Çikolata Kisti Gebeliği Etkiler mi?

Çikolata Kisti Gebeliği Etkiler mi?
22 Ekim 2016

Çikolata kistleri, rahim içi tabakasının başka yerde yerleşim göstermesi ve kalınlaşmaya neden olmasıyla oluşur. Bu şekildeki yapılar yumurtalıklara yerleşir, kist halini alır ve yerleştikleri yerde giderek büyümeye devam ederler.

Çikolata Kisti Gebeliği Etkiler mi?

Çikolata kistleri, rahim içi tabakasının başka yerde yerleşim göstermesi ve kalınlaşmaya neden olmasıyla oluşur. Bu şekildeki yapılar yumurtalıklara yerleşir, kist halini alır ve yerleştikleri yerde giderek büyümeye devam ederler.   Bu kistlerin genel özelliği tek yumurtalığı tutması olur. Bazı durumlarda her iki yumurtalığı da tutabilir. Bu durum gerçekleştiğinde, yumurtalığın işlevinde bozulma başlar ve yumurtalar olumsuz etkilenir. Haliyle gebe kalamama gibi bir sorun baş gösterebilir. Kısırlık sorunlarının yaklaşık olarak yüzde 40’ında neden çikolata kisti olabilir. Bu rahatsızlığın genetik faktörü olduğu düşünülür. Yakın aile bireylerinde görülüyorsa, kalıtsal bağ nedeniyle sizde de görülebilir.   Rahim için dokunun değişimi, etrafındaki dokularda da yapışıklığa sebep olur. Böylece anatomik yapı bozulur ve işlevler yerine getirilemez olur. Tüplerdeki tıkanıklık ve yapışıklık da sperm hücresinin geçişini zorlaştırır. Nihayetinde bu bir kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkar.   Bu tür bir durum yaşayan anne adayları bir yıl kadar doğal yollarla gebe kalmayı denedikten sonra, tüp bebek tedavisini bir seçenek olarak düşünebilirler. Genellikle büyük oranda başarı elde etmeleri mümkün olur.   Gebelik ve menopoz dönemlerinde bu hastalık gerileme gösterebilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse, kistler büyür ve işler yumurtalıkların alınmasına kadar gidebilir.   Belirtilere gelince:    

  • Sancılı adet kanamaları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Kısırlık
  • Aşırı adet kanaması
  • İshal
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.