Gebelik Döneminde Cinsellik Korkunuz Olmasın

Gebelik Döneminde Cinsellik Korkunuz Olmasın
18 Mayıs 2016

Gebelik döneminde cinsellik konusunda kulaktan dolma bilgiler karı koca arasında gereksiz korkulara yol açabiliyor. Aslında hamilelikte cinsel yaşam bebeğe zarar vermez. Ancak yine de bu konuda doktorunuzdan onay almalısınız.

Gebelik Döneminde Cinsellik Korkunuz Olmasın

Hamilelik döneminde cinsellik konusunda kulaktan dolma bilgiler çiftlerde gereksiz korkulara yol açıyor. Oysa hamilelikte cinsel yaşam bebeğe zarar vermez. Nedeni ise bebeğin amniyo sıvısının bütün fiziksel değişiklikleri içine hapsedecek şekilde olmasıdır. Hamileyken cinsel hayatınızı askıya alacaksınız diye düşünmeyin. Aksine daha çok zevk alabilirsiniz. Çünkü hamileliğin ikinci üç aylık döneminde pelvik bölgesine kan akışı artar. Bu da birliktelik boyunca daha çok hassasiyet ve daha büyük orgazm anlamına gelir. Uzmanlar, pek çok kadının hayatları boyunca ilk kez hamilelikte orgazm ve zincirleme orgazm duygusunu yaşadığını söylüyor.     Hamilelikte sadece cinsel yaşam daha zevkli olmakla kalmıyor, kendinizi daha çekici de hissediyorsunuz. Çünkü hamilelik hormonlarının yanı sıra androjenler (kız ve erkek fetusların ikisi tarafından da üretilen erkeklik hormonları) libidoyu artırır. Hamilelik döneminde ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceğinizi düşünmeyin. Sadece kocaman bir karınla özellikle hangi pozisyonların uygun olduğunu kestiremeyebilirsiniz. Bunun için hamileler için seks pozisyonlarını doktorunuzdan öğrenin.    

Dikkat edilmesi gerekenler
  • İlişki süresince kadına hassas davranmak,
  • Ani hareketlerden kaçınmak,
  • Bebeğe baskı uygulamamak.

 

Sakıncalı durumlar
  • Daha önce düşük yaşayan,
  • Çeşitli tedavi yöntemleri ile hamile kalmış,
  • Hamileliğin ilk zamanlarında kanaması ve düşük tehdidi teşhisi konmuş,
  • Daha önce servikal yetmezlik teşhisi almış,
  • Genital enfeksiyonu mevcut anne adaylarının cinsel ilişkide bulunmamaları tavsiye edilir.

    Size bu konudaki en sağlıklı bilgiyi gebeliğinizin gidişatını yakından takip eden doktorunuz verecektir. Onunla çekinmeden bu konu hakkında konuşmalı ve aklınızdaki tüm soruları sormalısınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah