Bebekler İçin Ispanak Püresi Tarifi (9 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Ispanak Püresi Tarifi (9 Ay ve Üzeri)
12 Haziran 2024

9 ay ve üzeri bebekler için ıspanak püresi tarifi bu yazımızda.

Ispanak, potasyum ve kalsiyum başta olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve mineral açısından zengin, besin değeri yüksek bir sebzedir. Bununla birlikte demir emilimini kolaylaştıran iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen çoğu anne ve baba, bebeklerine ıspanağı ne zaman ve nasıl yedirebileceğini merak ediyor. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazıda bebeklerde ıspanak tüketimi ile ilgili önerilen zamanı ve bebekler için ıspanak püresi tarifi verdik. Hazırsanız başlayalım!

Bebeklere Ispanak Ne Zaman Verilir?

Ispanak 9. ay civarı bebeklere yedirilebilir. Bazı anneler daha eken yedirse de ıspanağın nitrat içerdiğini unutmamak gerekir. Bebeklerin bunu rahatça sindirebilmesi en erken 8 ila 9. ayda mümkündür. Bununla birlikte her bebeğin gelişim süreci, sağlık koşulu ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize ıspanak yedirmeden önce doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Gelin şimdi bebekler için ıspanak püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Ispanak Püresi Tarifi (9 Ay ve Üzeri)

Bebeklere ıspanak püresi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 4 – 5 dal ıspanak
 • 1 adet küçük boy havuç
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Su
 • Bebeklere Ispanak Püresi Yapılışı

İlk olarak havucu yıkayıp baş kısımlarını kesin. Daha sonra ikiye kesip büyük bir cezveye koyun ve üzerine su ekleyin. Havuç yumuşamaya başladığında yıkadığınız 4 – 5 dal ıspanağı ekleyip haşlanmaya bırakın. Sebzeler haşlandığında süzüp blenderden geçirin. Üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Bebekler için ıspanak püresi tarifi hazır! Soğuduğunda bebeğinize yedirebilirsiniz, şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Ispanak Püresi Tarifi (9 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Ispanak Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin sağlık koşulu, alerji durumu ve gelişim süreci aynı olmadığından bebeğinize ıspanak püresi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Eğer bebeğinize ilk kez ıspanak yedirecekseniz 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Döküntü, kızarıklık, şişlik veya kaşıntı gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz ıspanak püresi tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Bazı anneler 6. aydan itibaren bebeklerine ıspanak püresi yedirse de ıspanakta nitrat olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerin bunu rahatça sindirebilmesi en erken 8 ila 9. aylara denk gelir.
 • Bebeğinizin çiğneme ve yutma refleksinin yeterince gelişmediğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın.
 • Yemek boyunca bebeğinizin yanından ayrılmayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Ispanak Çorbası Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.