Gebelikte Ton Balığı Yenir mi?

Gebelikte Ton Balığı Yenir mi?
29 Mayıs 2024

Hamilelikte bazı ton balığı türlerini yemek güvenliyken, bazıları riskli olabilmektedir.

Hamilelikte balık yemeniz gerekip gerekmediği konusunda kafanızın karışması anlaşılabilir bir durumdur. Zira balığın, bebeğin gelişmekte olan beyni için gerekli besin maddeleri sunduğunu ancak bazı balıkların cıva kirliliği nedeniyle tehlikeli olabileceğini okumuş olabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle ülkemizde sık tüketilen ton balığı, anne adayları için büyük bir soru işareti doğuruyor. Peki, gebelikte ton balığı yenir mi? Gebelikte ton balığı elbette yenebilir. Ancak hamilelikte ton balığı yerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte ton balığı tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Gebelikte Ton Balığı Yenir mi?

Hamilelikte ton balığı yenir mi sorusu, anne adaylarının çoğunun yanıtını merak ettiği bir sorudur. Peki, gebelikte ton balığı yenir mi? Hemen hemen tüm balıklarda bir miktar cıva bulunur. Bu nedenle ton balığı da dahil olmak üzere yediğiniz balıkların cinsine dikkat etmek ve düşük cıva oranına sahip yüzey balıklarını tercih etmek en doğrusudur. Ton balığı cıva konusunda kötü bir üne sahip olsa da birden fazla ton balığı türü olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin büyük gözlü ton balığı cıva konusunda güvenli değilken, sarı yüzgeçli ton balığı (albacore) ve hafif ton balığı (skipjack) türleri daha az miktarlarda cıva içermektedir. Bu nedenle gebelikte ton balığı tüketirken balığın bu türler olmasına dikkat edildiği sürece sorun yoktur. Bununla birlikte uzmanlar, hamilelikte ton balığı yemenin faydasının risklerine kıyasla daha ağır bastığını ancak yine de haftada 1 – 2 porsiyonun üzerine çıkılmaması gerektiğini belirtiyor.

Hamilelikte Ton Balığı Yemenin Faydaları

Diyetinize ton balığı eklemeniz hem siz hem de gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilir. Zira ton balığı yalnızca omega 3 yağ asitleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir demir, protein ve vitamin kaynağıdır. Gelin şimdi gebelikte ton balığı yemenin faydaları neler, birlikte inceleyelim.

1. Demir Eksikliğini Önler

Ton balığı yemek, hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan demiri almanın lezzetli bir yoludur. Demir ise hem anne hem de bebek için gereklidir. Bilindiği gibi gebelikte demir eksikliği preeklampsi, nefes alma güçlüğü ve bayılma gibi pek çok soruna neden olabilmektedir.

2. Omega 3 Yağ Asidi Açısından Zengindir

Ton balığı bol miktarda DHA ve EPA içerir. Bu yağ asitleri fetal beyin gelişiminin kritik yapı taşıdır. Ayrıca bu önemli yağ asitlerinin perinatal depresyonun önlenmesinde de önemli bir rol üstlenebileceği düşünülüyor.

3. Protein Kaynağıdır

Hamilelik sırasında hem anne hem de bebek için vücut bol miktarda proteine ihtiyaç duyar. Ton balığı ise beslenmeye protein eklemenin güzel bir yoludur.

4. Bol Miktarda Vitamin İçerir

Ton balığı, vücudun ihtiyaç duyabileceği pek çok vitamini içerir. Özellikle B12 ve D vitamini açısından iyi bir alternatiftir.

Gebelikte Ton Balığı Yenir mi?

Gebelikte Ton Balığı Yerken Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Hamilelikte ton balığı yemek fetal gelişim ve anne sağlığı için faydalıdır. Bununla birlikte, gebelikte ton balığı yerken dikkate alınması gereken bazı güvenlik önlemleri bulunuyor. Bunları özetleyecek olursak:

1. Büyük Gözlü Ton Balığından Uzak Durun

Hamilelikte ton balığı yerken mutlaka balığın hangi türden olduğuna dikkat edin. Örneğin büyük gözlü ton balıkları yüksek cıva içeriği nedeniyle gebelikte güvenli değildir. Bununla birlikte uskumru, kılıç balığı ve kiremit balığı da cıva oranı yüksek olabileceğinden gebelikte önerilmemektedir.

2. Porsiyona Dikkat Edin

Cıva kirliliği hamileler için bir endişe kaynağı olsa da uzmanlar gebelikte balık tüketiminin tamamen kesilmesini önermezler. Hamilelikte ton balığı yemenin faydaları, düşük cıva içeriğine sahip bir balık tükettiğinizde risklerden daha fazladır. Bu nedenle balığın türüne dikkat edip cıva oranı düşük olanları tercih ederek ve haftada 1 – 2 porsiyonu aşmayarak güvenli alanda kalınabilir.

3. İyi Pişmiş Balıkları Tercih Edin

Çiğ veya az pişmiş deniz ürünleri listeria açısından risk taşırlar. Bu nedenle hamilelikte ton balığı yerken balığın iyi pişmiş olmasına dikkat edilmelidir. Konserve ton balıklarında ise bu risk oldukça düşüktür.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Karides Tüketimi Güvenli mi?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.