Bebekler İçin Bezelye Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Bezelye Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)
30 Nisan 2024

6 ay ve üzeri bebekler için bezelyeli püre tarifi bu yazımızda!

Bezelye, iyi bir lif ve protein kaynağı olmasının yanı sıra potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir baklagildir. Ayrıca düşük glisemik indekse sahip olmasıyla beraber alerji riski düşük bir besindir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen pek çok ebeveyn, bebeklerine bezelyeyi ne zaman ve nasıl yedirebileceğini merak ediyor. Bezelye, 6. ayın sonundan itibaren bebeklere yedirilebilir. Ancak formu itibariyle boğulma riski oluşturabileceğinden püre şeklinde hazırlanmalıdır. Biz de buradan yola çıkarak ele aldığımız yazımızda, bebekler için bezelye püresi tarifi verdik. Hazırsanız başlayalım!

Bebeklere Bezelye Ne Zaman Yedirilir?

Bezelye, 6. ayın sonundan itibaren püre şeklinde bebeklere yedirilebilir. Ancak her bebeğin sağlık koşulları, alerji durumu ve gelişim süreci aynı olmadığından, bezelye yedirmeden önce doktoruna danışmak daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte bezelye, yapısı gereği boğulma riski oluşturabileceğinden mutlaka püre halinde verilmelidir. Peki, bebeklere bezelyeli püre nasıl yapılır? İşte, bebekler için bezelyeli püre tarifi…

Bebekler İçin Bezelye Püresi Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Malzemeler

  • 1 çay bardağı ayıklanmış bezelye
  • 1 küçük patatesin yarısı
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Bebekler İçin Bezelye Püresi Yapılışı

Öncelikle bezelyeleri ayıklayın, patatesi soyup iri iri doğrayın. Sebzeleri yıkayıp süzdükten sonra ufak bir tencereye koyun. Sebzelerin üzerini 3 – 4 parmak geçecek kadar su ekleyip haşlanmaya bırakın. Yumuşadıklarında ocaktan alıp geniş bir kaba koyun. Sıcakken içine 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyip blenderden geçirin. Eğer kıvamı koyu olursa haşladığınız sudan kontrollü bir şekilde ekleme yaparak kıvamını açın. Bebekler için bezelye püresi tarifi hazır! Soğuduktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Bezelye Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Bezelye Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin gelişimi, sağlık koşulu ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize bezelye püresi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
  • İlk kez kullandığınız bir malzeme varsa 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Hırıltı, döküntü, kızarıklık, şişlik veya kaşıntı gibi alerji belirtileri gelişirse püre yedirmeye ara verip doktorunuza danışın.
  • Bebeğiniz 7- 8 aylık ise püreyi hafif pütürlü bırakabilirsiniz. (Boğulma riski doğurmayacak kadar blenderden geçirin.)

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Bezelye Çorbası Tarifi

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.