Doğum Sonrası Cinsel Yaşam İle İlgili 4 Bilgi

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam İle İlgili 4 Bilgi
24 Ekim 2016

Doğum sonrası cinsel hayat hakkında merak edilenlerin yanıtı yazımızda.

Gebelik sonrasında emzirme döneminden vajina kuruluğuna kadar bilmeniz gereken pek çok şey var. Duyacaklarınızın bazıları kulağa hoş gelirken, bir kısmı da nahoş gelebilir.

1) Vajinal Kuruluk Bilinen Bir Sorun

Doğumdan sonra vücudunuzun biyolojik olarak sahip olduğu vajinal kayganlık eskisi kadar aktif olmayabilir. Zamanla vajina kuruluğunuz azalacak ve aktifleşmeye başlayacaksınız.

2) Vajinanız Eski Haline Gelebilir

Doğum sonrası vajinanın harap olduğu söylentisi tamamen bir hurafedir. Dokunuz ciddi bir şekilde yorulmuş olabilir ama bu durumu gün içerisinde az bir zamanınızı ayırıp yapacağınız Kegel egzersizleriyle çözebilirsiniz. Vajinanızı 3-5 saniye kasıp ardından 3-5 saniye gevşek bırakmak şeklinde tekrarlayacağınız bu egzersize saatlerinizi ayırmak zorunda değilsiniz.

3) Emzirmek Vajinada Kuruluğa Neden Olabilir

Emzirmek, bebeğinizle aranızda başka kimseyle olamayacak bir bağ yaratır; ama aynı zamanda düşük östrojen hormon düzeyinizden dolayı vajinada kuruluğa neden olur. Yine de bebeğinizin sizi benimseyebilmesi için mucizevi bir eylemdir.

4) Doğum Sonrası İlk Birleşmeniz Acı Verebilir

Doğum sonrasındaki ilk seksin acı vermesi çok normal bir durumdur. Çok kafanıza takmayın; ama acı devam ederse doğum kontrol uzmanınıza başvurun. Vajinal kuruluk, doğum sırasında vajinal dokunun uğradığı hasar ve hassas epizyotomiden dolayı doğum sonrası yapılan ilk beş seks biraz acılı geçebilir. Partnerinizle cinsel ilişki sırasında nazik olmaya çalışın, zaten kendiliğinde iyileşme gösterecektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.