Çoğul Gebelik Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Çoğul Gebelik Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
07 Haziran 2016

Her gebelikte vücut değişir. Çoğul gebeliklerde bu fizyolojik değişimler daha ciddi şekilde gerçekleşir. Bu sebeple de özen göstermeniz gereken detaylar daha fazla olacaktır.

Birden fazla gebelik anlamına gelen çoğul gebelikte en fazla ikiz gebelik görülmektedir ve ikiz gebelikler ortalama olarak her 85 gebelikten birinde görülebilir. İkiz gebeliklerin bir kısmı doğal yollarla oluştuğu gibi, genetik miras ve kısırlık tedavisi sonucunda da oluşabilir. Bu tür yardımcı tedavilerle çoğul gebelik sonucu elde etmek mümkün olabilir.

TEK ve ÇİFT YUMURTA İKİZLERİ

Çift yumurta ikizlerinde iki plesenta bulunur. Aynı anda iki yumurta hücresi iki ayrı sperm hücresi tarafından döllenmiştir. Tek yumurta ikizlerinde ise durum farklıdır. Tek bir yumurta yine bir sperm hücresi tarafından döllenmiştir fakat ikiye bölünür ve cinsiyetler de daima aynı olur. Genetik yapıları aynıdır. Çoğul gebeliklerde erken doğum daha sık görülür ve düşük riski de fazladır. Bulantı ve kusma da artar. Normal doğum olabileceği gibi genellikle sezaryen doğum tercih edilir.

VİTAMİN ve ENERJİ İHTİYACI ARTAR

Her gebelikte vücut değişir. Çoğul gebeliklerde bu fizyolojik değişimler daha ciddi şekilde gerçekleşir. Bu sebeple de özen göstermeniz gereken detaylar daha fazla olacaktır. Çoğul gebeliklerde vitamin ve enerji ihtiyacı artarken aynı zamanda yorgunluk hissiniz artacaktır. Yapmanız gereken en doğru şey, bedeninizin ihtiyaçları dinlemek ve her mümkün durumda dinlenmek olmalıdır. Uyku düzeninize dikkat edin ve gün içinde de uyumaya çalışın. Tekil gebelikler de önerilen egzersizler, çoğul gebeliklerde de önerilebilir. Yine de aşırı hareketlerden kaçınmanız gerekir. Bir uzmanla çalışmanız en uygun karar olacaktır. Erken doğum riski olduğundan gebeliğin ikinci yarısından sonra yorucu egzersizler yapmamak gerekir. Hamileliğin en özen gösterilmesi gereken ayrıntılarından biri de sıvı alımıdır. Çoğul gebeliklerde bu ihtiyaç artacağından su içmeye özen göstermelisiniz. En az 2 litre su her gün için hedefiniz olmalıdır.

ÇALIŞAN BİR ANNEYSENİZ, DİKKAT!

Çalışan bir anneyseniz, doğum izni sürecinizi tekil bir gebeliğe kıyasla daha erken bir tarih için ayarlamalısınız. Bedeniniz daha yorgun ve daha erken doğum yapma ihtimaliniz yüksek olduğu için size sağlanana izinlerden faydalanın.

CİNSELLİK

Gebelikte cinsel yaşam söz konusu olduğunda, tekil gebelikler için net bir sınırlama yoktur. Çoğul gebelikler içinse, ortalama olarak 28. hafta itibariyle erken doğumu tetikleme ihtimali olduğu için yapılmaması önerilir. Gebeliğinizin seyrine göre doktorunuzun yönlendirmesi en sağlıklı tercih olacağını hatırlatmış olalım.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.