Hamilelik İçin İdeal Yaş Var mıdır?

Hamilelik İçin İdeal Yaş Var mıdır?
26 Mart 2017

Eski dönemlerde toplumsal etkiler nedeniyle erken yaşlarda gerçekleşen hamilelik, günümüzde daha ileri yaşlarda gerçekleşmeye başlamıştır.

Hamilelik İçin İdeal Yaş

Kadınlar 21-30 yaşları arasında doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemlerdedirler. Yaşları 35'den büyük olan kadınlar için bunu söylemek biraz zordur. Çünkü bu yaşlarda yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması yüzünden gebe kalma şansı azalmaya başlamaktadır. 40 yaşından sonra ise bu azalma oranı belirginleşir ve hamile kalamama durumuyla karşılaşma ihtimali yükselir. 

İleri yaşlardaki gebelikler risk barındırır

Kadınların 40 yaşından sonra gebe kalma oranı düşerken, her 4 kadından birisi düzenli cinsel ilişki yaşamalarına ve sağlık problemleri olmamasına rağmen hamile kalamaz. Belirli bir yaşın üstündeki hamilelikler ise hem bebek hem de anne açısından belli riskler taşır.  Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


 Hamilelik İçin İdeal Yaş Var mıdır?  

20-32 yaş en uygun zamandır!

Uzmanlara göre, sağlıklı bir geçen gebelik ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için en ideal hamilelik yaşı yirmi ile otuz iki yaş arasıdır. Bu yaşlar, annelik için en verimli ve en güvenilir yaşlardır. Bu yaşlarda kadınların adeti düzenli olarak gerçekleşir. Bu nedenle yumurtlama çok daha kolay olur ve hamile kalma olasılığı çok daha yüksek olur. Kadınların, 20 ile 24 yaşları arasında korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebe kalma şansı yüzde 20’dir. 20 yaşında bir anne adayının gebeliği sırasında yüksek tansiyon sorunu yaşama ihtimali çok düşüktür. Aynı zamanda 20’li yaşlarda hamile kalan kadının düşük yapma ihtimali ise sadece yüzde 9,5’tir. Yani anne adayında düşük yapma oranı nadir görülür. Gebeliğin gecikmesi ise bütün bu risklerin artmasına neden olmaktadır.  

   Hamilelik İçin İdeal Yaş Var mıdır?  

İdeal yaşta gebeliğin faydaları

Kadınlarda hamilelik ne kadar erken yaşlarda gerçekleşirse, bebekte down sendromu gelişme olasılığı o kadar düşüktür. Anne adaylarının 35 yaştan sonraki hamilelikleri risk taşır. Bu risk,  38 yaşından sonra ciddi boyutlara yükselir. İleri yaştaki gebeliklerle down sendromunun gerçekleşme riski artar. Bu oran, 20’li yaşlardaki annelerde binde bir iken, 35 yaşındaki annelerde ise, binde üç, 40 yaşındakilerde de yüzde birdir. Bunun nedeni ise ileri yaşlarda olan kadınların yumurtalarının yaşlanması ve yılların geçmesiyle pek çok zararlı madde, kimyasal ve enfeksiyona yakalanması olarak gösterilir. İleri yaşta gebeliklerde riskler olduğu gibi erken yaşlardaki gebelikler de önemli riskler taşır. Erken yaştaki gebeliklerde ölü doğum ya da  düşük kilolu bebek (prematüre) doğurma riskleri de artar.  

Gebelik planı öncesi bunlara dikkat edin...

Bebek yapmayı planlayan kadınlar, öncelikle kendi annelerinin menopoz yaşını öğrenmedirler. Bunun nedeni ise, eğer anneleri erken bir yaşta menopoza girmiş ise, doğurganlığını da erken yaşta kaybetmişler demektir. Bu durum, sizin için de gerçekleşebilir. Bu nedenle gebe kalmayı planlamadan önce menopoz yaşınız tahmin edilmeli ve hamilelik planı buna göre yapılmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.