Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?
11 Kasım 2017

Yaklaşık dokuz ay sürecek hamilelik sürecinde her anne babanın bebeğinin Kız mı? Erkek mi? Olacağını merak etmesi çok normal bir davranıştır.

Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

Anne baba olacağını öğrenen her çiftin şüphesiz en çok merak ettikleri konunun başında bebeğin cinsiyetinin ne olacağı yer alır. Doğacak bebeğin cinsiyeti, hamilelik sürecinde yapılacak hazırlıklardan bebeğe isim bulma sürecine kadar en önemli belirleyiciler arasındadır. Günümüz teknolojisinde bebeğin cinsiyetini öğrenmek artık çok daha kolaylaşırken, cinsiyetin belli olacağı gebelik ayına gelmeyi beklemek ya da bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceği pozisyonda durmaması aileleri çeşitli yöntemlerle bebeğin cinsiyetini tahmin etme yoluna götürüyor. Bebeğin cinsiyet tahmininde çok çeşitli yöntemler mevcut iken, Hamilelik belirtilerine göre bebeğin cinsiyet tahmini yöntemi en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Peki, Hamilelik belirtilerine göre bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Hamilelikte erkek bebek belirtileri ile gebelikte kız bebek belirtileri ile ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?  

Bebeğimin Cinsiyetini Nasıl Anlarım?

Yaklaşık dokuz ay sürecek hamilelik sürecinde her anne babanın bebeğinin kız mı? Erkek mi? Olacağını merak etmesi çok normal bir davranıştır. Günümüz teknolojisinde anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu tespit etmek oldukça kolaydır. Bununla birlikte bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 13. Haftasından sonra belli olsa da ancak 16. Haftada daha net bir şekilde görülebilmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ise, gebeliğin 5. Ayında yani 20. Hafta içerisinde yapılan ultrasonik işlemle cinsiyetin kesin olarak görülebileceğini söylerler. Söz konusu ayda nadiren de olsa ultrasonla bakılma sırasında erkek bebeğin cinsel organının görülmemesi yanılgıya neden olabilir. Hal böyle olunca ebeveynler kesin bir dayanağı olmasa da özellikle de yaşlı kadınların, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek konusundaki kuşaklar boyu süre gelen hamilelik belirtilerine göre bebeklerinin cinsiyeti tahmini hakkında fikir sahibi edinmeye çalışırlar.   Ultrasonda Cinsiyet Yanılması Olur mu? Detaylar için...   

Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri

Aşağıda yer alan bebeğin cinsiyetini tahmin etme yöntemleri arasında yer alan gebelik belirtilerinin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını  hatırlatırken, söz konusu belirtilerin bebeğin cinsiyeti hakkında kesin bir yargı içermediğinin unutulmaması gerekir. Yazımızda tamamen anne adaylarının bebeklerinin hangi cinsiyette olacağını tahmin etmeye çalışırken keyifli zaman geçirmeleri amaçlanmıştır.

 • Erkek bebek sahibi olacak anne adayları daha fazla et aşerir ve tüketirken, bunu yanında tuzlu ve ekşi yiyecekleri de daha fazla tüketildiği görülür,
 • Erkek bebeğe hamile olan gebeler; mide bulantısı gibi gebelik belirtilerini daha az yaşarlar. Bununla beraber gebelikleri boyunca en çok  yoğurt, peynir ve süt ürünlerine aşerirler.
 • Anne karnındaki erkek bebeklerin kalp atışları daha yavaştır. Bunu anne adayları hissedemezler, bebeğin kalp atış hızı ancak doktor kontrolünde ultrason muayenesinde belirtilir.
 • Erkek bebeğe hamilelik belirtileri arasında annelerin idrarları koyulaştığı söylenir. Bununla birlikte gebenin karın bölgesinin üst tarafı erkek doğuracak annelerde daha belirgindir.
 • Erkek bebeğe gebelik belirtilerinden birisi de anne adayının ayaklarının normalden daha fazla üşümesidir. Ayrıca gebenin bacağında bulunan tüylerin daha hızlı büyüdüğü söylenir.
 • Erkek bebeğe hamile olunduğunu gösteren belirtilerin sonuncusu ise, anne adayının gebelik döneminden önceki hallerine göre çok daha çekici görünmesi olduğu söylenir.

  Hamilelerin Bebeklerinin Erkek Olduğunu Anlatan 13 İlginç İpucu! için tıklayın...  

Hamilelik Belirtilerine Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?    

Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri

 •  Kız bebeğe hamile olan anne adayının gebeliğinin ilk ayları zor geçer. Özellikle mide bulantısı ve kusma gibi gebelik belirtileri sıkça görülür.
 • Kız bebek belirtileri arasında anne adayının soluk ve bakımsız görünümünde olduğu söylenirken, anne adayı bu dönemde çekiciliğini de kaybetmektedir.
 • Kız bebek doğuracak anne adayı aşırı meyve tüketmek isterken tatlı tüketiminde de artış görüleceği söylenirken, kız bebek belirtileri arasında anne adayının saçlarında kızıllaştığı söylenir.
 • Kız bebeklerin anne karnındaki kalp atışı daha hızlıdır. Erkek bebeklerde kalp atış hızının 140 altında olmasına karşın kız bebeğin kalp atış hızının 140 civarında olduğu söylenir. Ultrason Raporunda Kalp Atış Hızı Teriminin Ne Olduğunu Öğrenmek İçin Tıklayın...
 • Kız bebeğe hamile olan anneler daha çok kalça bölgesinden kilo alırlar. Bunun nedeni olarak kız bebeğin karın bölgesinin alt kısmına yerleşmiş olması gösterilir.

  Hamileyken Bebeğinizin Kız Olduğunu Anlamanın 14 Farklı Yolu için tıklayın...  

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.