Anne Adayları Dikkat! Bu Madde Bebeğin Zekâ Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!

Anne Adayları Dikkat! Bu Madde Bebeğin Zekâ Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!
06 Ekim 2017

Toronto Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, florürün bebeğin zekâ gelişimini olumsuz etkilediği ortaya çıktı!

Kanada'da yapılan bir araştırma, ilginç gerçekleri ortaya çıkarttı. Toronto Üniversitesi'nin çalışmalarına göre, hamilelikte diş macunu kullanmak bebeğe zarar veriyor. 287 gebe kadın ve bebeğinin incelendiği araştırmada, anne adaylarının idrarındaki florid miktarı ile bebeklerinin zekâ seviyesi arasında bir bağlantı olduğu saptandı.  

Hamilelikte Diş Macunu Kullanmak Bebeğe Zarar Veriyor!

Anne Adayları Dikkat! Bu Madde Bebeğin Zekâ Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!   

Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nin yaptığı araştırma ile şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. 287 anne ve çocuğun incelendiği araştırmada, kadınların gebeyken idrarındaki florid seviyesinin, bebeklerinin zekâ seviyelerini etkilediği saptandı. İdrarındaki florid oranı yüksek olan kadınların çocuklarında zekâ düşüklüğü görüldüğü olduğu ortaya çıktı. Çalışma sonucu elde edilen sonuçlar, Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan bir makale ile paylaşıldı. Araştırmayı yürüten bilim ekibinden Dr. Howan Hu, anne karnında gelişmekte olan bebeğin sinir sisteminin, annenin vücudundaki fazla florid oranından olumsuz etkilendiğini açıkladı.   

Anne Adayları Dikkat! Bu Madde Bebeğin Zekâ Gelişimini Olumsuz Etkiliyor!   

Florid diş bakım ürünlerinde, özellikle diş macunlarında sıklıkla kullanılan bir madde. Ancak, çocuklar için üretilen diş macunları 'florürsüz' etiketiyle satılmaktadır. Hamilelere uygun diş macunu seçeneği de doğal olarak çocuklar için üretilen florürsüz diş macunlarıdır. Hatta araştırmayı yapan bilim insanları, hamile olmayan yetişkin insanların da çocuklar için satılan diş macunu kullanabileceğini vurguladı. 

Florürün Diğer Olumsuz Etkileri

Florid, bilim insanlarına göre oldukça tartışmalı bir madde. Diş macunlarında bulunan az miktardaki florürün diş çürümelerini engellediği biliniyor. Ancak, florür miktarındaki azıcık oynama, ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Florürün etkileri üzerine yapılan pek çok araştırma; üreme sağlığının ve tiroid hormonlarının olumsuz etkilendiğini ortaya çıkartmıştır. Bununla birlikte erken ergenlik ve romatizma belirtileri üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Toronto Üniversitesi'nde yapılan son çalışma ile de anne karnındaki bebeğin zekâ gelişimini olumsuz etkilediği açıklanmıştır.  

Flor İçeren Besinler

Vücudumuz flor ihtiyacını içme sularından karşılar. Bunun dışında günlük olarak tükettiğimiz sakatatlar (karaciğer ve böbrek), deniz ürünleri, elma, ıspanak ve yumurtada bulunur.   Gebelik döneminde diş bakımıyla alakalı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl