Bebeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?
25 Kasım 2016

Ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlar. Çocukların süt dişleri, şekerli gıdaları daha fazla tüketmeleri, diş bakımından yetişkinler kadar dikkatli olmamaları nedeniyle daha çabuk çürür.

Çocuklarda Ağız ve Diş Hijyeni

Ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlar. Çocukların süt dişleri, şekerli gıdaları daha fazla tüketmeleri, diş bakımından yetişkinler kadar dikkatli olmamaları nedeniyle daha çabuk çürür.

Emziren anneye öneriler

Emziren anneler dişlerin çıkmaya başladığı altı aydan sonra gazlı bez ya da tülbent ile ağız içini silmeli, bebek su içmeye başladı ise en azından beslenmeden sonra su içirmelidir. Biberon çürükleri genel olarak gece beslenmelerinden oluşur. Şekerli süt, ballı süt, şekerli meyve suları biberonla, özellikle uyku arasında verilirse dişler çıktıktan sonra dişlerin çürümesine sebep olur.

Çocuklarda ilk diş hekimi ziyareti

Genel olarak dişlerin sürülmesinin tamamlanması gereken zaman baz alınır ancak her çocukta farklı dönem olabileceğini düşünürsek iki yaş civarında çocuğun ilk hekimle tanışması ideal yaştır. Süt dişleri altı ay civarında çıkmaya başlar iki-iki buçuk yaş arası tamamlanmaya başlar. 7 yaş civarında da ön kesici dişler dökülmeye başlar. Süt dişlerin sağlığı çok önemlidir nasılsa dökülecek diye düşünmemeli gerekli tedavi uygulanmalıdır. Tedavi uygulanmaz ise arkadan gelecek dişin sağlığını olumsuz etkiler.

Çocuklar için diş dostu gıdalar

Sağlıklı beslenmek en önemlisidir. Sebze, meyve, süt, peynir, yoğurt, protein ve kalsiyum bakımından zengin besinler dişin dostudur. Aynı zamanda elma ve havuç dişin mekanik temizliğini üstlenen besinlerdir.

Bebeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çürük diş oluşumunu engelleyebilirsiniz

Çürük diş oluşumu mutlaka engellenebilir. Özellikle yedi yastan sonra hekime gidip koruyucu tedavi yapılması ağız ve diş sağlığı açısından en önemli faktördür. Aynı zamanda ailelerin desteği ile doğru diş fırçalama çocuğa öğretilmelidir.

Çocuk diş hekimine gitme sıklığı

Çocukların diş hekimine altı ayda bir gitmesi önerilir. Çocukta çürük yok, sağlıklı bir diş yapısına sahip ise en azından yılda bir hekim ziyareti gereklidir. Böylece oluşabilecek çürükleri de önlemiş olursunuz.

Diş sistemini etkileyen kötü alışkanlıklar

Özellikle çocuklarda parmak emme, kalem ısırma, dil ile alt dişi itme gibi alışkanlıklar çene ve diş yapısını etkileyecek kötü alışkanlıklardır. Bunu sürekli yapan çocuklarda üst damakta derinleşme ve diş şekillerinde bozukluklara yol açar.

Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığını öğretin

Bir yaşından itibaren yaşlarına uygun diş fırçası ile macunsuz diş fırçalamayı oyun gibi çocuğunuza öğretebiliriz. Etkili bir fırçalama olmasa da çocuğa alışkanlık kazandırır, motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. İki yaşından itibaren ebeveyn desteği ile çocuğa doğru fırçalama öğretilebilir.

Emzik kullanımı

Bebekler için emmek rahatlamanın ve güven içinde hissetmenin en doğal yoludur. Eğer bebek parmak emme eğilimi gösteriyorsa, emziğe yönlendirilmelidir. Emzik parmak emmeye göre hem daha az zararlıdır; hem de sonraki yaşlarda daha kolay bırakılabilir. Ancak emzik günün büyük bir bölümünde değil, sadece gerekli olduğunda verilmelidir. Yapısal bozukluklara yol açmamak için, mümkün olduğu doğal meme yapısındaki emzikler seçmelisiniz. Emziklerin yapısının sağlamlığı her gün kontrol edilmelidir. Emziğin büyüklüğü ağzın yapısına uygun olmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.