Doğum Süreciyle İlgili Çıkan Haberler Hamileleri Olumsuz Etkiliyor

Doğum Süreciyle İlgili Çıkan Haberler Hamileleri Olumsuz Etkiliyor
01 Aralık 2017

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, hamilelik ve doğum süreciyle ilgili yaptığı açıklamada "Medyada doğum süreciyle ilgili çıkan haberler anne adaylarını olumsuz etkiliyor!" dedi.

Doğum Süreci İle İlgili Çıkan Haberler Hamileleri Olumsuz Etkiliyor

Doğum süreci ile ilgili çıkan haberler hamileleri olumsuz etkiliyor. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, gebelik sürecinde anne adaylarının birçok konuda kafa karışıklığı yaşadıklarını,  bu süreçte bebeğin sağlıklı gelişimden hangi okullara gideceğiyle ilgili pek çok ayrıntıyı düşündüklerini belirtti. Söz konusu düşüncelere koruma iç güdüsüyle yaklaşan anne adaylarının hamilelik sürecini stresli geçirdiğine dikkat çekildi. Doğum süreciyle ilgili açıklamalarda da bulunan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, doğum sürecinde uzman hekimin anne ve bebeğin durumuna göre çeşitli önerilerde bulunabileceklerinin ve önceden planlanmayan birçok karar alabileceklerinin altını çizerken, bu durumun doğumun doğası gereği olduğunu belirtti. Türk Jinekoloji Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada uzmanların doğum sürecine oldukça hassas yaklaşmalarına karşın, medyada doğum süreciyle ilgili çıkan haberlerin anne adaylarının kafasını karıştırdığı ifade edildi. 


Doğumda Müdahale ve Sezeryan Sürecin Bir Parçası Olarak Gelişiyor

Yapılan yazılı açıklamada, doğumda yapılan müdahaleler ve sezaryenin doğumun bir parçası olarak geliştiği belirtilirken, söz konusu durumla ilgili olarak; "Doğumdaki müdahaleler ve sezaryen, doğumda sürecin bir parçası olarak gelişebiliyor. Tüm bunların doğru ve tam olarak anlaşılması da annenin ve bebeğin sağlığı için önemli. Ayrıca doğumun modern tıbbın sunduğu imkanlar ve zaten yaradılış gereği var olan doğal seyir arasında bir denge ile yönetilmesi gerektiğine inanıyor. Gereksiz müdahalelerden kaçınılarak, ihtiyaç olanın sunulması önemli." İfadelerine yer veriliyor. 


Doğum Süreciyle İlgili Çıkan Haberler Hamileleri Olumsuz Etkiliyor


Medyada Çıkan Haberler Anne Adaylarını Olumsuz Etkiliyor

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadıkları stresin nedenlerine değinilirken doğum süreciyle ilgili basında çıkan olumsuz haberlerin onları olumsuz etkilediği bildirildi. Konuyla ilgili olarak yazıda; "Durum böyle olunca stres tetikleniyor ve anne adayı zorlu bir sürece giriyor. Yapılan bir araştırmaya göre hamileliğin başından son gününe kadar doğumun nasıl olacağı sorusuna kafa yoran anne adayları, çevresinden duyduğu olumsuz hikayelerden etkileniyor. Anne adayları medyada doğumla ilgili yer alan akıl karıştırıcı içeriklerden etkilenerek korku ve endişe duyuyor. Bu durum hormonların da etkisiyle aşırılaşıyor ve gebe, hamilelik depresyonuna kadar varabilen bir ruh haline bürünüyor. Ayrıca yalnızca depresyonda olan gebeler de bu tarz kafa karıştıran haberleri izleyerek daha da ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Gebeler bu süreçte sürekli üzüntü hali yaşıyor, konsantre olamıyor, çok az ya da çok fazla uyuyor, umutsuzluk, intihar, ölüm gibi düşüncelere kapılıyor, aşırı sinirli oluyor. Sosyal hayatı olumsuz yönde ilerliyor, yeme içme alışkanlıkları bile değişebiliyor. Durum böyle olunca bebek de daha anne karnında olumsuz etkilendiği bir süreç yaşamak zorunda kalıyor" açıklamasında bulunuldu. 


Doğum Korkusu Nasıl Yenilir? Ayrıntılar için tıklayın...

Hamilelik Depresyonu Yaşayanların Bebeklerinde Hiperaktivite Yaşanıyor

Hamilelik sürecinde gebelik depresyonu yaşayan anne adaylarının tedavi olmak durumunda kaldıkları belirtilen açıklamada, söz konusu durumu yaşayan gebelerin bebeklerinin doğumdan sonra az aktiflik, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşadığı ifade ediliyor. Bu dönemde anne adayının ilaç kullanamamasından dolayı, psikiyatri uzmanı tarafından ya psikoterapiyle veya farklı bir yöntemle tedavi edilmesi gerektiği belirtiliyor. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor; "Ülkemizde bütün kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler, sosyal yönüyle toplumsal beklentinin çok yüksek olduğu bu alanda büyük fedakarlıklarla görevlerini ifa etmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler, anne ve karnındaki bebeği olmak üzere iki insana sağlık hizmeti sunduğunun bilinci ve sorumluluğu ile hareket etmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler, hekimliğin öncelikli kuralının ’öncelikle zarar verme’ ilkesi olduğu bilincindedir. Hipokrat yemini etmiş her hekim, hekimlik etiğine uygun davranarak bu ilkeye uymak zorundadır. Hastaya zarar vermemek, sağlık vermekten daha büyük öncelik taşır. Hekimliğin bu temel ilkesi sağlık haberciliği temelinde sağlık alanında haber yapan yayıncılar, muhabirler için de aynen geçerli olmalıdır." ifadelerine yer veriliyor.


Gebelikte depresyon ilacı kullanılır mı?Detaylı bilgi için tıklayınız...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.