Hamilelikte Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?
13 Temmuz 2021

Gebelikte karın içi basıncın artması göbek fıtığına zemin hazırlayabiliyor.

Hamilelikte göbek fıtığı sık karşılaşılan bir durumdur. Zira gebelikte karın içi basıncın artması, göbek fıtığına davetiye çıkarır. Peki, gebelikte göbek fıtığı nasıl anlaşılır? Hamilelikte göbek fıtığının en önemli belirtisi göbek deliği çevresinde ele gelen şişliktir. Bununla birlikte öksürme ve ıkınma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda ağrı hissedilmesi ve uzanıldığında bu ağrının geçmesi, hamilelikte göbek fıtığının bir işareti olabilmektedir. Ancak gebelikte karnın gerilmesiyle birlikte göbek deliğinin dışarı doğru hafif bir çıkıntı oluşturması normal değerlendirilir. Bu sebeple göbekteki her şekil değişikliği fıtığa yorulmamalıdır. Eğer gebelikte göbek fıtığından şüpheleniyorsanız, hekiminize muayene olmanız, kesin teşhis için faydalı olacaktır.

Göbek fıtığının en etkili tedavisi ameliyattır. Ancak hamilelikte göbek fıtığı tedavisi için ameliyat tercih edilmemektedir. Çünkü ufak fıtıklar ne anne ne de bebek için ciddi bir risk oluşturmazlar. Eğer acil bir durum yoksa ameliyat genellikle doğum sonrası gerçekleştirilir. Peki, hamilelikte göbek fıtığı normal doğuma engel mi? Gebelikte göbek fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Hamilelikte Göbek Fıtığı Neden Olur?

En basit tanımıyla göbek fıtığı; karın ön duvarındaki kasların zayıflaması sonucu, bağırsak ve yağ dokularının göbek deliğine doğru baskı uygulayıp, dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturmasıdır. Göbek fıtığına daha çok yenidoğan bebeklerde rastlanır. Ancak bebeklerdeki fıtık genellikle zararsız olur ve en geç 2 yaşına kadar hiçbir müdahale olmadan kendiliğinden geçer. Bununla birlikte hamilelikte de göbek fıtığı ile sık karşılaşılmaktadır. Çünkü gebelik döneminde giderek büyüyen rahim, karın içi basıncının artmasına sebep olarak fıtığa zemin hazırlar. Bununla birlikte ağır kaldırmak, ani eğilip kalmak, hızlı kilo alıp vermek ve kronik kabızlık da göbek fıtığına neden olabilmektedir. İyi tarafı şu ki, hamilelikte karşılaşılan fıtıkların birçoğu anne ve bebek için ciddi bir risk teşkil etmez. Bu sebeple basit öneriler ile fıtığın sebep olduğu hafif ağrılar kolaylıkla kontrol altına alınır. Ancak fıtığın kesin tedavisi genellikle ameliyat olduğundan, doğum sonrası ameliyat gerekebilmektedir. Öte yandan, acil bir durum olmadığı sürece hamilelikte göbek fıtığı ameliyatı yapılmamaktadır.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri arasında ilk olarak ele gelen şişlik bulunur. Ancak bunun her zaman fıtığa işaret etmediğini unutmamak gerekir. Bu şişlikle birlikte karın içi basıncını artırabilecek öksürük, ıkınma gibi eylemler sırasında ağrı hissedilmesi, fıtık ihtimalini biraz daha yükseltir. Ayrıca bu ağrının sırtüstü uzanıldığında geçiyor olması, yine fıtığa işaret eden bir diğer belirtidir.

Hamilelikte fıtık teşhisi, fiziksel muayene ve kişinin öyküsünün dinlenmesi ile kolaylıkla konabilir. Bu muayenede fıtığın sıkışıp sıkışmadığı, diğer bir ifadeyle karın boşluğu içerisine itilip itilemediği de tespit edilmelidir. Zira sıkışmanın söz konusu olduğu fıtıklar, kan dolaşımına engel olabileceği için çok daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple fıtık teşhis edildikten sonra sıkışma olup olmadığı da araştırılmalıdır. Sıkışmış, yani boğulmuş göbek fıtığı varlığında, şikâyetlere mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık, ateş, göbekte kızarıklık ve renk değişimi gibi başka belirtiler de eklenir. Fiziksel muayene ile emin olunmayan durumlarda röntgen ve ultrasondan da faydalanılarak kesin teşhis konabilir.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Göbek Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göbek fıtığının tek ve en etkili tedavisi cerrahidir. Ameliyatta genellikle yama yöntemi kullanılarak hastalığın tekrar nüksetme olasılığı en aza indirilir. Ancak hamilelikte göbek fıtığı ameliyatı, acil bir durum olmadığı sürece çok fazla tavsiye edilmemektedir. Eğer anne veya bebeğin sağlığı için ciddi risk teşkil eden bir durum yoksa ameliyat doğum sonrasına ertelenir.

Bazen de sezaryen doğum esnasında mevcut fıtığa müdahale edilebiliyor. Ancak dikişle tedavi edilmeye çalışılan fıtıkların nüksetme olasılığı neredeyse %50’ye yakındır. Bu sebeple doğum esnasında dikişle tedavi yerine, doğum sonrası ameliyatta yama tekniğinin kullanılması önerilmektedir. Ayrıca göbek fıtığı incelik gerektiren bir ameliyat olduğundan genellikle uzmanına, yani bir genel cerraha ameliyat olmak daha sağlıklı ve kalıcı çözüm olasılığını artıracaktır.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Normal Doğuma Engel mi?

Hamilelikte göbek fıtığı olan kadınlar normal doğum yapabilirler. Ancak burada fıtığın ne derece büyük olduğu belirleyicidir. Ufak fıtıklarda vajinal doğum yapılabiliyorken, büyük fıtıklarda gebelik takibini yapan doktor sezaryen doğumu önerebilir.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göbek fıtığı tedavisi için tek seçenek ameliyattır. Ancak ameliyatın ertelenmesi gereken durumlarda doktorlar korse kullanımı önerse de bu hamilelik için risk oluşturabilir. Bu nedenle gebelikte göbek fıtığı ağrısı olanlar, yalnızca hekimlerinin önerilerini dikkate almalıdır. Bu süreçte ani hareket etmemek, ağır kaldırmamak ve ağır sporlardan uzak durmak faydalı olacaktır. Fıtığın sebep olabileceği mide yanması gibi şikâyetler için de yine doktorun önereceği güvenli ilaçlar kullanılabilir. Bununla birlikte mide yanmasına iyi gelen muz gibi besinler tüketilebilir ve sıvı alımı artırılabilir.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Göbek Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Göbek fıtığı tedavi edilmezse fıtık boğulması denilen riskli bir durumla karşılaşılabilir. Fıtık boğulması kan dolaşımını bozup ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Böylesi bir durumda şikâyetlere mide bulantısı, kusma, ateş, kabızlık, şiddetli ağrı gibi semptomlar da eklenir. Dolayısıyla fıtık küçük dahi olsa mutlaka tedavi edilmesi önerilmektedir.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Göbek Deliğinde Ağrı ve Hassasiyet Neden Olur?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Rabia 1. Dördüncü. 2. Saatteki salisenin altmışta biri. 3. Tanzimat’tan sonra memurlukta bir rütbe.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.