• gebe.com
  • /
  • Doğum Şekline Ne Zaman Karar Verilir?

Doğum Şekline Ne Zaman Karar Verilir?

Normal doğumun anne için de bebek için de tercih edilmesi avantajlı olan en doğal doğum seçeneği olduğunu belirten uzmanlar, bununla beraber doğum anına kadar anne adaylarının doğum şeklinin normal mi yoksa sezaryen mi olacağının kesin olarak bilinmediğini ifade ederler.

Doğum Şekli Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Belli Olur?

Uzmanlar, normal doğumun hem anne hem de bebek için çeşitli avantajları olan en doğal doğum seçeneği olduğunu söylerler. Annenin doğumdan bir iki saat sonra bile ayağa kalkabilecek hale gelmesi nedeniyle, herhangi bir beklenmeyen nedenden ya da sağlık açısından sakıncalı bir durum olmadığı müddetçe ve doktorun uygun gördüğü tüm durumlarda normal doğumun tercih edilmesi tavsiye edilir. Ancak tüm ayrıntılar göz önünde bulundurularak planlanan doğum şeklinde bile son ana kadar kesin kararın verilemeyeceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, gidişat son dakikaya kadar normal doğum seçeneğini göstermiş olsa da sezaryen doğumun zorunlu olabileceği durumların ortaya çıkabileceğine dikkat çekerler. Peki, tahmini doğum şekli hamileliğin kaçıncı haftasında belli olur ve Hangi durumlarda normal doğum mümkün olmaz?

Tahmini Doğum Şeklini Belirleme Zamanı

Uzmanlar tarafından belirtilene göre, doğum anına kadar anne adaylarının doğum şeklinin normal mi oksa sezaryen mi olacağının kesin olarak bilinemezken, şartların sabit bir durumda olmasıyla önceden bir doğum seçeneğinin belirlenmesinin uygun olacağı belirtilir. Bu şekilde en azından anne adayının normal doğum yapmasına engel olabilecek herhangi bir faktörün olup olmadığının, gebeliğin belli haftalarında yapılacak kontrollerde belirlenebileceğini ifade ederler. Doğum şekli ile ilgili kesin bir kanıya varmanın mümkün olmadığının altını çizen uzmanlar, hamileliğin 37., 38.,39., ve 40. haftalarında gerçekleştirilen kontrollerde; bebeğin kilosuna, kilosunun artış grafiğine, anne karnındaki pozisyonuna ve anne adayının sağlık durumuna bakılarak, tahmini olarak bir doğum şekline karar verilebileceğini ifade ederler.   

doğum şekline gebeliğin kaçıncı ayında karar verilir

Normal Doğumun Mümkün Olmadığı Durumlar

Normal doğumun mümkün olmadığı durumlarla ilgili konularda açıklamalarda da bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, söz konusu durumları şöyle belirtirler;

- Doğum anında bebeğin kalp atışlarında farklılık gözlemlenmesi,

- Bebek doğum kanalına ilerlemekte güçlük çekmesi,

- Bebeğin kilosunun normal ölçülerden fazla olması (İri Bebek)

- Annenin tansiyon değerleri,

- Nabız benzeri değerlerin durumu annenin ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak normal doğum şekline karar verilirken dikkate alınan faktörler arasında yer aldığı söylenir.

Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir? Detaylar için tıklayın...

Sezaryenle Doğumun Tercih Edileceği Durumlar

Sezaryen, gebeliğin doğal yollarla değil de cerrahi bir müdahaleyle sonlandırılması durumu olarak tanımlanır. Doğumun sezaryenle gerçekleşmesi gerektiğinin son dakika değil, daha önceden belirlenebildiği durumların mevcut olduğu ifade edilirken, bu durumları şu şekilde sıralarlar;

- Anne adayının daha önce rahim ameliyatı geçirmesi durumunda,

- Bebeğin suyunun az olduğu durumlarda (amniyon sıvısı),

- Her zaman olmasa da çoğunlukla ikiz ya da üçüz bebek gebeliklerinde,

- Bebeğin normal kilonun üstünde olduğu durumlarda,

- Bebeğin ters geldiği durumlarda,

- Bebeğin boynuna kordon bağının dolanması durumlarında,

Sezaryenle doğumun önceden öngörülebildiğini ve hazırlıkların buna göre yapılacağı belirtilir. Ayrıca ikinci doğumunu gerçekleştirecek olan anne adaylarının, ilk doğum şeklinin ne olduğunda önemli bir belirleyici olduğu ifade edilir. Şayet anne adayı ilk doğumunu sezaryen doğumla gerçekleştirdiyse ikinci doğumun da büyük ihtimalle sezaryenle yapılacağı belirtilir.   

Sezaryen Doğum Gebeliğin Kaçıncı Ayında Gerçekleşir? Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol