500 Bin Çalışan Anne Emeklilik Hakkı Kazanabilir

500 Bin Çalışan Anne Emeklilik Hakkı Kazanabilir
01 Mayıs 2017

Çalışan annelere erken emeklilik hakkı tanıyacak yeni düzenlemelerde sona geliniyor. Düzenlemeyle kadınların sigortalı oldukları tarihten önce yaptıkları doğumlar da borçlanma kapsamına alınacak.

Çalışan kadınlara 2015 yılında sigortalı oldukları dönemden önceki doğumları için borçlanma hakkı tanınacağı açıklanmıştı. Edinilen bilgilere göre, ilgili düzenlemeler için sona yaklaşıldığı belirtiliyor. Anne adaylarının dört gözle bekledikleri düzenleme daha önce belirtilen haliyle yasalaşması durumunda yaklaşık olarak 500 bin annenin emeklilik hakkı kazanabileceği ifade ediliyor. Yapılması beklenen düzenleme ile erkekler iş hayatına atılmadan önceki askerlik dönemini borçlanarak emeklilik yaş şartlarını düşürmesi gibi kadınlarında sigortalı olmadan önce yapmış olduğu doğumları borçlanarak aynı imkanlardan yararlanmaları bekleniyor. Yürürlükte olan uygulama ile çalışan anneler doğum borçlanması yapabiliyor, fakat kullanılan imkanlar erkek çalışanlarla aynı hakları içermiyor.  

Çalışanlar Arasında Eşitsizlik Yaratıyor

Halen uygulan yasaya göre; BağKur’lu SSK’lı ve kamuda çalışan memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yapmış oldukları doğumlar için 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabiliyorlar. 3 çocuk için yararlanılan doğum borçlanması, anneye yaklaşık olarak 2 bin 160 gün (6 yıl) prim hakkı kazandırıyor. Ancak çalışan annenin bu haktan yararlanabilmesi için, sigortalı olduktan sonra doğum yapmış olması gerekiyor. Erkekler ise, erken emeklilik hakkından sigortalı olmadan önce yaptığı askerlik için borçlanma yaparak yararlanabiliyorlar.     500 Bin Çalışan Anne Emeklilik Hakkı Kazanabilir  

Yeni Düzenleme Farklılıkları Bitirecek

Söz konusu yeni düzenlemeyle aynı hakkın çalışan annelere de sağlanması sağlanacak. Düzenlemenin hayata geçmesiyle, kadın çalışanlar sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları da borçlanabilecekler. Bu şekilde sigortalılık başlangıcı geriye çekilecek ve erken emeklilik söz konusu olacak. Yapılacak bu düzenlemeyle yaklaşık 500 bin kadının erken emekli olabileceği belirtiliyor.   Bakmakta Fayda Var: Çalışan anneler 6 yıl daha erken emekli olacak

Sendikalarda Destek Veriyor

Çalışan kadınlara doğum borçlanması ile ilgili yapılması planlanan düzenlemelere sendikaların da destek verdiği belirtiliyor. Mevcut kanuna göre, çalışan anne adayının erken emeklilik hakkından yararlanabilmesi için, borçlanmak istediği doğumun ilk kez sigortalı olduğu tarihten sonra yapılmış olması gerekiyor. Beklentiler ise, kanunda değişiklik yapılarak kadın esnaf ve sanatkarların sigortalı oldukları tarihten önce yaptıkları doğumlarının da borçlanma kapsamına alınması yönünde.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl