Bebeklerin El Becerilerini Geliştirebilecek Etkinlikler

Bebeklerin El Becerilerini Geliştirebilecek Etkinlikler
08 Aralık 2016

Bebeklerin el becerilerini geliştirebilecek etkinlikler mevcuttur. Yazımızda bu konuya dair bazı bilgiler vereceğiz.

Uzmanlara göre, bebeklerin el becerilerinin gelişimi zeka gelişimiyle doğrudan bağlantılıdır. Bunun nedeni olarak bebeklerin elleri sayesinde, düşünceleriyle hareketleri arasındaki bağı gösterirler. Bu nedenle bebeklerin büyüdükçe yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan el becerilerini, onların küçük motor gelişimlerini desteklemek için çok önemli olduğu belirtilir. Bebeklerin el becerilerini geliştirebilecek bazı etkinlikler mevcuttur. Yazımızda bu konuya dair bazı bilgiler vereceğiz. Bunlar:

Çıngıraklar

Bebekler yüksek frekanslı seslerden hoşlanmaktadırlar. Bu nedenle çıngıraklar iyi bir eğitici aktivitedir. Bebeğinizin eline bir çıngırak verin. Ardından çıngırağı nasıl salladığını ve sesin geldiği yöne nasıl baktığını gözlemleyin. Canlı renkli çıngıraklar almanız aynı zamanda da görsel olarak ilgisini çekmesini sağlayacaktır.

Bebeklerin El Becerilerini Geliştirebilecek Etkinlikler

Uzanma ve tutma

Bebeğinizi bir şeylere uzanıp tutmasına alıştırmak, bol sabır ve deneme gerektirmektedir. Bir çıngırak uzatın ve bunu görene kadar önünde sallayın. Elini uzattığı anda çıngırağı hafifçe avucuna dokundurun. Ardından parmaklarını otomatik olarak çıngırağın üzerine kapatacak ve çıngırağı elindeyken salladığınızda bebek onu avucunda tuttuğunu fark edecektir.

Bebeklerin El Becerilerini Geliştirebilecek Etkinlikler

Yakala

Bebeğiniz oturabilecek duruma geldiğinde bacaklarını iki yana açıp dengesini yitirmeden oturtun ve orta büyüklükte hafif bir topu ona doğru yuvarlayın. Topu yakalamak için ise kollarını açıp uzanması gerekecektir. Ardından kısa bir süre sonra topu size geri yuvarlamayı öğrenecektir.

Bu Etkinlikler Sonucunda Bebek Ne Öğrenir?

Bu etkinlikler sonucunda bebeğin el becerileri gelişir. Aslında bir şeye uzanıp onu tutmak karmaşık bir iştir ve bebeğinizin bunu başarması için zaman gerekmektedir. Bunun için bebeğinize ne kadar yardım ederseniz o kadar çabuk öğrenmesine yardımcı olacaksınız. Bebeğiniz ile oynadığınız oyunlar cesaretini kırmamalı fakat ilerlemesini sağlayacak güçlükte olmalıdırlar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.