6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar

 6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar
06 Eylül 2017

Bebekle oynanan oyunlarının bebeğin zeka ve beyin gelişimine yardımcı olduğu belirtilir. Bebeğin ayına ve yaşına uygun oynan oyunlar; bebeğin kendine güvenin yanı sıra merak ve keşif duygusunun da gelişmesine yardımcı olur.

Bebek Oyunları 6-9 Ay

Uzmanlar bebeklerle oyun oynamanın yanında doğru oyuncaklar seçmenin bebeklerin zeka gelişimine yardımcı olduğunu ifade ederler. Zeka üzerinde hem genetik faktörün hem de uyarımın son derece önemli olduğu ifade edilir. Anne sütü bebeğin zekasını olumlu etkilediği gibi, anne babanın bebeği uyarması sonucu bebeğin zeka gelişiminin de etkilendiği belirtilir. Bu uyarımların sakin bir ses tonuyla yapılmasının yanı sıra bebeğin gözlerinin içerisine bakarak sürekli konuşmak, bebekle birlikte şarkılar söylemek, ritmik melodiler mırıldanmak ve tüm bunların sevgi dolu bir ortam da gerçekleşmesi önemlidir. Bu noktada tüm bu uyaranları içerisinde toplayan bebekler için zeka gelişir. Bebeğinizin zeka ve beyin gelişimine etki edecek eğlenceli bebek oyunları çok çeşitlidir. Uzmanlar bebeklerle oynanan oyunların bebeklerin zeka ve beyin gelişimine yardımcı olduğunu ifade ederler. Bebeklerin zeka gelişimde aylara göre farklılık gösterir. Bebek oyunları 6-9 Ay için zeka geliştiren eğlenceli oyunların şu şekilde oynanması tavsiye edilir.

6- 9 Ay Arası Bebekler İçin Zeka Geliştiren Oyunlar

Bebeklerin zeka ve beyin gelişimi için inanılmaz katkı sağlayacak olan oyun ve aktiviteleri gerçekleştirmenin en iyi yolu bebeğinizi sevdiği şeyleri yapmak yani onun sevdiği oyunları oynamaktan geçer. Bebeğinizin duyularını uyarmaya uyarmaya yarayan zeka geliştiren oyunları oynamanız bebeğimizin beyin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Peki, 6-9 Ay arasında olan bebeklerle hangi oyunları oynamak gerekir? 

 6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar  

6-9 Aylık Bebek İçin Beyin Geliştirici Oyunlar

6-9 ay arasında olan bebeğinizle oynayacağınız en basit oyun, kendi geliştirdiğiniz melodi ile oynayacağınız oyundur. Bunu yapmak için, gün içerisinde yaptıklarınıza aklınızdan bir melodi uydurun ve bu melodi eşliğinde neler yaptığınızı bebeğinize şarkı olarak söyleyin. şarkı sözleri şöyle olabilir; Bugün erkenden uyandım, kahvaltımı yaptım, en güzel giysimi giydim, annemle gezmeye gittim, çok eylenmdim. Uzmanlar bebeklerle müzikal türü konuşmanın onun beyin gelişimini desteklediğini belirtiyorlar.

Doğayı Tanıma Oyunu

  6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar  

 • Bebeğimizin zeka gelişimine etki etmesi için bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlardan birisi de doğayı tanıma oyunudur. Bu oyunda çeşitli doğa olaylarının seslerini çıkarak oynayabilirsiniz.
 • Yağmur, rüzgar, kuş sesleriyle güneşli bir hava gibi. Bebeğinizle rüzgar oyunu oynarken çıkan sesin onu korkutmaması için, rüzgar sesini eğlenceli bir şŸekle getirin.
 • Bunun için, saç kurutma makinesini sabit durması için bir yere sabitleyin (örneğin yere koyup yastıkların arasına sıkıştırabilirsiniz) daha sonra kopardığınız kağıt ya da gazete parçalarını havanın çıktığı yerer doğrultuya fırlatın ve uçmalarını sağlayın. Hatta kendisinin de bu oyuna katılmasına yardımcı olun. Kağıtlar uçarken rüzgar esiyor, uçuyor, uuuuu gibi sesler çıkarmayı da ihmal etmeyin.

Uçan Balonlar ve Toplar Oyunu

  6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar  

 • Bebeğinizle bu oyunu oynayabilmeniz için büyük bir beze ihtiyacınız olacak. (baş örtüsü, çarşaf gibi ince bir kumaş) Bezin bir ucundan siz tutun bir ucundan bebeğinizi tutmasını sağlayın.
 • Bezin ortasına koyacağınız yumuşak ve hafif toplar, yumuşak küçük oyuncakları ve balon gibi nesneleri çarşafı sallayarak hoplatın ve dalgalar oluşmasını sağlayın.
 • Bu oyun bebeğinizi eğlendirmenin yanında oyuncakların hareketi bebeğinizin motor becerilerini, duyu organlarını geliştirirken öz güvenini ve merak duygusun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Pipet Oyunu

  6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar  

 • Bebeklerin 6. Aydan itibaren nesneleri kavrama becerisinin gelişmesi nedeniyle, bu aylarda çok basit şekilde oynayacakları oyunlar bebeğinizin el becerisinin gelişmesine fayda sağlayacaktır. Bebekler ilk zamanlar büyük nesneleri kavrayabilirken, büyüdükçe parmakları ile ince ve küçük nesneleri tutabilirler.
 • Tam bu noktada pipet oyunu sizin bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu oyunu oynamak için, kapağına delik açılmış yoğurt kovasını kullanabilirsiniz. Delikten ufak nesneleri bir delikten atma oyunu olan pipet oyunu bebeğinizin motor becerilerinin yanında öz güveninin gelişmesine yardımcı olacaktır.
 • Bu oyunu oynarken dikkat etmeniz gereken; eğer bebeğiniz bu oyunu oynarken zorlanıyorsa, yaşadığı başarısızlık onu sinirlendirebilir ve onu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle oyunu oynadığınız ilk zamanlarda tek ve büyük delikli bir kutu ile hatta daha büyük objelerle başlamanız tavsiye edilir. Bebeğiniz öğrenmeye başladıkça işi daha ince beceri haline getirebilirsiniz.

Bebek Oyunları: 6-9 Ay: Hediye Paketi Açmaca

  6-9 Aylık Bebekler İçin Zeka Geliştiren Eğlenceli Oyunlar   

Yine bebeğinizin gelişimine göre bu oyunu ne zaman oynayabileceğini anlamak size kalmış ama 9 aydan itibaren rahatça yapabileceklerini düşünüyorum. Bu oyunda bir kutuyu (veya objeyi) birkaç kez üst üste paket yapıyorsunuz. Sonra ona verip parçalayıp açması için teşvik ediyorsunuz. Bu oyunda dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var

 • Mümkünse her katman farklı renkli olsun, bebeğiniz katmanın ilerlediğini ayırt edebilsin
 • Bant kullanabilirsiniz ama kolay çıkabilmesine dikkat edin,
 • İlk soyma işleminde ufak bir tutma payı bırakmalısınız,
 • Katman sayısı bebeği sıkacak kadar çok olmamalı,
 • Hedefte yer alan obje sevindirici bir şey olmalı, sevdiği bir meyve veya yemiş, oyuncak vs.

Aç Kapa Oyunu

 • Bebeğiniz elleriyle nesneleri kavramaya başladığı zaman onun bu becerisini geliştirmek için böyle bir oyun oynayabilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza oturtun ve elleriyle kavrayabileceği büyüklükte nesneleri önüne koyun.
 • Oyuncakları alması için teşvik edin, aldıktan sonra bir süre elinde tutup incelemesini bekleyin. Sonra yavaşça parmaklarını gevşetin ve oyuncağın düşmesini sağlayın. Böylece parmaklarını açıp kapamanın sonuçlarını öğrenecek ve kendisi de yapmaya çalışacaktır.
 • Bu oyun bebeğinizin dinleme-işbirliği yapma, motor becerilerini, reflekslerini, dinleme-iletişim, merak-keşif becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin Zeka ve Beyin Gelişimine Etki Edecek Eğlenceli Bebek Oyunları

Uzmanlar bebeklerle oynanan oyunların bebeklerin zeka ve beyin gelişimine yardımcı olduğunu ifade ederler. Eğitici oyunlar bebeğin; becerilerini, kendine güvenini, merak ve keşif duygusunu geliştirmeye yardımcı olur.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.