Doğum İzninde Yaşayabileceğiniz Sorunlar

Doğum İzninde Yaşayabileceğiniz Sorunlar
17 Mart 2017

Çalışan anneler doğum izninde oldukları süre içerisinde pek çok duygusal endişe yaşarlar. Bu endişeler bebeklerini bir başkasına emanet etme ya da iş yeriyle ilgili duyulan endişeler şeklinde ortaya çıkabilir.

Çalışan annelerin bebeklerini kucaklarına aldıktan sonraki ilk günlerde onları bırakmamak istemesi çoğu zaman canlarının sıkılmasına neden olabiliyor. Doğum süresinin size kısa gelmesi ve bu süreye odaklanmakta bu yaşadığınız sıkıntının artmasına neden oluyor. Doğum izninde yaşanan sorunlar ile ilgili olarak uzmanlar, annelere özgür olacakları bir kaç güne takılıp kalmamaları ve anı yaşamaları konusunda tavsiyede bulunuyorlar. Bebeği ilk bir hafta hatta ilk yıl bırakmanın canlarını sıkan bir durum olmasına karşın anne olmanın en önemli aşması olan bu durumun başarılıyla atlatılabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar çalışan annelerin doğum izninde yaşayacakları bu ve bunun gibi pek çok duygusal gelgitler için de tavsiyelerde bulunuyorlar.

Bebeğiniz Dışında Her Şeyi Unutun

Çalışan anneler doğum izinlerinde geçirecekleri süre için kapsamlı planlar yaparlar. Bu planların içerisinde albümleri düzenlemekten yemekleri daha fazla lezzetli yapma kadar listelerinde pek çok madde vardır. Uzmanlar annelerin, çalışmaya başlamadan önce bebekleriyle geçirecekleri bu süreyi iyi değerlendirmeleri gerektiğinin altını çiziyorlar. Annelerin bu tür planları bir kenara bırakarak, bebekleri dışında her şeyi unutmaları ve bebekleriyle tatile çıkmak, onu tanımak ve onunla olmanın tadını çıkararak değerlendirmelerini öneriyorlar.   Doğum İzninde Yaşayabileceğiniz Sorunlar  

İş Yeri İle İlgili Kaygılar

Yeni anneler doğum izinlerinde iş yerlerinde neler olduğu konusunda meraklanırlar. Doğum izninde oldukları süre içerisinde yerlerini başkasının alması ya da unutulmuş olma endişesi yaşarlar. Uzmanlar, bu konuda annelerin endişelenmeleri gerektiğini ve bu süreç içerisinde çok çalışmayı değil daha zekice hareket etmeyi öneriyorlar. Ve işler konusunda endişe etmemelerini zamanla hepsinin üstesinden geleceklerini belirtiyorlar.

Bebeklerinin Kaçırdıkları Dönüm Noktaları

  Doğum izninde olan annelerin yaşayacağı sorunlardan biriside bebeklerinin ilklerinin yaşandığı dönüm noktalarıdır. Anneler, bebeğinin ilk gülüşünü, emeklemesini, alkışlamasını ve insanları tanımaya başlaması gibi pek çok ana tanık olmak isterler. Yeniden işe dönmek ve tüm bu anıları kaçıracağının farkına varmak anneleri oldukça üzer. Uzmanlar bu konuda annelere, kendilerini hırpalamamaları gerektiğini, bu konuyu kabullenmelerini ve kaçıracakları bu ilklerin son olmayacağını unutmamaları gerektiğini belirtiyorlar.

Sorunların Üstesinden Gelmek İçin Bunları Yapın

Uzmanlar yeni annelerin doğum izninde yaşayacakları duygusal sorunlarla başa çıkabilmeleri için onların bazı konularda ısrarcı olmamalarını öneriyor. Bu sorunları aşmanın en iyi yolunun yeni hayatlarını kabullenip hızlı adapte olamaktan geçtiğinin altını çiziyorlar. Bunu yaparken de annelere şu tavsiyelerde bulunuyorlar; Eski iş kıyafetlerinizin içine girmeye çalışmayın yeni  kıyafetler alın Eşinizin hayatının da  sizin gibi değişmesini beklemeyin, İzole olmuş gibi hissetmek yerine kendinize zaman ayırın Bebeğinizi bırakacağınız bakıcıya güvenin Bebeğinizle geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın Yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.