Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?

Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?
27 Ekim 2017

Bebeğini kucaklarına almayı heyecanla bekleyen anne adayları onun gelişine hazırlanmak için büyük bir sabırsızlık duyarlar. Bebekler için yapılacak pek çok hazırlık arasında ilk sırayı şüphesiz bebek odası hazırlama alır. Peki, bebek odası ne zaman hazırlanmalı?

Bebek Odası Ne Zaman Hazırlanmalı?

Bebek beklediğinizi öğrendiğiniz andan itibaren onun gelişini heyecanla beklerken bir yandan da miniğinizin gelişiyle ilgili planlar yaparsınız. Bu planların içerisinde onun uzun zamanlar geçireceği odanın hazırlanması da vardır. Bebeğinizin hayatınıza dahil olacağı zamanı öğrendiğinizde vakit ilk günlerde hiç geçmeyecek gibi görünse de bir de bakmışsınız ki 9 ay göz açıp kapayana kadar geçmiş. Bu nedenle yapacaklarınızı önceliğine göre sıraya koymanız, gebeliğinizin son aylarında her şeyin birikip elinizi ayağınıza dolaşmasını önleyecektir. Peki, Bebek odası ne zaman hazırlanmalı? Bebek odası hazırlığı için öncelikle fiyat araştırması yaparak başlayabilirsiniz. Uzmanlar bebek odasının hazırlanma zamanı ile ilgili olarak gebeliğin 25. Haftasının uygun olacağını söylerler.

 Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?

Bebek Odasını Gebeliğimin Kaçıncı Haftasında Hazırlamalıyım?

Bebek odası hazırlamak için en uygun zamanın gebeliğin 25. Haftası olduğunu söyleyen uzmanlar, bu haftada bebek odası fiyatı ve model araştırması yapmaya başlamanın en doğrusu olduğunu belirtirler. Alışveriş yapmak için anne adaylarına zaman kazandıracak olan bu davranış aynı zamanda odayı erken alıp daha güzel modelini ve daha uygun fiyatlı olanını gördüğünüzde yaşayacağınız pişmanlığın da önüne geçecektir. Bu sürede fazla ağırlaşmadan gönlünüzce mağaza gezin, bebek odası modelleri ve fiyatları hakkında bilgi edinin ve bu dönemin keyfini çıkarın.

Gebeliğinizin 31. Haftasında Bebeğinizin Odasına Karar Verin

Hamileliğinizin 24 - 25. Haftalarında (gebeliğin 6. Ayında) başlayan bebek odası araştırmalarınızı gebeliğinizin 31. Haftasına doğru sonlandırıp hangi odayı alacağınıza karar verin ve sipariş aşamasına geçin. Bu şekilde önceden aldığınız mobilyaların eve gelip kurulması bebeğiniz gelmeden önce boya kokusunun gitmesi, temizlik ve detaylı düzenleme yapabilmeniz açısından size zaman kazandıracaktır. Bu haftada artık bebeğinizin içerisinde mışıl mışıl uyuyacağı yatağının en tatlı nevresimlerini, yastıklarını ve kıyafetlerini almaya başlayabilirsiniz. Doğuma az bir sürenin kaldığı bu haftalarda alışveriş için telaşlanmayın ve eşinizden bu konuda yardım isteyin. Daha önceden yapmış olduğunuz plan bu haftalarda oldukça işinize yaratacaktır. Gebeliğinizin 37. Haftasında hemen her şeyiniz hazır bir şekilde miniğinizin gelişini keyifle beklemeye başlayabilirsiniz.   Yenidoğan Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler detaylar için tıklayın... 

Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?  

Bebek Odası Hazırlarken Dikkat Edilecek Konular

Bebekler için en ideal bebek odası anneler için şüphesiz bebeklerini erken yatırıp sabah geç kaldıracakları kadar huzurlu uyabileceği bir oda olsa da yenidoğan bebeğin hassas bünyesi olması nedeniyle bebek odası alırken uzmanlar tarafından bazı konulara dikkat edilmesinde fayda olduğu belirtilir.   

Bebek odası alırken nelere dikkat etmelisiniz? Detaylar için linki tıklayın...

Bebeğinizin Odasında Büyük Metal Mobilyalar Bulundurmayın

Yapılan araştırmaların metal malzemelerin manyetik alan üretmelerinden dolayı insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyduğu, bu nedenle de uzmanlar tarafından bağışıklık sistemi düşük ve dünyaya yeni yeni alışmaya çalışan bebeğinizin odasında büyük metal mobilyaların bulundurulmamasının doğru olacağı belirtilir. Metal mobilyaların aynı zamanda bebeğin uykusunu kaçıracağından bebek odası mobilya tercihinin ağaçtan yapılmış olmasının sağlıklı bir seçim olacağının altını çizerler.   

Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?    

Bebek Odası İçin En İdeal Renk Pastel Renklerdir

Günümüzde bebek odalarının tasarımında kullanılan pastel renklerin bebek odaları için en ideal renkler olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle mavi ve yeşil renklerin soğuk renkler ve sakinleştirici bir etkiye sahip olması ve yazın bebeğiniz için korkulu rüyanız olan sinekleri uzak tutması nedeniyle tercih nedeni olabileceğini belirtirler.

Hava Temizleyici Filtre Alabilirsiniz

Bebeğinizin odasını kışın hava kirliği nedeniyle havalandırmanın sorun olabileceğinden dolayı, uzmanlar tarafından özellikle büyük şehirde yaşayanların bebek odasına hava temizleyici (filtre) almalarını önerirler. 

Bebek Odası Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Hazırlanmalı?    

Bebeğinizin Yatağını Çok Sert ya da Çok Yumuşak Almayın

Bebeğinizin odasını seçerken dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğerinin de bebek yatağı olduğunu belirten uzmanlar, bebek yatağı satın alırken, öncelikle bebeğinize uygun olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederler. Bunun nedeni olarak da çok sert ya da çok yumuşak yatağın, bebeğinizin kaslarını yoracağından uyumaya geçişini zorlaştıracağı belirtilir.      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.