Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?
01 Aralık 2023

Hormonal değişim ve kilo alımı gibi faktörler gebelikte diz ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte hem hormonal değişim hem de vücut ağırlığının artması çeşitli ağrıları da beraberinde getirir. Bu ağrılardan en sık karşılaşılanlar arasında diz ağrısı da bulunuyor. Hamilelikte diz ağrısı, hormonal değişiklikler ve kilo alımından kaynaklanabileceği gibi uzun süre ayakta durma veya kalsiyum eksikliği gibi nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda gebelikte diz ağrısı nedenleri ve iyi gelebilecek önerilerden bahsettik. Keyifli okumalar…

Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte diz ağrısı yaygın görülen bir şikâyettir. Gelin şimdi gebelikte diz ağrısı neden olur, daha detaylı inceleyelim:

1. Hormonal Değişim

Özellikle üçüncü üç aylık dönemde, doğuma hazırlık için vücuttaki kasların ve bağların gevşemesini sağlayan hormonlar artışa geçer. Bu durum yalnızca pelvik bölgede değil, vücudun diğer kısımlarında da ağrıya neden olabilir.

2. Kilo Alımı

Hamilelik sırasında kademeli olarak kilo alınması dizlere baskı uygulayabilir. Bu da gebelikte anne adaylarının diz ağrısı yaşamasına yol açabilir.

3. Egzersizler

Hamilelikte spor yapmak doğumu kolaylaştıracağı gibi kontrolsüz bir şekilde kilo alınmasının da önüne geçer. Ancak yoğun veya yanlış uygulanan egzersizler gebelerde diz ağrısı gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

4. Uzun Süre Ayakta Kalma

Uzun süre ayakta kalmak veya yürümek de gebelikte diz ağrısının bir başka olası nedenidir. Özellikle çalışan gebelerde bu duruma bağlı diz ağrısıyla daha sık karşılaşılır. Bu nedenle şartlar el verdiğince dinlenmeye dikkat edilmeli, gerekiyorsa çalışma şartları iş veren ile görüşülüp yeniden düzenlenmelidir.

5. Diğer Nedenler

Değişen vücudun bir sonucu olarak ani düşmeler ve zorlanmalar yaşanabilir. Bunlar diz ağrısına neden olacağı gibi kalsiyum eksikliği de hamilelikte diz ağrısı ile belirti verebilir.

Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Gebelikte Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte diz ağrısını önlemek veya hafifletmek için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

  • Doktorunuz onay veriyorsa yüzme veya yürüyüş gibi egzersizler yapın.
  • Kilo almaya başladığınızda ayaklarınızı çok fazla zorlamamaya ve daha fazla dinlenmeye dikkat edin.
  • Doğru ayakkabılar giydiğinize emin olun. Ayağınızı sıkan, sert, dar ve topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunca kaçının.
  • Çok hızlı kilo almak eklemlerinize yük olacağından kontrollü bir şekilde kilo almaya dikkat edin.
  • Masaj terapisi almak eklem ağrılarının ve sertliklerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz öneriyorsa masaj terapisine gidebilirsiniz.
  • Gün içinde tüm temel besin maddelerini içeren dengeli bir diyet uygulayın. Özellikle omega-3, kalsiyum ve D vitamini alımını artırın.
  • Gebelikte diz ağrısı çok şiddetliyse fizik tedavi gibi seçenekler de düşünülebilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.