Hamilelikte Ceviz Yenir mi? Gebelikte Ceviz Yemenin Faydaları

Hamilelikte Ceviz Yenir mi? Gebelikte Ceviz Yemenin Faydaları
28 Ağustos 2023

Bu yazımızda, gebelikte ceviz tüketimi ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik.

Hamilelikte ceviz tüketimi, porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece güvenlidir. Zira besin değeri oldukça yüksek olan cevizin hem anne hem de bebek için sayısız faydası bulunuyor. Gelin şimdi, gebelikte ceviz yemek ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Hamilelikte Ceviz Yemek Güvenli mi?

Ceviz; vitaminler, mineraller, protein ve lif açısından zengin bir kuruyemiştir. Ayrıca içerdiği omega 3 yağ asitlerinin beyin gelişimi için ne denli önemli olduğu biliniyor. Bu nedenle özellikle anne adayları hamilelikte ceviz tüketip tüketemeyeceklerini merak ediyor. Peki, hamilelikte ceviz yemek güvenli mi? Porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece hamilelikte ceviz yemek güvenlidir. Zira ceviz içinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde annenin bağışıklık sistemini güçlendirirken omega 3 yağ asitleri ile bebeğin beyin ve göz gelişimine katkı sağlıyor. Peki, hamilelikte günde kaç adet ceviz yenebilir? Ceviz yemenin olası yan etkileri neler?

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte ceviz tüketimi, annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi için önemlidir. Gebelikte ceviz yemenin faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Bebeğin Beyin Gelişimini Destekler

Ceviz bol miktarda omega 3 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri hem bebeğin beyin gelişimini destekler hem de göz gelişimine yardımcı olur.

2. Kalp Sağlığını Korur

Ceviz, daralmış kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ve kan akışını uyaran arginin açısından zengindir. Bu nedenle hamilelikte ceviz tüketimi yüksek tansiyon riskini azaltırken kolesterol seviyelerini de kontrol etmeye yardımcı olur.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Cevizde bulunan kinon, juglon, tanen, tellimagrandin, bakır ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar anne adaylarını ve bebeklerini serbest radikallerin zararlarından korur. Bununla birlikte bağışıklığı güçlendirip enfeksiyonların önlenmesine katkı sağlar.

Hamilelikte Ceviz Yenir mi? Gebelikte Ceviz Yemenin Faydaları

4. Nöral Tüp Defektleri Riskini Azaltır

Ceviz, bebeğin beyin ve nörolojik sisteminin gelişmesine yardımcı olan en iyi folik asit kaynaklarından biridir. Bu sayede bebekte nöral tüp defektleri ve konjenital malformasyon riskini azaltır.

5. Uyumanıza Yardımcı Olur

Melatonin, uykunun önemli ölçüde zorlaşmaya başladığı üçüncü trimesterda çok önemlidir. Ceviz ise kanınızdaki bu hormonun uyarılmasını sağlayarak uykuya geçişinizi kolaylaştırır ve dinlenmenize yardımcı olur.

6. Kilo Kontrolü Sağlar

Protein ve lif bakımından zengin olan ceviz, açlık hissini hızlı bir şekilde giderir. Bu nedenle gebelik sırasında ara öğünlerde ceviz tüketmek aşırı kilo alımının önüne geçilmesine yardımcı olur.

7. Bakır Kaynağıdır

Ceviz kırmızı kan hücrelerinin üretimine, dokuların onarımına ve fetal büyümeye yardımcı olan bakır açısından zengin bir besindir.

Hamilelikte Günde Kaç Tane Ceviz Yenebilir?

Hamilelikte günde 30 gram kadar ceviz tüketilebilir. Bu da yaklaşık 10 tam cevize eşittir. Bundan fazlasını tüketmek ise kilo alımına neden olabilir veya sindirim sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Gebelikte Ceviz Yemenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte aşırı ceviz yemek aşağıdaki yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

  • İshal ve şişkinlik gibi sindirim sorunları görülebilir.
  • Kalorisi yüksek olduğundan fazla tüketmek kilo alımına neden olabilir.
  • Kabuklu yemişlere alerjiniz varsa alerjinizi tetikleyebileceğinden doktorunuza danışarak tüketin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Kaju Yemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası!

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.