• gebe.com
 • /
 • Bebeklere Yüzme Eğitimi Kaçıncı Ayda Verilir?

Bebeklere Yüzme Eğitimi Kaçıncı Ayda Verilir?

Uzmanlar doğuştan yüzme yeteneği olan bebeklerin hemen yüzmeye başlayabileceklerini belirtirler.

Bebeklere Yüzme Eğitimi Kaçıncı Ayda Verilir?

Yüzmenin bebeklerin gelişmeleri ve yaşam güvenliğini öğrenmeleri için gerekli olduğunu ifade eden uzmanlar, yetişkinlerde olduğu gibi bebekler için de çok faydalı olduğunu belirtirler. Yüzen bebeklerde gaz sancılarında azalma, rahatlama gibi pek çok etkinin gözlemlendiği belirtilir. Bebeklerin doğuştan sahip oldukları kıkırdakları sayesinde suyun altında gırtlaklarını kapatma refleksleri ile doğdukları, söz konusu refleksin bir uzman tarafından eğitilmesi sonucunda korunabildiği ifade edilir. Bebeklere yüzme eğitimi kaçıncı ayda verilmeye başlanır? Bebeklerin yüzme öğrenmesin sağladığı faydalar nelerdir?

Bebeklere Yüzme Eğitimi Kaçıncı Ayda Verilmeye Başlanır?

Bebeklere yüzme öğreten programlara ebeveynleri ile katılan bebeklerin dalma refleksleriyle tanışmalarının yanı sıra motor becerileri de geliştiğine dikkat çekiliyor. Bebeklerin doğuştan gelen nefes tutma ve su altından yüzme reflekslerinden yola çıkılarak bebeklere yüzme eğitimi vermek için açılan yüzme kursları farklı teknikler uyguluyor. Bu teknikler doğrultusunda bebeklerin 0 - 2 aylık olmalarından itibaren üç yaşına kadar yüzme öğrenebildikleri belirtiliyor. Kurumların farklı teknikler kullanarak uyguladıkları yüzme eğitimleri genel olarak 5 haftadan oluşan 5 kur halinde düzenleniyor. Açılan kurslara bebekler anne babalarıyla katılıyorlar.   

bebeklere yüzme eğitimi kaçıncı ayda başlar

Bebeklerin Yüzmeye Başlama Zamanı

Uzmanlar bebeklerin 9 ay boyunca anne karnında yaşamalarından dolayı yüzmeye hazır doğduklarını bu nedenle de doğuştan su altında nefes tutma ve yüzme reflekslerine sahip olmaları nedeniyle hemen yüzmeye başlayabileceklerini ifade ederler. Bebeklerin yüzme sporunu 12 ay boyunca 30 - 32 sıcaklığında temizliği kontrol edilmiş havuzlarda yapabilecekleri belirtilir. Bebeklerin yüzme zamanı ile ilgili olarak anne babaların bebeklerini havuza getirmeye hazır hissetmelerinin bebeğin yüzme sürecinin ilk adımı olduğunu söylerler.  

Bebeklere Yüzmenin Sağladığı Faydalar

Yüzmenin herkeste olduğu gibi bebekler üzerinde de pek çok olumlu etkisinin olduğunu belirten uzmanlar, yüzmenin bebeklerin kas gelişimini kuvvetlendirdiğini, karada kullandıkları kaslarını suda da kullanmalarına olanak sağladığını belirtilirler. Suyun bebek üzerinde birçok olumlu etkisinin olduğunu belirten uzmanlar bu faydaları şöyle sıralarlar;

 • Bebeklerin gaz, yemek ve uyku sorunlarını düzene sokar,
 • Bebeği sakinleştirir ve sinir sistemini rahatlatır,
 • Koordinasyon ve denge sistemini geliştirir,
 • Kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirir,
 • Anne babasıyla arasındaki bağı güçlendirir,
 • Sosyal ve psikolojik gelişimini destekler,
 • Özgüven ve bağımsızlık duygusunu artırır.

  bebeklere yüzme eğitimi  

Bebeğe Yüzme Öğretirken Dikkat Edilecek Konular

 • Bir Eğitmenden Yardım Alın: Bebeklere yüzmenin temelini doğru bir şekilde öğretmek ve oluşabilecek olumsuz durumlara karşı bebeğe yüzme öğretilirken sertifikalı bebek yüzme eğitmeninden yardım alınarak birkaç teknik öğrenilmesinde yarar olduğu belirtilir.
 • Bebeğinizi Doğru Şekilde Tutun; bebeğin suyun içerisinde kendisini güvende ve rahat hissedebilmesi için doğru bir şekilde tutmanız gerekir. Bebeğinizin yüzme öğrendiği esnada sürekli batar ya da su yutarsa tedirgin olup size güven duymamaya başlayacağı ifade edilir. Küçük bebeklerin başlarının suya düşmemesi ve suyu içmemesi için bebeği doğru tutmanın öğrenilmesi tavsiye edilir.
 • Huzursuz Hissedince Onu Kucaklayın; Bebeğinizin yüzme eğitimi sırasında kendisini huzursuz hissetmesi durumunda onu kucaklayarak ya da şarkı söyleyerek rahatlatmanız önerilir.
 • Maksimum 30-45 Dakika Suda Kalın; Bebeklerin dikkatlerinin kısa süreli olması nedeniyle suyun içerisinde maksimum 30-45 dakika kalınması tavsiye edilir.

  İki Aylık Bebeklere Yüzme Eğitimi Veriliyor Detaylar İçin Tıklayın          

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk