• gebe.com
  • /
  • Doğum Başladığında Baba Adaylarının İşine Yarayacak 10 Hayat Kurtarıcı Öneri

Doğum Başladığında Baba Adaylarının İşine Yarayacak 10 Hayat Kurtarıcı Öneri

Anneler, doğum için kendisini hamileliğinde hazırlamaya başlıyor ve içgüdüsel olarak bu süreci kabul edip rahat geçirebiliyor. Peki babalar? Daha önce sohbetini bile yapmadığı, hakkında pek bir şey bilmediği doğum esnasında babalar ne yapmalı, ne yapmamalı?

Doğum Başladığında Baba Adaylarının İşine Yarayacak 10 Hayat Kurtarıcı Öneri

Doğumda babaya düşen görevler bir hayli fazla. Eşinizin doğum sancıları başladığında sizin sakin olmanız ve eşinizi rahatlatmanız çok önemli. Tam tersi telaşlanmanız durumunda eşiniz de panikleyecek ve süreç sizin için daha sancılı ilerleyecek. Yani anlayacağınız, eşinize daha rahat ve stressiz bir doğum yaşatmak sizin elinizde baba adayları! Bu nedenle doğum esnasında yapmamanız gerekenleri aşağıda sizin için sıraladık. Umarız, bu öneriler işinize yarar ve mükemmel bir doğum süreci geçirirsiniz.

1)Önce bir nefes alın, sakin olmaya çalışın

  doğumda babanın görevleri   Eşiniz hamileyken kendinizi yavaş yavaş doğuma hazırlayın. Neler yapmanız gerektiğini kaynaklar tarayarak, yakınlarınızın tecrübelerini dinleyerek öğrenin. Doğum başladığı anda annenin en çok desteğini istediği kişi siz olacaksınız, unutmayın.

2)Tüm şehri ayağa kaldırmayın

  doğumda babanın yapması gerekenler   Doğumun başladığını anladığınızda hemen telefona koşmayın. Akrabalarınıza haber vermek size zaman kaybettirecek. Hatta mümkünse kimseye haber vermeyin, sadece siz ve eşiniz hastaneye gidin.  

3)Çok heyecanlıysanız hastaneye araçla gitmeyin

  doğumda babanın yapması gerekenler   Çok telaşlıysanız kendi arabanızla kesinlikle gitmeyin. Taksi ya da ambulans çağırmak iyi bir tercih olacak. Kasılmalar düzenli aralıklarla ve giderek şiddetini arttıyorsa, o zaman 112'yi bir kere aramanız yeterli.

4)Hastaneye vardığınızda da sakinliğinizi korumaya çalışın, doktorla tartışmayın

doğumda babanın yapması gerekenler   Doktorunuz, eşinizden önce binlerce kadının doğumunu yapan tecrübeli ve ne yapması gerektiğini bilen biri. Sakinliğinizi koruyun ve doktor/hemşirelerle münakaşaya girmeyin.

5)Eşinizin yaşadığı sancılar karşısında ona üzülen gözlerle bakmayın

  doğumda babanın yapması gerekenler   Üzülen gözlerle bakmak yerine motive etmeye çalışın. Güzel cümleler kurarak bebek doğduğunda yapacaklarınızdan bahsedin.

6)Ten teması kurmayı asla ihmal etmeyin

  doğumda babanın görevler   Eşinize masaj yapın, elini tutun ve yanında olduğunuzu hissettirin. Bu hareketleriniz onu bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

7)Panik olduğunuzu belli eden hareketler sergilemeyin, aşağıdaki gibi...

  doğumda babaya düşen görevler   Her şey yolundaymış, hiçbir şey anormal değilmiş gibi davranın. Sanki her gün doğuma giriyormuş gibi havalara bürünün.

8)Doktor, eşinizden nefes alıp vermesini istedikçe, siz de bu eyleme katılın

  doğumda babanın görevleri   Eşinize her anlamda destek olmaya ve onu motive etmeye çalışın.

9)Bebeği size uzatan hastane çalışanının tatlı suratına kanmayın

  doğumda babanın görevleri   Tamam, bebeğinize kavuşmanın verdiği heyecanla ne yaptığınızı bilmemeniz normal. Ama cebinizdeki tüm parayı da hastane çalışanlarına akıtmayın.

10)Bebeği görmeye gelen akrabaları mümkünse kısa sürede geri gönderin

  doğumda babanın görevleri   Doğum haberini alan hastaneye koşacaktır. Çok yakınlarınız hariç gelenleri kısa sürede göndermeniz, eminiz ki eşiniz için büyük bir iyilik olacaktır.   Eşi hamile olan baba adayları için hazırladığımız önerilere göz atmak isterseniz, buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.