Dr. Nihan Özdemir Yazdı: Gebelikte Maden Suyu İçmenin Önemi

Dr. Nihan Özdemir Yazdı: Gebelikte Maden Suyu İçmenin Önemi
02 Mart 2022

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nihan Özdemir, sizler için hazırladığı bu yazısında gebelikte maden suyun içmenin önemine değindi.

Sıcak yaz günleri yaklaşırken terle kaybedilen sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulmasında sağlıklı bir tercih olarak öne çıkan maden suyu, içeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum sayesinde terleme ile kaybedilen mineralleri yerine koymak açısından anne adayları için harika bir sıvı seçimi… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nihan Özdemir, sizler için hazırladığı bu yazısında gebelikte maden suyun içmenin önemine değindi.

Gebelikte Maden Suyu İçmenin Önemi

İçeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum eloktrolitleri dehidratasyonu engelleyerek su emilimini sağlıyor. Özellikle ağır yemekler sonrasında ya da yemeği fazla kaçırmışsak imdadımıza yetişen maden suyu sülfat içeriği sayesinde pankreastan amilaz salgısını artırarak sindirime de yardımcı oluyor. Ben de sevgili anne adaylarıma günde 1-2 bardak sade, tatlandırıcı içermeyen sodayı kontrollerde mutlaka öneririm.

Gebelikte Maden Suyunun Faydaları

  • Hamilelikte maden suyu tüketimi yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemik sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle süt ve süt ürünlerini yeterince tüketemeyen gebeler için maden suyu iyi bir alternatif olabilir.
  • Hamilelikte dişlerin sağlıklı kalabilmesi için artan flor ihtiyacının karşılanması gerekir. Maden suyu, zengin flor içeriği ile hamilelikte artan diş çürüğü riskini azaltır.
  • Maden suyu hazmı kolaylaştıran sülfat adındaki bir madde içerir. Sülfatlar pankreastan sindirimde kullanılan enzimlerin salınımını uyararak sindirime yardım eder. Hamilelikte hazımsızlık sorunu yaşayanlarda bu sorunun çözümünde maden suları yardımcı olabilir.
  • Hamilelikte ortaya çıkan kas krampları ve kabızlığın önlenmesinde magnezyum içermesi nedeniyle maden suları fayda sağlar. Yeterli miktarda süt ürünü tüketen gebeler de dahil kas krampları hamilelikte önemli bir problem teşkil eder.
  • İçine bir de limon attığımızda hem lezzet hem de C vitamini desteği açısından mükemmel bir ikili ortaya çıkıyor.
  • Günde 2-3 litre su tüketimimize ek olarak 1-2 adet sodamızı da limon ve afiyetle tüketmeyi ihmal etmeyelim …

Kalın sağlıcakla…

Hamilelikte Maden Suyu İçmenin 4 Faydası!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.