Doğum Lekesi

Doğum Lekesi, bebeklerin doğumlarından itibaren ciltlerinde var olan ya da doğumunu takip eden günlerde ortaya çıkabilen renkli lekelerdir.

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum Lekesi, bebeklerin citlerinde doğumlarından itibaren var olan veya bebeğin doğumunu takip eden günlerde ortaya çıkabilen renkli leke anlamına gelir. Farklı çeşitlerde oluşabilir. Oluşum şekli ve nedenine göre adlandırılır. Uzmanlar tarafından geniş açılardan incelenmesi gereken bir hastalık olduğu belirtilir ve oluşma nedenine göre değerlendirilir. İlk aşamada doktor tarafından gözlemlenen lekeler, gerekli görüldüğü durumda uzman hekime yönlendirilir. Söz konusu lekelerin nedeni kesin olarak bilinmemesine karşın, bebeğin vücudunun herhangi bir yerinde yüzeysel olarak görülen damar yapılarına veya cilde rengini veren melanosit pigmentinin bazı noktalarda odaklanması sonucu farklı renkte ve şekillerde ortaya çıktığı ifade edilir. Doğumda ortaya çıkan deri lekelerinin nedeni olarak halk arasında gebenin aş ermesi sırasında yediği yiyecekler olduğu söylenir.   Doğum Lekesi Oluşma Nedenleri ve Tanısı    
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.