebine bağlıdır. Gebeliğin normal sürecinden kaynaklanan ağrılar normal doğuma engel teşkil etmez. Ancak kuyruk sokumu ağrısının altında tümör, çatlak, kemik eğriliği veya fıtık gibi durumlar varsa, duruma göre doktor sezaryen doğum önerebilmektedir.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.