Bebekler İçin Patatesli Tavuk Yemeği Tarifi

Bebekler İçin Patatesli Tavuk Yemeği Tarifi
22 Ocak 2024

Patates ve tavuğun lezzetli bir buluşması olan bu tarif, 8 aylık bebekler için uygundur.

Tavuk, zengin bir protein kaynağı olmakla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali içerir. Dolayısıyla yetişkinler için olduğu kadar bebekler ve çocuklar için de oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıdadır. Bu noktada pek çok ebeveyn, ek gıdaya geçen bebeklerine tavuğu ne zaman yedirebileceğini merak ediyor. Uzmanlar, 8. ay itibariyle bebeklere tavuk yedirilebileceğini belirtiyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, bebekler için patatesli tavuk yemeği tarifi verdik. Besleyici ve lezzetli olan olan bu tarif, tavuğu ilk kez tadacak bebekler için uygundur. İşte, bebeklere patatesli tavuk yemeği tarifi…

Bebeklere Tavuk Ne Zaman Yedirilir?

Tavuk, kelimenin tam anlamıyla bir protein kaynağıdır. Ayrıca A vitamini, B vitaminleri, fosfor, selenyum, kalsiyum, çinko ve magnezyum içeriği de oldukça yüksektir. Dolayısıyla bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi, büyüme ve gelişimlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için harika bir besindir. Peki, bebeklere tavuk ne zaman yedirilebilir? Uzmanlar, bebeklerin 8. aydan itibaren tavuk yiyebileceğini belirtiyor. Ancak bebeğin gelişimine ve ihtiyacına göre bazı doktorlar 7. ayda da tavuk tüketimine başlanabileceğini söylüyor. Bu nedenle bebeğinize tavuk yedirmeden önce doktorunuzun önerilerini dinlenmeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Gelin şimdi ek gıdaya yeni yeni başlayan bebekler için patatesli tavuk yemeği nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Bebekler İçin Patatesli Tavuk Yemeği Tarifi

Malzemeler

 • 1 parça tavuk göğsü
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Patatesi soyup iri parçalar halinde doğrayın. Ufak bir tencerede üzerine biraz su koyup haşlayın. Aynı şekilde ufak bir tencerede 1 parça tavuk göğsünü haşlayın. Patatesler haşlandığında suyunu süzüp çatalla ezin. Sıcakken içine 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyip iyice karıştırın. Tavuk göğsü haşlandığında ise önce elinizle ufak parçalar haline getirin. Daha sonra rondodan birkaç tur geçirerek püre kıvamı almasını sağlayın. Patates püresinin üstüne püre haline getirdiğiniz haşlanmış tavuğu koyup bebeğinize servis edebilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz tavuk ile patates püresini karıştırıp yedirebilirsiniz. Son olarak yemeğin üzerinde birkaç damla zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

Bebekler İçin Patatesli Tavuk Yemeği Tarifi

Bebeğinize Patatesli Tavuk Yemeği Yedirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Bebeğinize tavuk ve patatesi ne zaman yedirebileceğinizi doktorunuza danışın.
 • Patatesli tavuk yemeği yedirmeden önce patates ve tavuk için önceki günlerde 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Kullanacağınız tavuğun bozuk olmamasına dikkat edin.
 • Bebeğiniz ek gıdaya yeni yeni başlıyorsa patatesi ve tavuğu mümkün olduğunca püre haline getirin. İlerleyen aylarda hafif pütürlü bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin çiğneme ve yutma reflekslerinin henüz yeterince gelişmediğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın.
 • Yemek boyunca bebeğinizin yanında olun.
 • Tarifte baharat, tuz veya ağır soslar kullanmamaya dikkat edin.
 • Tavuk etinin iyi haşlandığından ve çiğ kalmadığından emin olun.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler Et veya Tavuk Ne Zaman Yiyebilir?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.